دلیل کشیده شدن ستاره های فوتبال به شرق آسیا؛ بوی پول از چین به مشام می رسد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، انتقال چندین تن از ستارگان دنیای فوتبال به سوپرلیگ چین در فصل جابجایی زمستانی، از رسیدن چینی ها به چنان درجه ای از قدرت اقتصادی دارد که حتی رؤیا پردازی در خصوص آن هم برای خیلی از تیم های آسیایی سخت است.

دلیل کشیده شدن ستاره های فوتبال به شرق آسیا؛ بوی پول از چین به مشام می رسد

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی را از نزدیک شاهد باشد.

به گزارش خبرنگاران، همین چند وقت پیش بود که الیکس تیکسیرا، هافبک هجومی برزیلی پیشین شاختار دونتسک از علاقه اش برای بازی در لیگ برتر انگلیس یاد کرد. لیورپول هم که تصور می کرد صرفاً ابراز علاقه بازیکن 26 ساله پیشین واسکوداگاما به بازی در جزیره، برای انتقال او به آنفیلد کافی است، دست به کار شد. همه از احتمال قریب به یقین لیورپولی شدن تیکسیرا صحبت می کردند که ناگهان یک خبر نه فقط لیورپول و آرسنال به عنوان دیگر مشتری تیکسیرا را شوکه کرد، بلکه دنیای فوتبال را در بهت فرو برد. خبر از ولخرجی دیگری از سوی چینی ها برای یکی از پرهوادارترین بازیکنان فوتبال اروپا حکایت داشت.

در شرایطی که نمایندگان لیورپول داشتند تمام کوشش خود را برای هرچه کمتر کردن رقم انتقال تیکسیرا به آنفیلد انجام می دادند، نمایندگان باشگاه جیانگسو سونینگ چین با چمدانی پر از پول از راه رسیدند و چنان پیشنهادی به هافبک برزیلی و تیمش دادند که رد آن نه سخت، بلکه غیرممکن بود، پیشنهادی 38 میلیون پوندی که رکورد بالاترین نقل و انتقال در تاریخ فوتبال آسیا را شکست و بازیکن شاختار را به گران قیمت ترین فوتبالیست قاره کهن تبدیل کرد. این اتفاق تنها چند روز پس از آنکه جکسون مارتینس، مهاجم کلمبیایی اتلتیکومادرید با قراردادی 32 میلیون پوندی به تیم گوانجو پیوست، رخ داد تا سریال ولخرجی ها چینی ها که نه فقط در این کشور بلکه در آسیا بی سابقه بوده، ادامه داشته باشد.

تیکسیرا پا در جای پای ستارگانی مانند رامیرز (از چلسی)، جکسون مارتینس (از اتلتیکومادرید) و ژروینیو (از رم) گذاشت که همگی با قراردادهای غیرمنتظره و هنگفت راهی فوتبال چین شدند. اما دلیل آغاز مهاجرت گروهی ستاره های فوتبال اروپا به چین دقیقاً چیست؟

چرا باشگاه های چینی آغاز به درو کردن بازیکنان بزرگ اروپایی نموده اند؟

ژی جین پینگ، رئیس جمهور چین باشگاه های فوتبال کشورش را تشویق نموده است که بودجه های کلان تری را برای تقویت خود در بازار جابجایی اختصاص دهند تا سوپرلیگ چین به یکی از قطب های فوتبال دنیا تبدیل گردد. جین پینگ که دوران ریاست جمهوری اش را در سال 2013 آغاز کرد، جزو هواداران دو آتشه فوتبال است، اما ناکامی های پی در پی کشورش در فرآیند تبدیل شدن به یک کشور فوتبالی آن هم با جمعیتی در حدود یک میلیارد و 400 میلیون نفر، حوصله او را سر برده بود.

طبق ادعای نشریه گاردین، بخش اعظم پول هایی که در فوتبال چین سرمایه گذاری شده است، از سوی رئیس جمهور متمول این کشور است که یکی از اهدافش از سرمایه گذاری در ورزش، ارتقای سطح روابط و مناسبات سیاسی چین با سایر کشورهاست. جین پینگ ماه اکتبر سال 2015 در سفری که به بریتانیا داشت، سری به زمین تمرینی باشگاه منچسترسیتی زد تا از نزدیک دلایل اوج گیری آبی پوشان را در فوتبال جزیره ببیند. این در حالی است که او شخصاً هوادار منچستریونایتد است.

باشگاه های چینی تا به امروز چقدر هزینه نموده اند؟

قراردادی که تیم فوتبال جیانگسو سونینگ با تیکسیرا بست، رقم کلی خرید های انجام شده توسط باشگاه های چینی در زمستان سال 2016 را به جایی رساند که بالاتر از رقم خرید های انجام شده در لیگ برتر انگلیس بوده است. در پنجره جابجایی زمستانی لیگ برتر، باشگاه های بزرگ برای خرید بازیکنان جدید مجموعاً 175 میلیون پوند هزینه کردند که مهمترین آن مربوط به انتقال 18.3 میلیون پوندی جنلی ایمبولا از پورتو به استوک سیتی در آخرین روز از بازار جابجایی بود. در چین اما این رقم نزدیک به 20 میلیون پوند بیشتر و دقیقاً 194.2 میلیون پوند بود که از رقم کل بودجه اختصاص یافته برای خرید بازیکن در لیگ برتر طی ماه ژانویه بیشتر بود. این اختلاف حتی می تواند بیشتر از این هم بگردد، چرا که پنجره جابجایی فوتبال چین تا 20 روز دیگر باز است.

کدام بازیکنان تا کنون راهی چین شده اند؟

انتقال الکس تیکسیرا به جیانگسو برای چهارمین بار رکورد گران ترین خرید بازیکن در فوتبال آسیا را شکست و این رکورد در سه هفته باقی مانده به سرانجام بازار جابجایی باز هم می تواند شکسته گردد. رقم قرارداد تیکسیرا 38 میلیون پوند بود که چند روز پس از انتقال 32 میلیون پوندی جکسون مارتینس از اتلتیکومادرید به گوانجو اورگراند به ثبت رسید. جالب اینجاست که رکوردشکنی گوانجو اورگراند هم تنها چند روز پس از ثبت قراردادی 21 میلیون پوندی میان جیانگسو با رامیرز، هافبک پیشین چلسی بود. استارت رکوردشکنی برای خرید گران ترین بازیکن آسیا را اما اولین بار تیم شانگهای اس آی پی جی با قرارداد 13.9 میلیون پوندی اش با الکسیون، مهاجم برزیلی گوانجو زد. به فهرست بازیکنان گران قیمتی که راهی فوتبال چین شدند باید نام بازیکنانی مانند ژروینیو، فردی گوارین، پائولینیو، تیم کیهیل، دمبا با و آسامواه جیان افزود.

اهداف بعدی چینی ها

شناخته شده ترین بازیکنی که نامش در فهرست مسافران احتمالی چین قرار گرفته است، وین رونی، کاپیتان منچستریونایتد بوده است. ماه دسامبر سال 2015 بود که نشریه دیلی میل ادعا کرد تیم شانگهای اس آی پی جی به من یونایتد برای جذب مهاجم انگلیسی این تیم پیشنهاد داده و به خود او گفته است که در این تیم بابت سه فصل حضورش می تواند 75 میلیون پوند درآمد داشته باشد.

اسکار، هافبک برزیلی چلسی هم دیگر بازیکنی بوده که درباره انتقالش به چین حدس شده است. نشریه تلگراف نوشته است که جیانگسو سونینگ برای خرید این بازیکن 24 ساله به چلسی 75 میلیون پوند پیشنهاد داده که رد شده است. در همین حال نشریه مارکا هم نوشته است که فرناندو تورس، مهاجم اسپانیایی اتلتیکومادرید هم جزو بازیکنان مورد نظر چینی ها بوده است.

حق پخش، منبع درآمدی بزرگ برای باشگاه های چینی

یکی از دلایل افزایش قدرت خرید باشگاه های چینی در بازار جابجایی و رقابت غیرمنتظره آنها با تیم های اروپایی، افزایش چشمگیر درآمد آنها از فروش حق پخش تلویزیونی بازی های شان بوده به طوری که این درآمد در سال 2016 نسبت به سال گذشته 20 برابر شده است. در سال 2015 باشگاه های چینی تنها 9 میلیون دلار از فروش حق پخش تلویزیونی شان درآمد داشتند در حالی که این فصل درآمد آنها از فروش حق پخش تلویزیونی بازی های شان برای یک بازی زمانی پنج ساله یک میلیارد و 25 میلیون دلار یعنی 200 میلیون دلار در سال بوده است. این رقم اگرچه هنوز با درآمد 5.14 میلیارد پوندی لیگ برتر از فروش حق پخش تلویزیونی بازی هایش قابل مقایسه نیست، اما در قیاس با سایر لیگ های فوتبال آسیا و حتی اروپا به مراتب بیشتر است و حکایت از افزایش محبوبیت بازی های سوپرلیگ چین دارد.

سوپرلیگ چین یا لیگ حرفه ای آمریکا؟

طی 10 سال گذشته لیگ حرفه ای آمریکا (MLS) به عنوان آینده دارترین لیگ در حال رشد فوتبال دنیا معرفی شده است. ورود بازیکنان مانند دیوید بکام، تیری آنری، داوید ویا، آندره آ پیرلو، فرانک لمپارد و استیون جرارد به این لیگ همگی سبب خیره شدن نگاه ها به MLS شده و این لیگ را به ایستگاهی سرانجامی خوش منظره برای ستاره های فوتبال اروپا جهت سرانجام دادن به دوران بازیگری شان تبدیل نموده است. با ظهور سوپرلیگ چین اما موازنه قدرت در غرب و شرق دنیای فوتبال برهم خورده است.

در حالی که در MLSهر باشگاه اجازه دارد تنها به سه بازیکنش بالاتر از سقف مشخص شده حقوق پرداخت کند، در چین چنین محدودیتی وجود ندارد و باشگاه های این کشور به هر بازیکن هرچقدر که بخواهند می توانند حقوق بدهند.

آیا ولخرجی چینی ها پایدار خواهد بود؟

اقتصاد چین در دنیا در رده دوم قرار گرفته است. در حالی که رشد قدرت مالی باشگاه های چینی در ابتدای راه قرار گرفته است، هیچ نشانه ای برای دنباله دار نبودن این فرایند وجود ندارد. در شرایطی که تاجران و سرمایه گذاران فراوانی حاضرند پول های خود را در باشگاه های چینی سرمایه گذاری نمایند و پنجمین مرد قدرتمند دنیا هم از این سرمایه گذاری ها حمایت می نماید، باید تبدیل شدن سوپرلیگ چین به یکی از قطب های فوتبال دنیا را انتظار داشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 612

به "دلیل کشیده شدن ستاره های فوتبال به شرق آسیا؛ بوی پول از چین به مشام می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل کشیده شدن ستاره های فوتبال به شرق آسیا؛ بوی پول از چین به مشام می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید