ژاپنی ها با استفاده از نانوکامپوزیت پیوند سلول های قرنیه انجام خواهند داد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، یک شرکت ژاپنی، فناوری تسهیل پیوند سلول های اندوتلیال قرنیه چشم را با استفاده از ورق ژل نانوکامپوزیتی به صورت پتنتی در هند به ثبت رساند.

ژاپنی ها با استفاده از نانوکامپوزیت پیوند سلول های قرنیه انجام خواهند داد

به گزارش گروه فناوری پایگاه اینترنتی مأوا، یک شرکت ژاپنی پتنت مربوط به روش جدید پیوند سلول برای درمان بیماری های قرنیه چشم را که در آن از نوعی ورق ژل نانوکامپوزیتی استفاده شده، در هند به ثبت رساند. این روش قبلا در کشور ژاپن به ثبت رسیده بود. در این روش از یک سلول اهدایی برای یاری به حفظ بینایی چشم چند بیمار استفاده می گردد. این سلول ها در محیط آزمایشگاه رشد نموده و به بافت مورداحتیاج پزشکان تبدیل می گردد.

پیوند سلول اندوتلیال قرنیه برای بازگرداندن بینایی به ورق ژل نانوکامپوزیتی احتیاج دارد. بیماری های اندوتلیال قرنیه به دلیل جراحت در عمل های درمانی آب مروارید سالانه در هند گریبان 30 هزار نفر را می گیرند و میلیون ها نفر در سراسر دنیا را تحت تاثیر قرار می دهند. هر ساله افراد زیادی احتیاجمند به اهدا تمام قرنیه یا لایه اندوتلیال هستند که باید با پیوند عضو این کار انجام گردد. بانک های چشم در دنیا هر سال 30 درصد از قرنیه های اهدایی را به دلیل ناکافی بودن سلول های اندوتلیال مناسب پیوند نمی دانند. فناوری شرکت جی ان سی سلول های موجود در قرنیه اهدایی را بعد از تکثیر برای پیوند به بیمار آماده می نماید.

مانع عمده در جهت موفقیت جراحی پیوند قرنیه، مراحل پیوند این عضو است. کوشش هایی که تا به امروز اجرا شده به گونه ای بوده که بیمار باید ساعت های طولانی روی تخت دراز می کشید تا سلول ها به بخش داخلی چشم تزرق شوند و در محل آسیب دیده قرار گیرند. اما در این پروژه از یک ورق ژل نانوکامپوزیتی استفاده شده تا از بروز چنین شرایط ناخوشایند در چشم بیمار جلوگیری کند. این فناوری روی انسان موردآزمایش قرار گرفته و نتایج آن موفقیت آمیز بوده است.

این شرکت با شرکت جی بی ام همکاری نموده تا یک مرکز توسعه نانومواد برای فراوری این ورق ژل نانوکامپوزیتی ایجاد کند. این مرکز آماده همکاری با شرکت ها و بخش دانشگاهی برای توسعه این فناوری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 597

به "ژاپنی ها با استفاده از نانوکامپوزیت پیوند سلول های قرنیه انجام خواهند داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپنی ها با استفاده از نانوکامپوزیت پیوند سلول های قرنیه انجام خواهند داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید