10 سال انفصال از خدمت در انتظار وزیری که نتواند نمایندگان مجلس را قانع کند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به تازگی طرحی در مجلس در دستور کار قرار گرفته است که در صورت تصویب، هرکدام از وزرا که اکثریت نمایندگان حاضر در مجلس حداقل 3 بار از پاسخش به سوال و یا سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانع نشوند، پس از اتمام دوران وزارت از نامزدی در موارد معین، به مدت ده سال محروم است.

10 سال انفصال از خدمت در انتظار وزیری که نتواند نمایندگان مجلس را قانع کند

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، بر اساس اصل هشتاد و هشتم قانون اساسی در هر مورد که حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهور و یا هر یک از نمایندگان از وزیر مسئول ، درباره یکی از وظایف آنان سوال نمایند، رئیس جمهور یا وزیر موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال جواب دهد و این جواب نباید در مورد رئیس جمهور بیش از یک ماه و در مورد وزیر بیش از ده روز به تأخیر افتاد مگر با عذر موجه به تشخیص مجلس شورای اسلامی .

بر این اساس، هر نماینده می تواند در مورد مسائل داخلی و خارجی کشور از وزیر مسئول درباره وظایف او سوال کند.

طبق آیین نامه داخلی مجلس، سوال نمایندگان بایدکتبی و صریح باشد و در فرم مخصوص به دست نماینده مجلس تنظیم و به هیئت رئیسه تسلیم شود و پس از آن هیئت رئیسه موظف است سوال را فوری به کمیسیون تخصصی ذی ربط ارسال کند.

در همین رابطه کمیسیون مربوطه موظف است حدبیشتر در مدت 10 روز پس از وصول سوال، جلسه ای با حضور وزیر و سوال نماینده تشکیل دهد و با استماع نظر سوال نماینده و وزیر و آنالیز های لازم ، به موضوع رسیدگی کند نیز وزیر موظف است در کمیسیون حاضر شود و به سوالات پاسخ دهد.

حال چنانچه سوال نماینده توضیحات وزیر را قانع نماینده نداند، کمیسیون با معین قلمروی ملی و منطقه ای سوال بلافاصله به ارجاع سوال ملی به هیئت رئیسه برای اعلام وصول در نخستین جلسه علنی اقدام می نماید.

درباره سوال منطقه ای نیز کمیسیون موظف است حدبیشتر در مدت ده روز به ارائه راهکار و ارسال گزارش به هیئت رئیسه مجلس و رئیس جمهور(از جانب رئیس مجلس) اقدام کند.

همچنین به موجب اصل 85 قانون اساسی، وزیر مورد سوال مکلف است حدبیشتر در مدت ده روز از تاریخ ابلاغ سوال در مجلس حضور یابد و به سوال پاسخ دهد، مگر آنکه وزیر به صورت رسمی و با عذر موجه به تشخیص هیئت رئیسه مجلس تقاضای تاخیرحدبیشتر برای مدت ده روز داشته باشد.

فرایند سوال از وزیر در صحن مجلس اینگونه است که در جلسه علنی ابتدا گزارش متقن طرح سوال و آنالیز های اجرا شده به مدت حدبیشتر 5 دقیقه مطرح می شود ، سپس وزیر و نماینده سوال نماینده هر کدام حدبیشتر 15 دقیقه توضیحات خود را ارائه می نمایند و در صورت قانع نشدن نماینده ، رئیس جلسه قانع نماینده نبودن پاسخ وزیر را به رای خواهد گذاشت.

در صورتی که بیشتر نمایندگان حاضر به قانع نبودن پاسخ وزیر رای دهند، رئیس مجلس موظف است موضوع را به رئیس جمهور برای رسیدگی ارجاع کند.

حال به تازگی طرحی در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفته است که قانون فوق را اصلاح می نماید و در صورت تصویب نهایی آن، هرکدام از وزرا که بیشتریت نمایندگان حاضر در مجلس حداقل 3 بار از پاسخش به سوال و یا سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی طبق فرایند ماده 208 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قانع نشوند، پس از اتمام دوران وزارت از نامزدی در موارد تعیین، به مدت ده سال محروم است.

متن این طرح به توضیح زیر است:

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراما طرح ذیل که به امضای 25 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می شود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

در جهت ایجاد توجه لازم وزرا به حق قانونی مصرح در قانون اساسی در مورد سوال نمایندگان، و با توجه به ضرورت اعمال هرچه سریعتر آن در راستای توجه به مطالبات و برطرف مسائل به حق و قانونی مردم، طرح زیر با قید 2 فوریت تقدیم می شود.

لذا طرح ذیل تقدیم می شود:

عنوان طرح:

نحوه مواجهه با قانع نماینده نبودن پاسخ وزیر

هرکدام از وزرا که بیشتریت نمایندگان حاضر در مجلس حداقل 3 بار از پاسخش به سوال و یا سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی طبق فرایند ماده 208 قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قانع نشوند، پس از اتمام دوران وزارت از نامزدی در موارد بند الف و نیز اشتغال در موارد بند به مدت ده سال محروم است.

الف: کاندیدای ریاست جمهوری، کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، کاندیدای عضویت در شورای اسلامی شهر و روستا.

ب: اشتغال در موارد مذکور در ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و نیز شهردار و همچنین مدیر عامل و یا عضو موظف یا غیر موظف هیات مدیره تمامی شرکت ها اعم از دولتی، وابسته به سازمان ها و نهادهای عمومی غیر دولتی و هر شرکتی که دولت یا شرکت های دولتی یا سازمان ها و نهادهای عمومی غیر دولتی به هر میزان در آن سهم یا سهام داشته باشند.

تبصره 1: در صورت تخلف از مفاد بند ب ، حکم مذکور کان لم یکن بوده و صادر نماینده حکم به ده سال انفصال از خدمات دولتی محکوم می شود.

تبصره 2: اعمال این قانون در مجلس یازدهم و در مورد وزرای دولت دوازدهم منوط به تحقق مفاد این قانون و مشروط بر حداقل یک بار قانع نماینده نبودن پاسخ وزیر پس از لازم الاجرا شدن این قانون است.

تبصره 3: این قانون از زمان تصویب لازم الاجرا است.

محمدمهدی مفتح - جلال محمودزاده - سیدمحمد مولوی - جعفر قادری - حسینعلی حاجی دلیگانی - محمدصالح جوکار - حسین میرزائی - بهروز محبی نجم آبادی - انور حبیب زاده بوکانی - علیرضا سلیمی - سید جواد حسینی کیا - موسی احمدی - على خضریان - محمدرضا دشتی اردکانی - محمدحسین فرهنگی - رحمت اله نوروزی - رسول فرخی میکال - قاسم ساعدی - محمد مهدی زاهدی - علی اصغر عنابستانی - روح اله نجابت - علیرضا عباسی - یعقوب رضازاده - مجید نصیرائی - رضا آریان پور

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1536

به "10 سال انفصال از خدمت در انتظار وزیری که نتواند نمایندگان مجلس را قانع کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سال انفصال از خدمت در انتظار وزیری که نتواند نمایندگان مجلس را قانع کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید