چهارمین سایت تجاری فناوری 5G افتتاح شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، چهارمین سایت تجاری نسل پنج تلفن همراه ایران (5G) که در محل بوستان آب و آتش تهران از سوی ایرانسل تجهیز شده و قابلیت استفاده عمومی را دارد، در حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، افتتاح شد.

چهارمین سایت تجاری فناوری 5G افتتاح شد

در سومین رویداد هفته دیجیتال ایران که در حال برگزاری است، صبح روز سه شنبه 28 بهمن ماه 1399، دومین روز از نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا در سالن 27 نمایشگاه بین المللی تهران، در حالی شروع شد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور و بازدید از غرفه ایرانسل، به وسیله ارتباط زنده ویدیویی با چهارمین سایت تجاری 5G ایران و ایرانسل در محل بوستان آب و آتش، اولین سایت برای استفاده عمومی نسل پنج تلفن همراه ایران را به همراه بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، افتتاح کرد.

در این مراسم، سید محمدحسین حجازی مدیر عامل منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس آباد و محمد فرجود مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در محل پل طبیعت (بوستان آب و آتش)، همچنین جمعی از معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت ایرانسل، اصحاب رسانه، متخصصان و علاقه مندان صنعت تلکام در سالن 27 نمایشگاه بین المللی تهران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل با شرح فعالیت جدیدترین سایت تجاری نسل پنج تلفن همراه ایرانسل و آخرین دستاوردهای ایرانسل در حوزه هوش مصنوعی گفت: سایتی که امروز در بوستان آب و آتش تهران افتتاح می گردد، یک سرویس با قابلیت استفادۀ عمومی در شبکۀ 5G را در اختیار مردم قرار می دهد تا آن هایی که گوشی مجهز به تکنولوژی 5G دارند، بتوانند به طور مستقیم این تجربه را داشته باشند و یا با سایر گوشی های هوشمند، به وسیله HotSpot مودم 5G که در محل سایت قرار داده شده است، به صورت وای فای، از آن بهره مند شوند. تجربۀ جهانی نشان داده است که مشترکان در شبکۀ 5G نسبت به شبکۀ 4G، می توانند حداقل سرعتی 10 برابر را در اختیار داشته باشند. همچنین ما امروز از پروژه آواتار که یک پروژه جدید در حوزه AI است و به عنوان یک پلتفرم جدید مرکز تماس، بر پایه هوش مصنوعی فعالیت می نماید، رونمایی خواهیم کرد. وی همچنین از همکاری مجموعۀ منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس آباد برای در اختیار گذاشتن فضای احداث سایت، قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با شرح اهمیت توسعه شبکه 5G در ایران، گفت: از همکاران فنی ایرانسل برای کوشش های بسیار زیادی که در هفت-هشت ماه اخیر انجام دادند تا سه سایت قبلی نسل پنج تلفن همراه به بهره برداری برسد و مجموعه های تحقیقاتی کشور بتوانند تحقیقات و کاربردهای نسل پنج را، قبل از اینکه این شبکه به طور گسترده در کشور پیاده سازی گردد، عملیاتی نمایند؛ تشکر می کنم.

وی اضافه نمود: در نتیجه این اقدام ایرانسل در هفت ماه گذشته، امروز در این نمایشگاه، شاهد آن هستیم که کاربردهای گوناگون نسل پنجم تلفن همراه به نمایش گذاشته شده و شرکت های مختلف در حال هم افزایی هستند که زیست بوم نسل پنج تلفن همراه را بتوانیم با حداکثر استفاده در اقتصاد دیجیتال، مورد بهره برداری قرار دهیم.

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه البته سایت های قبلی ایرانسل در پروژهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ساختمان مرکزی ایرانسل و دانشگاه تربیت مدرس هم قابلیت استفاده توسط عموم را داشت، ولی به دلیل فاصلۀ سایت با مردم، خیلی امکان استفادۀ عمومی وجود نداشت، ادامه داد: سایت نسل پنج تلفن همراه که امروز در پل طبیعت و بوستان آب و آتش افتتاح می گردد، اولین سایتی است که به صورت فراگیر و عمومی، می تواند مورد استفاده مردم قرار گیرد.

آذری جهرمی درباره آیندۀ توسعۀ شبکۀ 5G در ایران ادامه داد: ایرانسل در روزهای اول اسفند سال جاری در جزیرۀ کیش و در دو هفتۀ شروعین اسفند در شهر شیراز، با راه اندازی سایت 5G، پوشش نسل پنج را در این شهرها شروع می نماید. همراه اول هم در حال اجرا کوشش های خوبی است تا در راستای ارائۀ 5G به دستاوردهای خوبی برسند که طبیعتا گزارش آن را به مردم خواهند داد. همچنین امیدواریم با فراگیری نسل پنج تلفن همراه و حرکت به سمت اتصال شبکۀ ثابت و همراه و ادغام آن ها با یکدیگر، شاهد یک تحول عظیم در شبکۀ ملی اطلاعات باشیم که این توسعۀ 5G هم بر اساس همان سند شبکۀ ملی اطلاعات در حال توسعه است.

حجازی، مدیرعامل منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس آباد نیز در این مراسم، از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل برای توجه به هوشمندسازی اراضی عباس آباد تشکر و ابراز امیدواری کرد راه اندازی خدمات 5G ایرانسل در پل طبیعت به عنوان یکی از نمادها و نشانه های گردشگری کشور، در تقویت جذب گردشگران به این منطقه مؤثر باشد.

در ادامه نیز وزیر ارتباطات با دعوت از یکی از نوجوانان حاضر در محل نمایشگاه، از او خواست تا به نمایندگی از هم نسلان خود که آیندۀ این تکنولوژی به آن ها اختصاص دارد، در افتتاح چهارمین سایت تجاری 5G ایران مشارکت کند. سپس حاضران در بوستان آب و آتش، به وسیله اتصال به سایت 5G این بوستان، با وزیر ارتباطات تماس تصویری بر بستر 5G برقرار و با وی گفت وگو کردند. در حین این گفت وگوی تصویری، صفحۀ گوشی تلفن همراه حاضر در بوستان آب و آتش، با نشانگر شبکۀ 5G در سالن نمایش داده می شد.

پس از افتتاح زندۀ ویدیویی سایت نسل پنج تلفن همراه در بوستان پارک آب و آتش، وزیر ارتباطات از غرفه ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا بازدید کرد و در جریان آخرین محصولات و دستاوردهای ایرانسل لبز مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله آواتار که یک مرکز تماس برپایه هوش مصنوعی است، نهاده شد.

اولین و عظیمترین اپراتور دیجیتال ایران، از سال 1395 مطالعۀ شبکۀ نسل پنج را به صورت جدی با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی داخلی و شرکت های بین المللی فعال در این زمینه شروع کرد و پیروز شد در تیر ماه سال 1396، اولین بار در ایران، از نخستین شبکه رادیویی واقعی مبتنی بر تکنیک های 5G بهره برداری و در شهریور ماه همان سال نیز، در حضور مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمونۀ کاملی از شبکۀ 5G را آزمایش کند.

ایرانسل در ادامه طی یک برنامۀ دقیق و فشردۀ مطالعاتی و عملیاتی در سال های 98 و 99 برای راه اندازی شبکۀ کاربردی و واقعی 5G، پیروز به راه اندازی نخستین سایت نسل پنج ایران در اول مرداد ماه 1399 با حضور آنلاین رئیس محترم جمهور، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد. پس از آن در هفتم مرداد 1399، دومین سایت 5G ایران و ایرانسل در ساختمان مرکزی ایرانسل و 21 آبان ماه 1399، سومین سایت 5G ایران و ایرانسل که اولین سایت فضای بیرونی بود، در دانشگاه تربیت مدرس تهران راه اندازی شد. و نهایتاً امروز، چهارمین سایت تجاری 5G ایران و ایرانسل در شبکۀ کاربردی و واقعی با قابلیت استفادۀ عمومی، در بوستان آب و آتش، عملیاتی شد. بدین ترتیب از اول مردادماه 1399 تا به امروز، کماکان ایرانسل تنها اپراتور عرضه نمایندۀ 5G در ایران است.

همانطور که به تازگی دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، در صفحۀ اینستاگرام خود، از ثبت سرعت 3.312 گیگابیت بر ثانیه در شبکۀ 5G ایران در روز 20 بهمن 1399، توسط یکی از رسانه ها در ساختمان مرکزی ایرانسل خبر داده و به ثبت سرعت هایی بین 3 تا 3.5 گیگابیت در بهمن ماه 99 در شبکۀ کاربردی و واقعی ایرانسل اشاره نموده بود، امروز نیز در مراسم رسمی افتتاح چهارمین سایت 5G ایران و ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا و در حضور وزیر ارتباطات، تست سرعت 5G ایرانسل انجام و عددهایی بین 3 تا 3.5 گیگابیت بر ثانیه به ثبت رسید.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1431

به "چهارمین سایت تجاری فناوری 5G افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمین سایت تجاری فناوری 5G افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید