پول بلیت مسافران کجاست؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، شیوع سریع ویروس کرونا در کشور سبب شد تا سفرها هم لغو گردد و در همین رابطه شب گذشته، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی طی ابلاغیه ای گفت شرکت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند.

پول بلیت مسافران کجاست؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور لحظه آخر کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، شیوع سریع ویروس کرونا در کشور سبب شد تا سفرها هم لغو شود و در همین رابطه شب گذشته، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی طی ابلاغیه ای گفت که اگر مسافران از ترس ابتلا به ویروس کرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو نمایند، شرکت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند.

چند هفته پس از شیوع ویروس کرونا در چین و جهان، این ویروس به ایران رسید و مردم را وحشت زده و نگران کرد. انتشار این ویروس از شهر قم در ایران آغاز شد و بر اساس آمار اولیه هر دو بیمار مبتلا به کرونا که از قضا هیچوقت در زندگی خود سفر خارجی نداشتند، جان خود را از دست دادند و تا امروز که کمتر از یک هفته از انتشار خبر اولین موارد ابتلا به کرونا در ایران می گذرد، آمار ابتلا در حال افزایش است و تا این لحظه به گفته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت 95 نفر به آن مبتلا و 15 نفر هم فوت شدند.

شیوع سریع ویروس کرونا در کشور سبب شد تا سفرها هم لغو شود و در همین رابطه شب گذشته، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی طی ابلاغیه ای گفت که اگر مسافران از ترس ابتلا به ویروس کرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو نمایند، شرکتهای ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند.

اسلامی گفته بود اگرچه مردم به راحتی می توانند بلیت های خریداری شده را بدون پرداخت هزینه، کنسل نمایند، اما کسی نباید از این موضوع نگرانی داشته باشد؛ به این معنا که اگر مسافران نمی خواهند بلیت خود را کنسل کند، می توانند آن را به بلیت اوپن تبدیل نموده و هر زمانی که بخواهند، با همان بلیت به سفر بروند.

پول بلیت ها در حساب آژانس ها نیست

حالا بازیگران صنعت گردشگری آنلاین برای استرداد وجه بلیت تحت فشار کاربران خود قرار گرفته اند. این اخبار واکنش مدیران پلتفرم های آنلاین گردشگری و آژانس های مسافرتی را به همراه داشت چرا که به گفته آن ها، بازگشت هزینه کنسلی بلیت ها در اختیار آژانس ها یا پلتفرم های آنلاین مسافرتی نیست و آن ها قبل از پرداخت هزینه بلیت توسط مشتری، مبلغ بلیت را به شکل پیش پرداخت به شرکت های هواپیمایی یا نمایندگان چارترنماینده آن ها می پردازند و در نتیجه مسئولیت برگرداندن هزینه کنسلی برعهده این ایرلاین ها و مجموعه های چارتر نماینده وابسته است.

در همین رابطه حمیدرضا اشجع، مدیر عامل مستربلیت می گوید: آژانس های مسافرتی مطابق بخشنامه تامین نماینده عمل می نمایند و هزینه اصلا دست آژانس ها نیست و همه بر اساس بخش نامه ای است که به هواپیمایی ها اعلام می شود. در حالت عادی در صورت کنسل شدن بلیت، جریمه دریافت و به شرکت های هواپیمایی داده می شود.

اما در حال حاضر با توجه به ابلاغیه وزیر راه کنسل شدن بلیت ها شامل هزینه نمی شود، اشجع در این باره می گوید: چند ساعت قبل بخشنامه ای از سوی وزارت راه به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری داده شد و این سازمان بخشنامه را به شرکت های هواپیمایی گفت؛ این بخش نامه به مرور به طور کامل اجرا می شود و هزینه به مردم باز می شود.

این در حالی است که باتوجه به بسته شدن مرزهای هوایی به مقاصد محدود شده ناشی از کرونا، این روزها که می توانست روزهای اوج فروش برای آژانس های مسفرتی و پلتفرم های گردشگری آنلاین باشد با افزایش استرداد بلیت روبرو شده اند و این موضوع آن ها را با چالش تامین اقتصادی روبرو خواهد نمود.

با توجه به حجم کار، بازگرداندن هزینه ها چند روزی طول می کشد

ساسان نایب، مدیرعامل فلایتیو هم در گفت وگو ضمن تایید این موضوع می گوید: بعد از دستوری که از امروز صبح داده شد، با توجه به اینکه ما بخشی از موضوع هستیم، تمام کوشش مان را انجام دادیم و با هواپیمایی کشوری مکالماتی داشتیم که این دستور را ابلاغ نمایند؛ اما تصمیم گیرنده اصلی در این زمینه سازمان هواپیمایی وزارت راه است و که باید این دستور را به خطوط هواپیمایی ابلاغ نمایند.

نایب با بیان اینکه در حال حاضر در حال ابلاغ به ایرلاین ها است که کنسلی ها شامل جریمه نشود، شرح می دهد: با این وجود حجم کاری که الان به ما محول شده است حجم سرسام آوری است و چندین و چندهزار بلیت باید محاسبه شود.

او ادامه می دهد: اما با توجه به وظیفه ای که داریم این کار در حال اجرا است و شرکت برای انجام این امر به صورت شبانه روزی باز است و حتی تیم های ما به صورت دو شیفت در حال فعالیت هستند. با این حال آنقدر حجم بلیت ها زیاد است که حتی از سمت بانک برای استرداد تمام وجه ها با معضلاتی روبه رو هستیم چون استردادها باید به صورت آنلاین انجام شود و خود بانک هم برای این کار محدودیت هایی دارد.

مدیرعامل فلایتیو در خاتمه تاکید می نماید: ما با فشردگی هرچه تمام تر در حال اجرا این کار هستیم اما طبیعی است که با توجه به حجم کار، این موضوع چند روزی طول بکشد.

پول بلیت های کنسل شده مسافران هنوز در حساب ایرلاین هاست

آنچه از سخنان مدیران پلتفرم های گردشگری آنلاین و آژانس های مسافرتی می توان نتیجه گرفت این است که مبلغ بلیت های فروخته شده در حساب ایرلاین ها و نمایندگان چارتری آنهاست و با بخش نامه وزارت راه و شهرسازی و ابلاغیه سازمان هواپیمایی کشوری، باید درگام اول منتظر بازپرداخت مبالغ بلیت ها از ایرلاین ها و چارترنمایندگان به آژانس های مسافرتی و در گام دوم از آژانس ها به مسافرانی که بلیت خودشان را استرداد نموده اند باشیم. فرایند زمان بری که گام اول آن هنوز آغاز نشده است.

منبع : خبر آنلاین

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 642

به "پول بلیت مسافران کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پول بلیت مسافران کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید