واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مانع فروپاشی و نابودی آنها می گردد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایرنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مانع فروپاشی و نابودی آنها می گردد.

واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مانع فروپاشی و نابودی آنها می گردد

عزت الله ضرغامی اظهار کرد: کسانی که احساس می نمایند که مواریث تاریخی از سوی وزارتخانه در حال هزینه شدن هستند، باید توجه نمایند که در حال حاضر بناهای تاریخی ما به علت عدم رسیدگی و اعتبارات کافی و لازم در حال از بین رفتن هستند.

وی اظهار کرد: با اجرای سیاست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه واگذاری ها به بخش خصوصی میتوان از روند فرسودگی و از بین رفتن مواریث تاریخی جلوگیری کرد.

ضرغامی مشارکت مردم در بازسازی، حفظ و مدیریت بناهای تاریخی را سیاست مهم و محوری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست و ادامه داد: هتل بوتیک سرخه ای نمونه ای بسیار پیروز و مطلوب از مشارکت مردم در بازسازی، حفظ و مدیریت بناهای تاریخی با کاربری های نو است که همین روند باید در تمام شهرها و بخش ها ادامه یافته و تقویت گردد.

وی نحوه واگذاری خانه قدیمی سرخه ای و تبدیل آن به هتل بوتیک را عالی توصیف کرد که سیاست های دولت در آن اقدام محقق شده است.

ضرغامی گفت: این خانه تاریخی با سیاست هایی که در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکم است، در اختیار بخش خصوصی نهاده شد و با استانداردهای سطح عالی به عنوان مرکز اقامتی به بهره برداری رسیده و بر این اساس الگوبرداری خانه های مجاور در این محله تاریخی محله سرخاب نیز از مهمترین اتفاق هایی است که در حال رخ دادن است.

وی یکی از اقدامات مهم، نیک و هدفمندی که میتوان در این هتل بوتیک انجام داد را درج توضیحات لازم در خصوص سنت ها، روایات، مراحل بازسازیی، پیشینه نقاشی ها و از همه مهمتر سرگذشت مالک اصلی این خانه یعنی فراش باشی داماد مظفرالدین شاه در تمام اتاق هاست که این مطالب می گردد سوغات این مکان برای اقامت نمایندگان برای انتشار میراث ماندگار فرهنگی و این برترین ابزار برای معرفی گسترده ظرفیتهای گردشگری و میراثی است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه فرهنگ ناملموس در دیار آذربایجان از غنایت بسیاری برخوردار است، یادآور شد: همین که مالک این خانه در آن دوران حمام خود را در اختیار مردم قرار می داده تا از آن استفاده عمومی گردد، گواهی بر سنت نیک جاری بین مردم ایران زمین و آذربایجان است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2173

به "واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مانع فروپاشی و نابودی آنها می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی مانع فروپاشی و نابودی آنها می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید