مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران- فتانه انفرادی:عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: به دلیل پزشک محوری در نظام سلامت کشور، سهم پیراپزشکان از سلامت، سهم عادلانه ای نبوده و نیست. مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است.

مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است

دکتر سیامک مره صدق خاطر نشان کرد: تعداد ورودی های رشته های پیراپزشکی، نسبت به تعداد ورودی های رشته های پزشکی در دانشگاه ها کم است. به طور متوسط، به ازای هر یک دانشجوی رشته پزشکی، حداقل 10 دانشجوی رشته پیراپزشکی در ایران، احتیاج است این درحالی است که پیراپزشکان، نقش اساسی در نظام بهداشت و درمان کشور دارند.

نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: این عدم تعادل از قبل انقلاب اسلامی تاکنون وجود داشته و دارد. همیشه در نظام بهداشت و درمان کشور، پزشک سالاری حاکم بوده است. همیشه نقش پیراپزشکان در مدیریت، اقتصاد درمان و در تصمیم گیری ها کمرنگ بوده است. پرستاران، ماماها و کلا پیراپزشکان، در تصمیم گیری ها یا نقشی نداشته اند و یا نقش شان کمرنگ بوده است.

مره صدق افزود: از یکسو، همیشه هزینه های آموزشی در ایران، به سمت وسوی پزشکی است و از سوی دیگر، فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی بعد از فارغ التحصیلی، امکانات کافی برایشان مهیا نیست و همه اینها در طول زمان، سبب شده است تا تعداد قابل توجهی از دانشجویان پرستاری یا تمایل ندارند که وارد بازار کار شوند و یا وقتی هم که وارد بازار کار می شوند، درآمد خوبی ندارند.

  • قانون خدمات پرستاری به درستی اجرا گردد

او گفت: پرستاری، سختی های خاص خود را دارد. کار در ساعت های طولانی، شیفت های شب و از همه اینها مهمتر، تحمل رنج بیماران همه و همه سختی های کار پرستاری است که می طلبد با نگاه ویژه تری به جامعه پرستاری کشورنگریسته گردد.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگاران، که نمایندگان مجلس شورای اسلامی، چه اقدامات ویژه و قابل توجهی، برای پرستاران نموده اند؟ گفت: کوشش کردیم تا قانون خدمات پرستاری در مجلس تصویب شد اما متاسفانه به دلیل عدم بودجه و منابع از طرف سازمان های بیمه گر، این قانون هنوز به طور دقیق اجرایی نشده است. بر اساس این قانون، مرخصی باید برای پرستاران اجباری گردد و همچنین، باید میزان ساعات کار پرستاران با افزایش سابقه کار، کاهش یابد.

مره صدق تاکید نمود: اگر قانون خدمات پرستاری به درستی اجرا گردد، دیگر احتیاج به تصویب قانون و یا قوانین دیگر، برای بهبود شرایط پرستاران نخواهیم داشت.

او گفت: باید نظام پزشک سالاری تغییر کند. البته در این دوره در وزارت بهداشت، قدم هایی برداشته شده است که توزیع عادلانه منابع برای کادر درمان صورت گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان کشور در بخش دیگری از سخنانش به تمایل نداشتن پزشکان و پرستاران به فعالیت درمانی، خارج از تهران، اشاره نمود و گفت: هم پزشکان و هم پرستاران، مایل نیستند جز در پایتخت، در سایر شهرستان ها و مناطق حاشیه نشین کار نمایند. حاضرند بیکار باشند اما خارج از تهران و سایرشهرستان ها و مناطق حاشیه ای و محروم کار ننمایند. این در حالی است که برای پزشکان و پرستارانی که اعلام آمادگی نمایند، به شهرستان های کوچک و مناطق محروم بروند، امتیازاتی در نظر گرفته شده است.

مره صدق یادآوری کرد: به پزشکان عمومی که مایل باشند در مناطق حاشیه ای کار نمایند، پنج تا شش برابر حقوق در نظر گرفته شده است. بومی گزینی نیز یکی دیگر از اقداماتی است که برای کمبود پزشک و پرستار در مناطق محروم در دوره قبل تصویب و اجرا شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی بر اجرایی شدن درست قانون خدمات پرستاری در ایران تاکید نمود.

مره صدق به کمبود پرستار در ایران اشاره نمود و در عین حال، درباره خبر جذب پرستاران خارجی در نظام سلامت ایران که البته وزارت بهداشت آن را تکذیب کرد گفت: با وضعیت ارزی اصلا امکان جذب پرستار خارجی، وجود ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 446

به "مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است" امتیاز دهید

1 کاربر به "مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل اصلی نظام بهداشت و درمان ایران، پزشک سالاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید