ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور برد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، دکتر مصطفی قانعی در مصاحبه با خبرنگار مهر درباره پیشرفت های حوزه زیست فناوری در ایران اظهار کرد: شکل گیری هسته های اولیه زیست فناوری از سال 70 به بعد در ایران بود که این نشان از عمر دو دهه ای زیست فناوری در کشور است.

ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور برد

قانعی با بیان اینکه اما در دهه اخیر زیست فناوری آغاز به اوج دریافت کرد، اضافه نمود: ما شاهد این هستیم که طی پنج سال اخیر شکوفایی صنعت دارو به واسطه زیست فناوری صورت گرفت به نحوی که رتبه ایران در آسیا بالا رفت و بر اساس گزارش انکتاد باعث شد در حوزه زیست فناوری در غرب آسیا رتبه اول را داشته باشیم.

جزو 5 کشور اول آسیا در زیست فناوری هستیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه در حال حاضر هم در کل آسیا جزء پنج کشور اول در حوزه زیست فناوری هستیم، بیان نمود: اگر این رتبه ایران در حوزه زیست فناوری را با سند چشم انداز مقایسه کنیم می بینیم که حوزه زیست فناوری از سند چشم انداز خیلی جلوتر است و در منطقه رقیب ندارد.

وی با بیان اینکه زیست فناوری در دهه اول رتبه نداشت، تاکید نمود: ایران از لحاظ علمی و فراوری مقالات در کلیه علوم رتبه شانزدهم را به خود اختصاص داده و رتبه زیست فناوری 12 است؛ یعنی زیست فناوری 4 رتبه از میانگین رتبه کلیه علوم جلوتر است.

رتبه هشتم ایران در زمینه فراوری علم در داروسازی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه رتبه ایران از لحاظ فراوری مقالات علمی داروسازی در جهان هشتم است، گفت: فراوری این داروها طی یک سال اخیر جلوی واردات یک میلیارد دلاری دارو را گرفته است.

قانعی با بیان اینکه ایران تا یک دهه قبل وارد کننده داروهای زیستی بود که بعد از کوشش های محققان توانستیم در فراوری داروهای زیستی به خودکفایی برسیم، آمارنامه دارویی نشان می دهد از 22 داروی یک میلیارد دلار واردات داشتیم اما با فراوریی که توسط شرکت های دانش بنیان صورت گرفت فعلاً واردات یک میلیارد دلاری متوقف شده است.

پیروز شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور ببریم

وی با تاکید بر اینکه ما پیروز شدیم صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور ببریم، اعلام کرد: بعضی داروهای زیستی که توسط محققان شرکت های دانش بنیان فراوری شده به روسیه و چندین کشور دیگر صادر شده است؛ در اصل این محصولات جایگزین نمونه های امریکایی و اروپایی شده است. در واقع محصولی که فراوری شده رقابتی بود؛ می بینیم که روسیه جزء ابرقدرت هاست و وقتی به این کشورها دارو صادر می کنیم یعنی سرعت پیشرفت کشور بالا بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 848

به "ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران صنعت داروسازی زیستی را به خارج از کشور برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید