مسافر ایرانی خسته به سفر می رود و خسته تر بر می شود

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، یک استاد دانشگاه با بیان اینکه شکل امروزی سفرها چیزی جز خستگی برای مسافر ایرانی در پی ندارد گفت:ما از گردشگری نه تنها به خوبی استفاده نمی کنیم بلکه از آن بد استفاده می کنیم.

مسافر ایرانی خسته به سفر می رود و خسته تر بر می شود

خبرنگاران: محمد حسین ایمانی خوشخو گفت: در ایام پیک توریستی ایران مثل نوروز یا تابستان افراد فقط جابه جا می شوند آن ها سفر نمی نمایند. این جابه جایی ها با اصولی که برای توریستی قائل هستیم انجام نمی شود یکی از این اصول آن است که باید در قالب یک سفر برنامه ریزی شده شکل بگیرد.

وی گفت: وقتی این جابه جایی انجام می شود؛ پیامدهای منفی آن از جمله زیست محیطی، مالی و … از پیامدهای مثبتش بیشتر خواهد شد. برای آن افراد هم هیچ منفعتی جز خستگی ندارد. این فرد ده روز مسافرت نموده، خسته می رود و خسته تر برمی شود.

شاهدش هم این است که می بینید افراد 15 فروردین از سفر برگشته اند اما تا 20 فروردین به سر کار نمی روند چون هنوز خسته هستند. قرار بود با این سفر خستگی یک سال برطرف شود ولی بدتر شد.

ایمانی خوشخو گفت: ما باید در کشورمان، فرهنگ برنامه ریزی توریستی را ترویج دهیم و زمان اوج سفر را در طول سال توزیع کنیم تا محدود به ایام نوروز و تعطیلی های چند روزه آخر هفته نشود. ضمن اینکه باید مقاصد توریستی برای پذیرایی آماده شوند.

وی به افتتاح جاده تهران شمال اشاره نمود و گفت: خیلی ها برای آماده سازی جاده تهران چالوس تبلیغ می نمایند اما چه نتیجه ای دارد؟ از این طرف افراد به سرعت در مدت زمان یک ساعت و نیم به چالوس می رسند ولی از آن طرف می بینیم چالوس هیچ فرقی ننموده؛ نه بزرگ شده و نه به امکاناتش اضافه شده است.

خیلی ها می گویند خوب است که سفر سه ساعته کوتاه تر می شود اما نمی گویند آن طرف چه اتفاقی می افتد. آیا وقتی جمعیت بیشتری از تهران به چالوس می روند؛ برایشان امکانات هم در نظر گرفته اید؟

وی اضافه نمود: این اتفاق موجب انزجار مردم بومی از توریست و توریستی می شود. چون در تعطیلات با ترافیک و گرانی و شلوغی و مسائل زیست محیطی و زباله روبرو می شوند. در نهایت به جای اینکه توریستی یک فعالیت روشن و شفاف باشد به یک پدیده منفی اجتماعی تبدیل می شود.

رئیس سابق دانشگاه علم و فرهنگ گفت: در کجای جهان وقتی پیک سفر اتفاق می افتد؛ آمار تصادفات هم بیشتر می شود؟ خبر اول تلویزیون این است که امروز در اولین روز تعطیلات 200 نفر کشته شدند. کشورهای دیگر از اینکه توریستی ما آنقدر تلفات دارد، تعجب می نمایند. دلیلش این است که ما در کشورمان سفر برنامه ریزی شده نداریم.

ایمانی خوشخو گفت: باید همه مسئول باشند. باید به دانش آموزان و خانواده ها از مدرسه و خانه آموزش بدهیم و بگوییم شما اگر به سفر می روی برای این است که خستگی از تن بدر کنی در غیر این صورت نباید به سفر بروی. ضمن اینکه مقاصد و جاده ها هم باید آماده باشد.

این استاد دانشگاه گفت: من نمی دانم این که وزیر توریستی، سرویس های بهداشتی بین راهی را نظارت کند خوب است یا نه. شاید هم می خواست بگوید من اگر پای کار هستم بقیه ارگان ها و مسئولان هم باید به فکر باشند. ولی به هر حال معلوم است زیربناها مشکل دارد که یک مقام مسئولی در چنین سطحی می رود و از سرویس ها بازدید می نماید.

این نشان می دهد ما در این زمینه با بحران روبرو هستیم. کجای جهان این بحران را می بینید؟ طبیعی ترین چیزی که مجتمع های بین راهی جهان پذیرفته اند این است که سرویس های بهداشتی استاندارد داشته باشند. ما از توریستی نه تنها استفاده نمی کنیم بلکه از آن بد استفاده می کنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2196

به "مسافر ایرانی خسته به سفر می رود و خسته تر بر می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "مسافر ایرانی خسته به سفر می رود و خسته تر بر می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافر ایرانی خسته به سفر می رود و خسته تر بر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید