مردم کدام استان ایران شادتر هستند؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، با بسیاری از مؤلفه های سلامت رابطه نزدیکی با شادی و شاد زیستن دارد. بر این اساس یک نظرسنجی از میان مردم در استان های مختلف اجرا شده تا شادترین مردم ایران معین شوند.

مردم کدام استان ایران شادتر هستند؟

شادی حالت تعادل و هماهنگی میان سه عنصر استدلال، هیجان و امیال است. پژوهشگرانی که در باره شادی دست به تحقیق زده اند، از شخصیت، عزت نفس، اعتقادات مذهبی، سرمایه اجتماعی - فعالیت های اوقات فراغت، ورزش هفتگی، نداشتن سابقه بیماری عصبی، خوش بینی به زندگی و بسیاری از موارد دیگر، به عنوان عوامل مؤثر در پدیده شادی افراد یاد نموده اند. بر اساس تحقیقاتی که بر روی 27 هزار و 883 ایرانی با میانگین سنی 18 تا 65 سال در کشور نشان داده که 39.3 درصد مردم از شادکامی سطح متوسطی برخوردارند. 35.4 درصد نیز شادکامی خود را کم توصیف نموده و در این میان، تنها 3 درصد خود را در سطح بسیار زیاد شادکام می دانند. در این پژوهش که از هر استان کشور دست کم 800 نفر مورد آنالیز نهاده شده اند، سطح شادکامی با پرسش آیا فردی با نشاط و شاداب هستید؟ در پنج سطح بسیار زیاد، زیاد، نه زیاد، نه کم، کم و بسیار کم مورد سنجش نهاده شد.

شادترین استان های ایران

یافته های پژوهش شادکامی مردم ایران و عوامل موثر بر آن از میان 30 استان مورد آنالیز، استان زنجان را با 3/69 درصد میانگین امتیاز شادکامی، شادترین استان کشور معرفی نموده و از یزد با 3/12 درصد میانگین امتیاز شادکامی، به عنوان پایین ترین سطح شادکامی نام برده است. همچنین استان های گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بوده اند.

کاهش شادکامی با هر سال افزایش سن

از دیگر نتایج قابل توجه این پژوهش، کاسته شدن یک درصد از شادکامی افراد به ازای افزایش هر یک سال به سن آنها است.

مجردها، شادتر از متاهل ها

یافته های به دست آمده از این تحقیق نشان داده که افراد مطلقه و متاهل از سطح شادکامی کمتری نسبت به افراد مجرد برخوردارند؛ به گونه ای که افراد مطلقه 1.70 و افراد متاهل 1.11 برابر نسبت به افراد مجرد، سطح شادکامی کمتری دارند.

دانش آموزان و دانشجویان شادتر از خانه دارها و شاغلان

یافته های پژوهش فوق همچنین از این حکایت می نماید که افراد دارای سطح تحصیلات بیشتر نسبت به افراد کم سوادتر، شادترند و در سطوح تحصیلی پایین تر، کاهش شادکامی نمایان تر است. همچنین افراد خانه دار، شاغل و بیکار نسبت به دانش آموزان/ دانشجویان به ترتیب 1.39، 1.32 و 1.40 برابر سطح شادکامی کمتری دارند.

درآمد بالاتر، شادکامی بیشتر

نتایج این تحقیق در ادامه این موضوع را مورد تاکید قرار داده که افراد در سطوح مالی پایین تر در مقایسه با افراد در سطح مالی خوب/ بسیار خوب به صورت معناداری، سطح شادکامی کمتری دارند. به گونه ای که افراد در سطوح مالی ارزیابی شده در دسته بندی نه خوب/ نه بد، بد و بسیار بد به ترتیب احتمال 1.75، 2.14 و 2.33 برابر نسبت به افراد دارای شرایط مالی بسیار خوب، وضع شادکامی خود را نامناسب تر گزارش نموده اند.

تاثیر معنادار سلامت بر سطح شادکامی

بر اساس نتایج حاصله از این پژوهش که توسط دکتر علی منتظری، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و همکاران صورت گرفته، افرادی که از سطوح پایین تر سلامت برخوردار بوده اند، در مقایسه با افراد دارای سطح سلامت بسیار خوب به صورت معناداری شادکامی خود را کمتر ارزیابی نموده اند. به گونه ای که افراد در سطوح خوب، نه خوب/ نه بد، بد و بسیار بد به ترتیب 2.28، 5.18، 7.84و 7.82 برابر نسبت به افراد دارای سطح بسیار خوب، شرایط شادکامی خود را نامناسب تر گزارش نموده اند. طبق این پژوهش ابتلا به بیماری های مزمن تاثیر چندانی بر میزان شادکامی ندارد. منبع: ایسنامنبع: کجارو
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 668

به "مردم کدام استان ایران شادتر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم کدام استان ایران شادتر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید