روزنامه خراسان: آقای وزیر گاف داده اید یا فرافکنی می کنید؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، روزنامه خراسان نوشت: در میان انتقاد های گسترده کارشناسان از نبود عدالت آموزشی در کشور، که سال هاست خودش را در نتایج کنکور سراسری نشان می دهد، حالا وزیر آموزش و پرورش اظهارنظری نموده که اگر گاف و اشتباه باشد، قابل جبران است، اما اگر یک باور و نگاه قطعی باشد، احتمالا نگران کننده است.

روزنامه خراسان: آقای وزیر گاف داده اید یا فرافکنی می کنید؟

یوسف نوری دیروز در حاشیه جلسه دولت مدعی شد در کنکور سراسری سال جاری، 77.5 درصد رتبه های یک تا 10 رشته های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فنی و رتبه های یک تا 5 گروه های آموزشی هنر و زبان خارجی، مربوط به مدارس دولتی بوده است. این اظهارنظر وزیر که، خبرگزاری رسمی دولت هم آن را منعکس کرد، بسیار عجیب به نظر می رسد و البته آنالیز موضوع نشان می دهد که تنها یک دلیل می تواند داشته باشد و آن این که، آقای نوری مدارس استعداد های درخشان و نمونه دولتی ها را هم جزو مدارس دولتی عمومی در نظر می گیرد.

حساب و کتاب ویژه آقای نوری!

در کنکور سال جاری سهم مدارس مختلف در 40 رتبه برتر 5 گروه آموزشی این گونه بود:

مدارس دولتی: 2.5 درصد

مدارس نمونه دولتی: 2.5 درصد

مدارس غیرانتفاعی: 22.5 درصد

مدارس سمپاد: 72.5 درصد

مقایسه این آمار با ادعای وزیر ثابت می نماید آقای نوری، همه رتبه های برتر مدارس دولتی، نمونه دولتی و سمپاد را یک کاسه و در کنار هم دیده و با افتخار مدعی شده است که 77.5 درصد رتبه های برتر، دانش آموز مدارس دولتی بوده اند!

آمار جمعیتی دانش آموزان مدارس

قبل از تحلیل بیشتر موضوع، ابتدا به این آمار توجه کنید: 85 درصد دانش آموزان کشور در مدارس دولتی عادی تحصیل می نمایند، 12 درصد در مدارس غیرانتفاعی، یک درصد در نمونه دولتی و 2 درصد در مدارس سمپاد. همین آمار به خوبی تعیین می نماید که قطعا دغدغه عدالت آموزشی، مربوط به آن 85 درصدی است که در مدارس بی پناه درس می خوانند نه آن 15 درصد دیگر.

تفاوت های خاصی که همه از آن باخبرند

شاید هم بد نباشد بعضی تفاوت های مدارس سمپاد و نمونه دولتی با مدارس دولتی عادی را مرور کنیم تا این تفاوت و نابرابری واضح تر گردد:

  • برترین کادر آموزشی شهر و منطقه
  • آموزش های سطح بالا و استفاده از بعضی
  • منابع یاری آموزشی خاص
  • اردو های آموزشی
  • کلاس های فوق برنامه و ساعات آموزشی بیشتر
  • امکانات و تجهیزات مناسب و به روز در مدرسه
  • بالا رفتن اعتماد به نفس، عزت نفس و خودباوری و ...

با این آمار ها و استدلال های روشن، حق داریم که احساس کنیم اظهارنظر وزیر آموزش و پرورش، یک گاف و البته شاید هم نوعی فرافکنی بوده است تا پاسخی به انتقاد های گسترده از نبود عدالت آموزشی در کشور باشد. البته ما این اظهارنظر را یک گاف تصور می کنیم و امیدواریم همان طور که یوسف نوری، اردیبهشت سال جاری از تشکیل قرارگاه عدالت تربیتی و آموزشی برای 16 استان مرزی کشور خبر داده بود، به دلیل اصلی تشکیل این قرارگاه ها هم باور داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2043

به "روزنامه خراسان: آقای وزیر گاف داده اید یا فرافکنی می کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه خراسان: آقای وزیر گاف داده اید یا فرافکنی می کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید