25 میلیون مبتلا؛حاشیه نگاری یک ادعای عظیم!

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، حسن روحانی در بخشی از اظهارات خود در روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، از ابتلای 25 میلیون نفر در کشور به ویروس کرونا اطلاع داد و در ادامه ابتلای بین 30 تا 35 میلیون نفر دیگر به کووید19 درماه های آینده را نیز محتمل دانست.

25 میلیون مبتلا؛حاشیه نگاری یک ادعای عظیم!

به گزارش خبرنگاران، وی با بیان اینکه هنوز به ایمنی جمعی نرسیدیم گفت: باید دست به دست هم دهیم و زنجیره انتقال را قطع کنیم تا فرایند فعالیت های اجتماعی و مالی مردم ادامه یابد. در گزارشی که از وزارت بهداشت به دستم رسیده این آمده است که تخمین زده می گردد در 150 روز اخیر 25 میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از 200 هزار نفر در بیمارستان ها بستری بودند و حدود 14 هزار نفر جان خود را از دست داده اند و 30 تا 35 میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا خواهند بود.

وی اضافه کرد: اگر این گزارش را مبنا قرار دهیم تعداد بستری ها دو برابر عدد فعلی 200 هزار نفر خواهد بود که در 150 روز اخیر شاهد بودیم. ما باید خود را از لحاظ تخت و امکانات آماده کنیم که با شرایط آینده مقابله کنیم.

آمار و ارقام دلهره آور رئیس جمهور بازتاب وسیعی یافت و با توجه به رقم 25 میلیون نفر مبتلا، آمار مرگ و میر از سوی کاربران فضای مجازی به چالش کشیده شد.

همچنین قصد او مبنی بر ایمنی جمعی با واکنش های مختلفی روبرو شد. بعضی کاربران توئیتر، داوطلبان کنکور را اولین هدف ایمنی جمعی رئیس جمهور نامیدند. بعضی نیز طرح ایمنی جمعی را شکست خورده و خلاف حقوق بشر خواندند. در این میان بعضی چهره ها نیز به انتقاد از اظهارات روحانی پرداختند. چنانچه علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت اسلامی توییت کرد: سخنان امروز رئیس جمهور در خصوص ابتلای 25 میلیون نفر به کرونا، احتیاج به شرح علمی دارد. ضروری است گزارشی که بر اساس آن این سخن گفته شده است منتشر و جزئیات آن برای صاحب نظران و و مردم روشن و مغایرت آن با آمار رسمی تبیین گردد. اطلاع رسانی رسمی در خصوص کرونا باید شفاف و قانع نماینده باشد.

همچنین عباس عبدی در یادداشت خود در اعتماد به ارائه آمار از سوی رئیس جمهور واکنش نشان داد و نوشت: این خبر در صورت صحت خبر خوبی است، حدود یک ماه و اندی پیش نیز این رقم 15 میلیون نفر اعلام شده بود. ولی به نظر می رسد که ابهام یا ایرادی در آن باشد. پیش از شرح ابهام و ایراد آن باید گفت که در صورت صحت این ادعا، ضروری است که تعداد تست ها به شدت افزایش پیدا کند، در حالی که به نظر می رسد با شیوع بیشتر بیماری این تعداد همچنان محدود مانده است، این ادعا را می توان از نسبت تست های مثبت به بیماران بستری شده دریافت.

وی سپس با اشاره به آمار روز اول خرداد آورد: در این روز تعداد کل مبتلایان، 2400 نفر و تعداد بستری ها 420 نفر بود. یعنی حدود یک ششم مبتلایان بستری می شدند. در حالی که اکنون قضیه متفاوت است با همان تعداد مبتلا در دو روز پیش، تعداد بستری ها به حدود 1900 نفر رسیده است. معنای این تفاوت زیاد چیست؟ یا باید بگوییم که اکنون ویروس خطرناک تر شده؟ یا باید بگوییم افراد ضعیف تر را مبتلا نموده؟ یا اینکه تست فقط از افراد بدحال گرفته می گردد که اکثریت آنان نیز بستری می شوند. ظاهرا مورد اخیر معقول تر است و این به معنای کاهش تست گیری است. عوارض این سیاست از آنجاست که بسیاری از افراد مبتلا هستند، ولی رسما شناخته شده نیستند، در نتیجه خود را در شرایط قرنطینه قرار نمی دهند.

به گفته عبدی اگر قرار بود شرایط امروز مثل همان ابتدای خرداد باشد، باید آمار مبتلایان شناسایی شده حدود 11000 نفر می بودند و نه حدود 2400 نفر و 8600 نفر بقیه شناسایی و قرنطینه می شدند تا موجب سرایت بیماری نشوند. وی این را ضعف جدی در سیاست مقابله با کرونا دانست که احتیاجمند پاسخگویی و برطرف ابهام است.

او همچنین آمار ابتلای 25 میلیون نفر را دقیق ندانست. چون 25 میلیون نفر یعنی حدود یک سوم جمعیت تحت خطر کشور و اگر این رقم درست باشد، یعنی در بعضی مناطق مثل گلستان، اصفهان و مازندران باید درصد جمعیت مبتلا بسیار بالاتر باشد یعنی بالای 70 و 80 درصد جمعیت مبتلا شده باشند. اگر چنین بود، در این مناطق ایمنی جمعی رخ می داد و دیگر قرمز و هشداری شدن شرایط بعضی از این مناطق بی معنا است. مگر این که ایمنی رخ نمی دهد و مبتلایان دوباره بیمار می شوند، یا آنکه آمار داده شده واقعی نیست.

از نظر عبدی، برای اظهارنظر باید پژوهش مربوط منتشر گردد و این که فقط نتایج این پژوهش چنین متضاد در جلسه رسمی طرح گردد اقدامی بی معنا و خطرناک است. چون چنین برداشتی موجب نوعی خوش بینی نسبت به آینده می گردد. عبدی در نهایت می نویسد: این نوع آمار اگر چه بر اثر مطالعه به دست آمده باشند را باید بسیار محتاطانه تلقی کرد و همچنان کرونا را جدی گرفت و به انتظار ایمنی جمعی نبود.

تکمله هایی بر ادعای رئیس جمهور

حرف و حدیث ها درباره آمار اعلامی رئیس جمهور علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری را واداشت تا همان روز شنبه در توییتر اعلام کند که آمار اعلام شده از سوی حسن روحانی درباره تعداد مبتلایان به کرونا مستند به برآورد های وزارت بهداشت به ویژه معاونت بهداشت این وزارتخانه است. معزی در توییت خود نوشت: تحلیل ارائه شده مستند به برآورد معاونت تحقیقات وزارت بهداشت است که در آن براساس یک سناریوی تقریبی تا به امروز 25میلیون ایرانی با ویروس کرونا درگیر شده و ایمنی کامل به دست آورده اند و تا مدتی در معرض ابتلای مجدد نخواهند بود.

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته ملی مبارزه با کرونا در مصاحبه با ایسنا نیز در تشریح این آمار گفت: این آمار 25 میلیونی جزو آمار روزانه ای که وزارت بهداشت اعلام می نماید، نیست. ارائه آمار هایی مانند ابتلای 25 میلیون ایرانی به کرونا تا به امروز با مطالعات سری اپیدمی بر بیماری به دست می آید که نشانگر وسعت گسترش بیماری است. وی درباره تفاوت آمار اعلام شده در خصوص ابتلای 25 میلیون ایرانی با آمار روزانه وزارت بهداشت گفت: حدود 80 تا 85 درصد مواردی که بی علامت یا کم علامت به ویروس مبتلا می شوند، مرگ و میر ندارند و علت این تفاوت همین موضوع است.

وی همچنین در ادامه اظهار کرد: کشورمان در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی است؛ بنابراین چه سیاست کشور بر ایجاد ایمنی جمعی باشد و چه نباشد، ما در حال حرکت به سمت ایمنی جمعی هستیم. اعتقاد بنده این است که فرایند ایجاد ایمنی نسبی، فرایند مثبتی است.

مردانی درباره تخمین موارد ابتلای تا 35 میلیون ایرانی به بیماری در ماه های آینده از سوی رئیس جمهور نیز توضیح داد: در اسفند ماه پیش بینی نموده بودم که حداقل تا یک سال آینده 30 تا 70 درصد افراد به کرونا مبتلا خواهند شد، آن موقع این موضوع باعث ناراحتی مردم شد، اما اکنون می بینیم که آن پیش بینی ها درست بوده است و قدم اول ایمنی جمعی محقق شده است.

مصطفی قانعی دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا نیز در این باره می گوید بیش از 90 درصد کسانیکه به بیماری کووید 19 مبتلا می شوند، آنقدر خفیف است که حتی به پزشک مراجعه نمی نمایند؛ بنابراین زمانیکه وزارت بهداشت اعلام می نماید 25 میلیون نفر یا نزدیک به 20 درصد جمعیت کشور، به کرونا مبتلا شده اند، به معنای همان گروه مبتلای خفیف هستند که با ویروس روبروه داشته اند، اما مسئله ای نداشتند که بخواهند به پزشک مراجعه نمایند و تست مولکولی تشخیصی از آن ها گرفته گردد.

علاوه بر این ها، سخنگوی وزارت بهداشت نیز درشرح ابتلای 25 میلیون نفر به کرونا، منظور از عدد 25 میلیون نفررا بر اساس تست های سرولوژی (خونی) دانست که یکی از معاونان وزارت بهداشت مطرح نموده است. وی اضافه کرد: البته در جهان خیلی نمی توان به تست های سولوژی برای تشخیص شرایط کنونی ابتلای افراد اتکا کرد و مبنای تشخیص قطعی کرونا در کشور فقط انجام تست های PCR است.

اما در این میان آنچه معین است اظهارات روحانی موجب شده تا تردید در آمار های رسمی افزایش پیدا نموده و از سویی نیز دولت به دلیل سیاست ایمنی جمعی مورد انتقاد قرار گیرد و حتی ماهیت ستاد ملی مقابله با کرونا نیز به چالش کشیده گردد. چنانچه یکی از کاربران توییتر می نویسد: پس ستاد ملی کرونا دقیقا چیکار قراره بکنه؟ با اعلام آمار مبتلایان می خواد کرونا را شکست بدهد.

به نظر می رسد باید آنگونه که عبدی می نویسد این آمار را بسیار محتاطانه تلقی کرد و کرونا را جدی گرفت و منتظر ایمنی جمعی نبود، سیاستی که انگلیس از میانه آن بازگشت و سوئد بیان کرد درباره آن اشتباه نموده است.

مزدک دانشور در مصاحبه با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: وقتی صحبت از 25 میلیون نفر مبتلاست باید 250 هزار هم مرگ وجود داشته باشد اما این با 14 هزار مرگ و میری که وزارت بهداشت اعلام می نماید تناقض دارد. در بدبینانه ترین آمارها هم این میزان مرگ و میردیده نشده و به رقم 250 هزار تا نزدیک نمی گردد. یا ویروس در ایران متفاوت از تمام جهان رفتار می نماید یا آمارهایی که به رئیس جمهور می دهند دقت کافی ندارد یا این آمار برای هدف دیگری گفته شده است که احتمال آخری درست است. وقتی از 25 میلیون نفرمبتلا و 14 هزار مرگ و میر سخن می گویید در واقع از هزینه کم ایمنی جمعی صحبت می کنید و می گویید بگذاریم همین ایمنی جمعی جلو برود و سیاست دولت در این زمینه درست است. در حالی که حداکثر شاید 15 میلیون نفر مبتلا شده باشند. بنابراین یکی از دلایل اعلام این آمارها این است که بگویند ایمنی جمعی خوب است و مرگ ومیر ندارد. این رقم مرگ ومیری که اعلام می گردد یک دهم مرگ ومیر جهان است. آمار مرگ ومیر 25 میلیون نفر مبتلا، 14 هزار تا نیست یا 25 میلیون نفر مبتلا نشدند یا 25 میلیون نفر و 14 هزار مرگ و میر یک دروغ است برای ساختن یک روایت تا گفته گردد ایمنی جمعی چندان پرهزینه نیست. رابطه 25 میلیون مبتلا و 14 هزار مرگ ومیر اصلا امکانپذیر نیست.

وی اضافه کرد: دومین مسئله این است که شناختی از ویروس کرونا وجود ندارد. این که اگر فردی یک بار کرونا گرفت نسبت به آن مصون می گردد یا خیر. عموما گفته می گردد بله؛ اما 20 تا 30 درصد محتمل است فرد دوباره به این ویروس مبتلا گردد. اگر بگذاریم ایمنی جمعی شکل بگیرد 30 درصد جامعه را در معرض خطر دوباره قرار می دهیم این 30 درصد ممکن است بار دوم سخت تر بیماری را بگیرند و این دور باطل است و کشته های ما را بیشتر می نماید. کرونا اگر مانند آبله مرغان عمل می کرد که فرد نسبت به آن مصونیت پیدا می کرد درست بود اما این اطمینان درباره کرونا وجود ندارد و آن قدر سفت و سخت نمی توان گفت 35 میلیون نفر دیگر باید بگیرند. همچنین رئیس جمهور باید بداند اگر با ایمنی جمعی پیش برویم، می پذیریم مرگ و میر بالایی داشته باشیم و خیلی از انسان ها به خاطر این برنامه کشته می شوند. در حالی که او علاوه بر مسئول اجرای قانون، حفظ جان و مال و ناموس شهفرایندان را هم بر عهده دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1037

به "25 میلیون مبتلا؛حاشیه نگاری یک ادعای عظیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 میلیون مبتلا؛حاشیه نگاری یک ادعای عظیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید