سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: هرگز به برجام بازنمی گردیم

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اتهام زنی به ایران بار دیگر تأکید کرد که دولت ترامپ علیرغم تمایل به مذاکره با جمهوری اسلامی، هرگز به برجام بازنخواهد گشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: هرگز به برجام بازنمی گردیم

به گزارش فارس، مورگان اوتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار اتهام زنی به جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با رادیو فاکس نیوز مدعی شد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر 2020 (13 آبان ماه) هرگز به برجام برنمی گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به طور ضمنی بر تمایل آمریکا بر مذاکره مجدد با جمهوری اسلامی تأکید کرد و گفت: می توانم به شما می گویم که ما هرگز به آن توافق (برجام) بازنمی گردیم. آنچه رئیس جمهور (دونالد) ترامپ و مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) گفته اند، این است که ما خواستار مذاکره برای یک توافق جدید و بهتر هستیم.

این دیپلمات آمریکایی مدعی شد که برجام توافق خوبی نبوده و مسیری را برای دستیابی به ایران به تسلیحات اتمی فراهم آورده است.

وی در این زمینه مدعی شد: ما می دانیم که توافق قبلی ایران، در حقیقت مسیری را برای رسیدن ایران به تسلیحات هسته ای فراهم آورد و فقط زمان آن را به تأخیر انداخته است. گرچه زمان می برد اما ضروری است که رویارویی با این قضیه را برای دولت بعدی به تعویق بیندازیم.

ایران قبل از امضای برجام نیز بارها تأکید کرده بود که به هیچ عنوان به دنبال تسلیحات اتمی نیست و برنامه هسته ای کاملاً صلح آمیز را دنبال می کند و گزارش های پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها بر عدم انحراف برنامه هسته ای ایران تأکید کرده است.

اورتگاس با رویکردی متناقض در تعریف کشور حامی تروریسم و بدون درنظر دریافت جنایات سعودی ها علیه مردم یمن، جمهوری اسلامی را حامی تروریسم در جهان معرفی کرد که بودجه گروههای تروریستی را برای حمله به عربستان سعودی فراهم می کند.

وی بار دیگر اظهارات تکراری مقام های آمریکایی در زمینه پولهای نقدی را که در نتیجه کاهش تحریم ها پس از برجام به ایران داده شد، تکرار کرد و گفت: یکی از مسائل بزرگ این توافق این است که ایران میلیاردها دلار در نتیجه کاهش تحریم ها دریافت کرد. فقط مسئله دستیابی آنها به این پول نیست. در حقیقت مسئله، کارهایی است که آنها با این پول انجام می دهند.

اورتگاس در ادامه با ژستی انساندوستانه در خصوص پولهایی که متعلق به خود ایران بوه اما در آمریکا بلوکه شده بود، شرح داد: بنابراین اگر آنها این پول را دریافت می کردند و می گفتند که می خواهیم جاده، مدرسه و زیرساخت بهداشت عمومی بسازیم و همه این اقدامات را برای عادی کردن رفتار خود انجام می دانند، قضیه فرق می کرد... آنها این پول را صرف گروههای تروریستی در سراسر منطقه کرده اند.

وی با حمایت از عربستان سعودی، ایران را به عنوان کشور حامی تروریسم خواند و مدعی شد: ایران همچنان بزرگترین کشور حامی تروریسم است و آنها تسلیحات و مهمات و کمک ها را به گروههای تروریستی سراسر منطقه که به عربستان سعودی حمله می کنند، می دهند. بنابراین باید از خود بپرسید این مسئله چه اهمیتی دارد؟ مهم است چون ما به حامی اصلی تروریسم، میلیاردها دلار دادیم تا بودجه بیشتری به تروریسم اختصاص دهد. مرا احمق بنامید اما من فکر نمی کنم که این خیلی منطقی باشد.

دونالد ترامپ در سال 2018 علیرغم پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و رسماً پایان مشارکت ایالات متحده در این توافق را گفت و از آن زمان به امید منزوی کردن ایران و وادار کردن این کشور به توافق مجدد با واشنگتن، تحریم های مختلفی را علیه جمهوری اسلامی به کار گرفت و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت که نه تنها دستاوردی برای این کشور نداشت بلکه ایران بعد از بدعهدی شرکای اروپایی برجام، شروع به کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام کرد.

در ماههای اخیر نیز رئیس جمهور آمریکا از مناسبات مختلف استفاده می کند تا خود را به مذاکره با ایران علاقمند نشان دهد و تنها در هفته جاری سه بار مدعی شده است در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا، ایران اولین تماس را با این کشور برقرار خواهد کرد.

مقام های جمهوری اسلامی مکرراً تأکید کرده اند که برجام قابل مذاکره نیست و تحت سیاست فشار و تحریم هرگز وارد مذاکره با واشنگتن نخواهند شد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1198

به "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: هرگز به برجام بازنمی گردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: هرگز به برجام بازنمی گردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید