آشنایی با بخش های مختلف و امکانات فرودگاه امام خمینی تهران

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران (به انگلیسی: Tehran Imam Khomeini International Airport) به عنوان کانون پروازهای بین المللی کشورمان، مکانی شناخته شده و نامی آشنا برای بسیاری از گردشگران و خریداران بلیط هواپیما خارجی است.

آشنایی با بخش های مختلف و امکانات فرودگاه امام خمینی تهران

این فرودگاه که مساحتی بیش از 14 هزار هکتار از شهر تهران را به خود اختصاص داده است، لقب عظیمترین مجموعه حمل و نقل هوایی کشورمان را یدک می کشد و با میزبانی از 700 پرواز خارجی در هفته (طبق آمار ارائه شده در ماه آگوست سال 2014) توانسته به شاهراه اصلی ارتباطی ایران با کشورهای خارجی مبدل گردد. در ادامه با این فرودگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

درباره فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی یکی از اصلی ترین فرودگاه های بین المللی در کشور است که در جنوب غربی تهران واقع شده است و شامل امکانات مناسبی برای مسافران ایرانی و خارجی است. این فرودگاه برای خیلی از سفرهای بین المللی به جز سفرهای حج مورد استفاده قرار می گیرد. فرودگاه بین المللی امام خمینی در 30 کیلومتری تهران واقع شده است و به عنوان جایگزین برای فرودگاه مهرآباد طراحی شده است. این فرودگاه میزبان بیش از 40 شرکت هواپیمایی با 700 پرواز در هفته به 30 کشور دنیا است.

گفتنی است که فرودگاه امام خمینی از نخستین فرودگاه های مجهز به شبیه ساز برج مراقبت پرواز در ایران است. این پروژه در سال 1393 توسط یک گروه دانش بنیان ایرانی طراحی شده است. فرودگاه امام خمینی بسیار گسترده بوده و دارای مساحتی حدودا 14 هکتار است که شامل فضاهای بسیار عظیم، باند فرودگاهی بسیار وسیع و پارکینگ هایی با ظرفیت بالا است. با بهره برداری از فاز اول فرودگاه امام خمینی، فاز دوم فرودگاه نیز در دست ساخت است.

تاریخچه فرودگاه امام خمینی

طرح اولیه ساخت فرودگاه امام خمینی در پیش از انقلاب مطرح شده است. نخستین بار در سال 1346 برای رفت و آمد میان کشورهای دیگر پیشنهاد ساخت این فرودگاه مجهز داده شده بود. در ادامه، این طرح در سال 1351 با نام فرودگاه آریامهر تصویب شد و بعد از 5 سال شرکت های ایرانی و آمریکایی شروع به ساخت این فرودگاه کردند. ساخت آن در زمان انقلاب متوقف شد تا باری دیگر در سال 1374 چند شرکت ایرانی و یک شرکت فرانسوی ساخت فرودگاه را از سر گرفتند و در نهایت، در سال 1383 فاز اول فرودگاه افتتاح شد.

پایانه های فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین المللی امام خمینی دارای سه ترمینال است و فقط ترمینال شماره یک اکنون فعال بوده و حدودا 6 میلیون مسافر با خرید بلیط هواپیما به وسیله این ترمینال جابجا می شوند. ترمینال دو به نام پایانه سلام در حال ساخت است و برای همه پروازها استفاده خواهد شد. این پایانه ظرفیت جابجایی 5 میلیون مسافر را دارد. در آخر، ساخت ترمینال سوم به نام پایانه ایرانشهر در مرحله مطالعاتی است. برآوردها اینست که با تکمیل این پایانه، ظرفیت پذیرش آن به تنهایی، 20 میلیون مسافر در سال خواهد بود.

بخش های مختلف فرودگاه امام خمینی

صندلی تشریفات اختصاصی (CIP): سالنی تشریفاتی در سه طبقه به عنوان مجهز ترین بخش در فرودگاه به شمار می رود و مخصوص مسافرانی است که مایل به استراحت قبل یا بعد از پرواز خود هستند. در این سالن، نوشیدنی های رایگان سرو می گردد و همچنین می توانید از فروشگاه های موجود در این بخش خرید انجام دهید یا اینکه از اینترنت رایگان بهره مند شوید.

بخش گذرنامه: در این بخش ویزای فرودگاهی برای گردشگر ها صادر می گردد، همچنین امور اداری، بازرگانی مربوط به سفر به وسیله بخش ویزای وزارت امور خارجه مستقر در فرودگاه انجام می گیرد.

بخش گمرک: در این بخش به اموراتی مانند همراه داشتن کالا و ارز یا حیوانات خانگی و پرنده رسیدگی می گردد.

پست: سرویسی در قسمت بار فرودگاه دایر است و برای ارسال مرسولات به داخل و خارج از کشور فعالیت دارد. مرسولات از این قسمت به مرکز مبادلات ارسال شده و به وسیله پست ویژه به مقصد مربوطه فرستاده می شوند.

اورژانس: خدمات مربوط به اورژانس مانند اعزام بیماران به بیمارستان و رسیدگی به مصدومین از جمله اقداماتی است که توسط مرکز فوریت های پزشکی فرودگاه انجام می گیرد. همچنین قسمتی نیز به عنوان بخش قرنطینه وجود دارد تا بیماری های خاص واگیردار مورد آنالیز قرار بگیرند و در صورت مشاهده مورد مشکوک نمونه برداری شده و اقدامات لازم انجام بگیرد.

از دیگر بخش های فرودگاه امام خمینی می توان به بخش های بسته بندی بار، امور جامه دان و اشیای گمشده اشاره نمود.

امکانات فرودگاه امام خمینی

اینترنت وای فای رایگان: با تحویل دادن بارهای خود می توانید کارت پرواز بگیرید و در صورتی که در سالن انتظار وقت اضافه داشته باشید می توانید با استفاده از اینترنت رایگان سرگرم شوید. برای استفاده از اینترنت فرودگاه باید رمز عبور را از مسئول مربوطه در هنگام تحویل بار درخواست کنید.

بانک و صرافی: یکی دیگر از امکانات این فرودگاه وجود چندین شعبه بانک و صرافی است که برای رفاه بیشتر مسافران در سالن های ورودی و خروجی دایر هستند. همچنین چندین دستگاه خودپرداز نیز در محوطه فرودگاه قرار داده شده است تا پول نقد دریافت کنید.

رستوران و کافی شاپ: معمولا در هنگام سفر برنامه غذایی ما به هم می ریزد و ممکن است در شلوغی های سفر وقت برای غذا خوردن نداشته باشیم. یا اینکه به دلیل حضور زودتر از زمان پرواز در فرودگاه احساس گرسنگی یا تشنگی کنیم که در این صورت می توانید به رستوران و کافی شاپ موجود در این فرودگاه سر بزنید. در این فرودگاه تعداد زیادی رستوران، فست فود و کافی شاپ فعالیت دارند که انواع غذاها، میان وعده ها، کیک و شیرینی و نوشیدنی ارائه می نمایند.

البته بهتر است پیش از سفر هوایی از خوردن غذاهای سنگین و پرچرب خودداری کنید تا سفر آرامی داشته باشید. زیرا در سفرهای خارجی مدت زمان زیادی در آسمان خواهید بود و ممکن است در حین پرواز دچار حالت تهوع شوید.

هتل: در فرودگاه امام خمینی، یک هتل پنج ستاره به نام هتل نووتل novotel و یک هتل چهارستاره به نام هتل ایبیس ibis وجود دارد که از سال 2016 فعالیت دارد. این هتل ها، توسط گروه هتلداری اکور فرانسه در 7 طبقه ساخته شده است. از امکانات رفاهی این هتل ها می توان به حمام اختصاصی، تلویزیون صفحه تخت و لوازم بهداشتی رایگان اشاره نمود. هتل های فرودگاه امام مناسب مسافرانی است که با خرید بلیط هواپیما باید در میانه سفرشان زمانی را در ایران صرف نمایند تا زمان پرواز دیگر فرا برسد. هتل های فرودگاه امام امکان اقامت کوتاه مدت، 3، 5 و 10 ساعته را دارد.

پارکینگ های فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی دارای 5 پارکینگ است که در صورت ورود به این فرودگاه با خودروی شخصی، باید از این پارکینگ ها بهره ببرید و به نوعی ورودی فرودگاه محسوب می شوند:

پارکینگ طبقاتی و مسقف دارای ظرفیت 1800 خودرو در دو طبقه است و برای توقف های کوتاه مانند بدرقه یا استقبال مسافران کاربرد دارد. هزینه استفاده از این پارکینگ بدین صورت است که در ابتدا هزینه ورودی دارد و سپس برای هر یک ساعت اضافی نیز مبلغ جداگانه ای دریافت می گردد. پارکینگ روباز شماره 2 ظرفیت 840 خودرو را دارد و مخصوص خودروهای توقیفی است و خیلی دورتر از بقیه پارکینگ ها واقع شده است.

در صورت پارک در این پارکینگ نیز برای دسترسی به ساختمان فرودگاه باید از اتوبوس های شاتل بهره ببرید. پارکینگ روباز شماره 3 و 4 نیز دارای ظرفیت 10 هزار خودرو هستند و برای توقف های چند ساعته یا شبانه روزی استفاده می گردد و به دلیل فاصله این پارکینگ ها تا ساختمان فرودگاه می توانید از اتوبوس های شاتل فرودگاه به صورت رایگان بهره ببرید. پارکینگ شماره 5 با ظرفیت 1200 خوردو برای قسمت گمرک در نظر گرفته شده است و در صورت کمبود جا به مسافران یا همراهان اختصاص داده می گردد. همچنین این پارکینگ در فاصله بسیار اندکی از ساختمان واقع شده است.

نحوه دسترسی به فرودگاه امام خمینی

برای رفتن به فرودگاه بین المللی امام خمینی که خارج از شهر واقع شده است می توانید از روش های زیر بهره ببرید:

تاکسی: شرکت های سیروسفر، بیسیم تهران و تاکسی لوکس در حال ارائه خدمت به مسافران هستند و ماشین های این شرکت ها شامل سمند، تویوتا کمری، فولکس کدی، ون و تویوتا هستند. در داخل فرودگاه امام خمینی نیز می توانید با مراجعه به باجه های مخصوص تاکسی اقدام کنید ولی اگر از شهر تهران قصد رفتن به فرودگاه را داشته باشید می توانید با شماره های 1833، 1828 و 1804 تماس بگیرید.

مترو: خط شماره 8 متروی تهران به مقصد فرودگاه امام می رود و مسافران به راحتی می توانند از مترو استفاده نمایند. ولی در صورت داشتن بار و چمدان زیاد استفاده از مترو برایتان سخت خواهد بود.

اتوبوس: اتوبوس های ویژه فرودگاه امام خمینی نیز از مقابل ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد هر یک ساعت یکبار حرکت می نمایند و در میدان آزادی و حرم مطهر نیز توقف دارند.

شرکت های هواپیمایی خارجی

شرکت های هواپیمایی خارجی زیادی در این فرودگاه نشست و برخاست دارند. مانند: ایژین ایرلاینز آتن، آئروفلوت مسکو، ایرعربیا شارجه، ایرآسیا ایکس کوالالامپور، ایرآستانه آلماتی، ایرفرانس پاریس، آلیتالیارم، الناصر ایرلاینز بغداد، آرمنیا ایروان، اطلس گلوبال استانبول، آسترین ایرلاینز وین، آذربایجان ایرلاینز باکو، بریتیش ایرویز لندن، بلغاریا ایر وارنا، هواپیمایی امارات دبی، اتحاد ابوظبی، تاجیک ایر دوشنبه، ترکیش ایرلاینز استانبول و پروازهای فصلی به آدانا، آنتالیا و ازمیر.

شرکت های هواپیمایی ایرانی

علاوه بر شرکت های خارجی چندین شرکت ایرانی نیز از این فرودگاه به مقصدهای کشورهای خارجی پرواز دارند، مانند:

شرکت هواپیمایی کاسپین به دوبی، اسپارتا، نجف، تابان به بغداد، باتومی، استانبول و ازمیر، نجف، تفلیس.

شرکت هواپیمایی زاگرس به بغداد، ازمیر، نجف، تفلیس، استانبول

قشم ایر به بغداد، بروکسل، دوبی، استانبول، ازمیر، نجف

ماهان ایر به آلماتی، آنکارا، بانکوک، بارسلونا، باکو، پکن، بیروت، دمشق، دهلی، دوبی، اربیل، استانبول، نجف، کابل، کوالالامپور، میلان، مسکو، مونیخ، پاریس، شانگهای و ایروان.

کیش ایر به باکو، اسپارتا، استانبول، ازمیر، نجف، تفلیس و ایروان.

شرکت هواپیمایی آسمان به دبی، استانبول، نجف و ایروان.

ایران ایر به آمستردام، بغداد، بیروت، کلن، کپنهاگ، دمشق، دبی، فرانکفورت، گوتنبرگ، هامبورگ، استانبول، کراچی، لندن، میلان، نجف، بمبئی، مسکو، پاریس، رم، استکهلم و وین.

شرکت هواپیمایی آتا به باکو، دنیزلی، تفلیس، استانبول، نجف.

ایران ایرتور به استانبول.

اطلاعات ارتباطی با فرودگاه امام خمینی

اطلاعات پرواز: 096330

شماره تماس: 5100111 و 5100118 (021)

آدرس اینترنتی: https://www.ikac.ir

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1400

به "آشنایی با بخش های مختلف و امکانات فرودگاه امام خمینی تهران" امتیاز دهید

5 کاربر به "آشنایی با بخش های مختلف و امکانات فرودگاه امام خمینی تهران" امتیاز داده اند | 3.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با بخش های مختلف و امکانات فرودگاه امام خمینی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید