خونِ ایرانی، سالم ترین خون اهدایی دنیا

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به وضعیت سلامت خون در ایران، گفت: تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط کاملا استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می شود.

خونِ ایرانی، سالم ترین خون اهدایی دنیا

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه پروسه اهدای خون یک روند و جریان بین المللی دارد، گفت: بر همین اساس رعایت استانداردهای انتقال خون در مراکز انتقال خون کشورهای مختلف اجتناب ناپذیر است. در ایران نیز تمامی مراحل اهدای خون به صورت کاملا استریل انجام می شود.

وی با بیان اینکه خون ایرانیان سالم ترین خون اهدایی جهانست، اضافه کرد: میزان سلامت خون در ایران از بسکمک از کشورهای پیشرفته جهان هم بالاتر است؛ چراکه تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می شود.

60 درصد اهداکنندگان خون ایرانی مستمرند

حاجی بیگی ادامه داد: از طرفی باید توجه کرد که اهدای خون در ایران از سال 2007 میلادی به صورت 100 درصد داوطلبانه و با اهداف انسان محبت آمیز انجام می شود. امروز میزان اهدای خون اهداکنندگان مستمر در کشور 60 درصد است و یکی از شاخص های ارتقاء مراکز انتقال خون جهان، وجود اهداکنندگان مستمر است که به نوعی سلامت خون های اهدایی را تضمین می کند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر بسیار بالاتر از اهداکنندگان بار اولی است، گفت: در برخی از استان های کشور مانند استان سمنان نزدیک به 80 درصد از اهداکنندگان خون مستمر هستند. اهداکننده مستمر به این معنا است که در سال حداقل دو بار پیروز به اهدای خون می شوند. عمده مراکز انتقال خون جهان از جمله ایران از قوانین و بیانیه های ISBT که مجمعی جهانی در حوزه انتقال خون است، استفاده می کنند و در مجامع علمی آن شرکت می کنند.

حاجی بیگی با بیان اینکه امروزه تمامی آزمایشات مربوط به اهدای خون با بهترین کیت های استاندارد و بر روی تمامی خون های اهدایی انجام می شود، گفت: سازمان جهانی بهداشت یک اداره خاص سلامت خون دارد که در منطقه ما مقر این اداره در قاهره مصر است که پروژه های مختلف انتقال خون را مدیریت می کنند و این اقدام معمولا با کمک مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی انجام می شود که سازمان انتقال خون ایران یکی از مراکز مهم همکار در منطقه امرو در زمینه سلامت خون است. وجه انتخاب مرکز همکار هم در این است که آن کشور انتخاب شده از استانداردهای تعیین شده برای سلامت خون برخوردار بوده و توانایی آموزش و اجرای اهداف سازمان بهداشت جهانی را برای سایر کشورها داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه سالم ترین اجزاء خونی موجود در کشور محصولات سازمان انتقال خون است، گفت: سلامت خون های اهدایی در سازمان انتقال خون هشت تا 10 برابر بالاتر و سالم تر از جمعیت عمومی کشور است و سلامت خون در سازمان انتقال خون ایران با تمهیدات انتخاب اهداکنندگان و انجام تست های غربالگری خون و رعایت اصول بهداشتی و GMP در تهیه محصولات خون از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار است.

حاجی بیگی ادامه داد: به عنوان مثال نتایج بررسی آزمایش جستجوی ژنوم ویروس های هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت A و پارا ویروس B19 و HIV پالایش قراردادی پلاسمای مازاد بر مصرف حاصل از اهدای خون کامل با شرکتی در سوئیس برای تولید داروهای مشتق از پلاسما، نشان می دهد که در جریان تولید 57 هزار و 355 لیتر پلاسمای ایرانی که حاصل 301 هزار و 888 اهدای خون کامل در ایران بوده است و همچنین نتایج آزمایش های اجرا شده بر روی 211 هزار و 528 مورد از اهداکنندگان خون ایرانی جهت جستجوی ژنوم ویروس ها توسط صلیب سرخ سوئیس هیچ موردی از هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز در این خون ها ملاحظه نشده است.

وی اضافه کرد: تنها چهار مورد هپاتیت A و 52 مورد پاراویروس B19 مثبت شده است. بنابراین این نتایج که بر روی یک جمعیت آماری بیش از 200 هزار مورد اجرا شده، نشان می دهد که آزمایش های غربالگری و انتخاب اهداکنندگان در ایران به خوبی انجام می شود و خون اهدایی در ایران یکی از سالم ترین خون های اهدایی جهان است که به همت 1.5 میلیون اهداکننده که سالانه بیش از دو میلیون و 100 هزار واحد خون اهدا می کنند، اتفاق می افتد.

حاجی بیگی همچنین گفت: مجددا تاکید می کنم که تمامی مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط کاملا استریل و طبق استانداردهای جهانی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 393

به "خونِ ایرانی، سالم ترین خون اهدایی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونِ ایرانی، سالم ترین خون اهدایی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید