خبرنگاران آخرین اطلاعات از جشنواره تئاتر فجر در گام 39

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، تهران- خبرنگاران- دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر با اعلام برآورد بودجه 6 میلیاردتومانی و پخش برخط تمامی آثار حاضر در این دوره جشنواره، درباره آخرین اطلاعات از تمامی رویدادها و اتفاقات برگزاری سی ونهمین دوره جشنواره تئاتر فجر سخن گفت.

خبرنگاران آخرین اطلاعات از جشنواره تئاتر فجر در گام 39

همه ساله در نیمه دوم سال شاهد برگزاری رویدادهای متعدد و جشنواره های مختلف در حوزه هنرهای نمایشی در سراسر کشور بودیم. اما با شیوع و هجوم افسارگسیخته ویروس کرونا که به عنوان مهمان ناخوانده از اسفندماه سال گذشته (1398) فضای کشورمان را در برگرفته است، این بار با آغاز مهرماه 1399 شاهد تکرار این پرسش بودیم که شیوه برگزاری جشنواره های تئاتری در سال جاری با وجود فضایی متفاوت از سال های پیشین که کشور ایران را مانند تمامی کشورهای جهان تحت الشعاع خود قرار داده است، چگونه خواهد بود؟

رخدادهای جشنواره ای تئاتر کشور همواره در راستا برگزاری با اتفاقات متفاوتی دست وپنجه نرم می کرد، اما این بار هجمه ویروس عالم گیر کرونا که بخش مهمی از فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تمامی کشورهای جهان ازجمله ایران را تحت الشعاع قرار داده است بر پیشانی نوشت تمامی برنامه ریزی های خرد و کلان کشور در تمامی بخش ها از جمله رویدادهای فرهنگی و هنری قرار گرفته و سایه انداخته است.

ویروسی که نخستین گام هایش را در اسفندماه 1398 در کشورمان آغاز کرد و تا امروز نیز طی قریب به 10 ماه، جولان دهی آن با شدت و اوج دریافتش هنوز نیز ادامه داشته و دارد. هنر تئاتر نیز در روبروه با این ویروس مانند دیگر هنرها و فعالانش از این مسئله بی بهره نبوده است.آن چنان که شاهد ملغی شدن برگزاری برخی از رویدادها و شیوه متفاوت برگزاری برخی از جشنواره ها طی این بازه 10 ماهه بودیم و هستیم.

جشنواره فجر، ویترین تمام نمای هنر تئاتر ایران

در میان جشنواره های خرد و کلان عرصه هنرهای نمایشی بی هیچ تردیدی جشنواره بین المللی تئاتر فجر به عنوان ویترین تمام نمای هنر تئاتر ایران نه تنها جایگاه والایی میان هنرمندان این عرصه دارد که توانسته گام مهمی در راستای معرفی داشته ها و توان مندی های هنرمندان تئاتر کشورمان به همتایان خود در دیگر کشورها بردارد.

هرچند در ابتدا زمزمه هایی مبنی بر عدم برگزاری جشنواره تئاتر فجر در گام سی نهم به گوش می رسید؛ اما در نهایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور هنری آن وزارت خانه و بازوی اجرایی آن در عرصه تئاتر یعنی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شکلی قاطع از برگزاری این جشنواره خبر دادند و برای اثبات این قطعیت، حسین مسافرآستانه که پیش از این نیز سابقه دبیری جشنواره تئاتر فجر را برعهده داشته و در پس تجربیاتش سابقه مدیریت های متعدد در عرصه تئاتر کشور را به دوش کشیده به عنوان دبیر این دوره رویداد انتخاب شد.

تجربه های ریز و درشتی از ابتدای سال 1399 در قالب استفاده کردن از تکنولوژی روز و بستر فضای مجازی به عنوان شیوه متفاوت ارائه آثار تئاتری مورد آزمون و خطا قرار گرفت.

هرچند در ابتدا مسئولان و متولیان امر تئاتر تاکید داشتند که تلاش شان بر آنست تا با رعایت کلیه ضوابط و قواعد ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای رعایت شیوه نامه های بهداشتی و اصل فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند این جشنواره را به شکل فیزیکی برگزار کنند، اما با شدت دریافت موج دوم و در ادامه موج سوم شیوع این ویروس که از نیمه های آبان ماه با سردتر شدن هوا و التقاط آن با دیگر بیماری های ویروسی چون آنفولانزا و سرماخوردگی که شدت تشدید و گرفتاری هم وطنان را نسبت به این ویروس افزایش می داد، درنهایت مسئولان را نیز بر آن داشت تا حجم بالای برگزاری این رویداد را در قالب فضای مجازی تعریف و به مخاطبان ارائه دهند.

حال آرام آرام با نزدیک شدن به روزهای برگزاری گام 39 جشنواره تئاتر فجر در راستای اقداماتی که تا به امروز صورت گرفته است با حسین مسافرآستانه دبیر این دوره جشنواره به گفت وگو نشستیم.

جشنواره تئاتر فجر قطعا برگزار می شود

مسافرآستانه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران گفت: هنر تئاتر به عنوان هنری زنده، پویا و جریان ساز تابعی از فعالیت ها و کُنش های اجتماعی مردمان این روزگار است که در سایه ویروس کرونا با تمامی سختی ها و دشواری ها، زندگی را متوقف نکرده است، توانسته پا به پا و همدوش آن ها به حیات خود ادامه دهد. این درحقیقت تابعی از شرایط اجتماعی است که طی 10 ماه اخیر ویروس کرونا بر کلیه فعالیت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان تاثیر گذاشته و کشورمان نیز از آن بی بهره نبوده و نیست.

با این مقدمه تاکید می کنم که سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر قطعاً در زمان مقرر یعنی بهمن ماه (1399) با تمامی دشواری ها و سختی ها در سایه همراهی، همدلی و همگامی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور هنری وزارت خانه و از همه مهم تر هنرمندان دلسوز و عاشق این هنر و همدلی خانواده نجیب و شریف تئاتر بی هیچ تردیدی برگزار خواهد شد.

انتظارمان از جشنواره سی ونهم با ادوار پیش متفاوت است

مسافرآستانه با تاکید بر این مسئله که برگزاری جشنواره تئاتر فجر در گام 39 بی هیچ تردیدی با ادوار پیشین تفاوت های ماهوی و بنیادی دارد و نباید انتظارمان از این جشنواره را با دوره های گذشته مورد قیاس قرار دهیم تاکید کرد: هنرمندان تئاتر طی روزهایی که شاهد رُکود و سکون فعالیت های خرد و کلان در جامعه بودیم با تمام سختی ها و مسائل تولید و اجرای آثار نمایشی، در قالب تئاترهای میدانی، محیطی، خیابانی و همچنین اجراهای داخل سالن و در ادامه اجراهایی در بستر فضای مجازی نشان دادند که توانمندی تبدیل کردن تهدیدها به فرصت را با قدرت تمام دارند.

وی یادآور شد: هیچ تصمیمی در راستای تغییر تاریخ و یا برهم زدن بخش های جشنواره در دستور کار مدیران، دست اندرکاران و برگزارکنندگان جشنواره تئاتر فجر وجود ندارد و با تبعیت از تمامی شیوه نامه های بهداشتی و رعایت اصول مقرر شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، برنامه ریزی خود و تصمیمات اجرایی را بر آن اصول بنا نهادیم.

تمامی آثار جشنواره به صورت برخط پخش خواهند شد

مسافرآستانه در پاسخ به این پرسش که آیا جشنواره به شکل فیزیکی برگزار خواهد شد یا به دلیل محدودیت های کرونایی شاهد برگزاری این رویداد به شکل مجازی خواهیم بود گفت: تردیدی وجود ندارد که تمامی آثار حاضر در جشنواره به صورت برخط در فضای مجازی پخش خواهند شد و البته تمامی گروه ها به ناچار باید آثار خود را در شکل و قالب تصویری با کیفیت مطلوب به دست دبیرخانه برسانند.

وی با بیان آنکه همچنین ممکن است بخشی از اجراهای جشنواره امکان پخش برخط نداشته باشند و شاهد اجرای زنده و فیزیکی نیز در یک سوم ظرفیت سالن های میزبان و یا تنها برای داوران جشنواره باشیم تاکید کرد: هرچند تمامی این مسائل زیرمجموعه و تابعی از قوانینی است که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره فعالیت های فرهنگی ابلاغ خواهد شد. امیدواریم که در بهمن ماه شاهد کاهش پیدا کردن شیوع این ویروس در کشور باشیم.

برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره در سخت ترین شرایط

مسافر آستانه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران مبنی بر آنکه در کنار تمام تاکید شما بر برگزاری جشنواره در صورت تشدید شیوع این ویروس، دستورالعمل ها و ابلاغیه هایی که ممکن است حتی فعالیت و ضبط آثار نمایشی توسط هنرمندان را با محدودیت هایی روبرو کند آیا برای آن نیز برنامه ریزی خاصی صورت گرفته است گفت: بر این نکته تاکید داشتم که امیدمان بر آنست که شاهد بهتر شدن اوضاع و شرایط اجتماعی به ویژه در سایه شیوع این ویروس باشیم.

وی افزود: اما برای تمامی این موارد و حتی سخت ترین شرایط نیز برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته است. به همین جهت با اطمینان می گویم که شاهد برگزاری سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر بدون تغییر تاریخ اجرایی در بهمن ماه خواهیم بود و تلاش می کنیم همسو با دستورالعمل های بهداشتی و ابلاغی از سوی دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مقابله با کرونا برنامه های خود را برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر منطبق کنیم.

بودجه درخواستی تئاتر فجر 6 میلیارد تومان است

دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر با بیان آنکه طبق برنامه ریزی های کارشناسانه و برآوردهای مطالعاتی دقیق صورت گرفته بودجه شش میلیارد تومانی را برای برگزاری این دوره از جشنواره به اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کردیم شرح داد: طی جلسات مستمر که به شکل هفتگی برگزار می شود شاهد تعامل، همکاری و همدلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی برای برگزاری هرچه قدرت مندتر این جشنواره هستیم که این خود نشان دهنده عزم بالای متولیان و دست اندرکاران امر تئاتر در کشور برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر است.

تمام بودجه جشنواره به هنرمندان داخلی اختصاص دارد

مسافر آستانه با تاکید بر آنکه تمامی بودجه اعلام شده برای برپایی این جشنواره برای هنرمندان داخل کشور و آثار آن ها و برپایی بخش های مختلف هزینه خواهد شد شرح داد: باتوجه به شرایط جهانی و محدودیت هایی که در تمامی کشورها برای اقشار مختلف مردم به واسطه شیوع این ویروس مرگ بار وجود دارد به احتمال زیاد شاهد آثار در بخش بین المللی نخواهیم بود.

اما اگر شرایطی فراهم شود که بتوانیم از تعدادی از هنرمندان خارجی نیز در این جشنواره به شکل برخط میزبانی کنیم، بودجه آن از بودجه اعلام شده جشنواره تامین نخواهد شد و تلاش می کنیم در رایزنی با دیگر نهادها و دستگاه های فرهنگی بودجه آن آثار را تامین کنیم.

دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در انتها با اعلام آنکه مبلغ 6 میلیارد تومان اعلام شده برای بودجه این دوره جشنواره نسبت به بودجه سال گذشته جشنواره، یک میلیارد تومان کمتر است گفت: خوشبختانه تمامی مراحل برای برآورد بودجه با کار کارشناسی، مطالعاتی، پژوهشی و در تعامل و همکاری با هنرمندان و صاحبان اندیشه برآورد شده و باید نسبت به همکاری و همدلی دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر حسینی معاون امور هنری وزارتخانه و دکتر آشنامدیرکل هنرهای نمایشی در راستای همراهی تمام قد و همه جانبه با دبیرخانه و ستاد برگزاری جشنواره تقدیر به عمل آورم. امیدوارم که این بودجه در نهایت به تصویب نهایی برسد و شاهد کم شدن آن نباشیم.

سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه بهمن ماه 1399 به میزبانی تهران برگزار خواهد شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1251

به "خبرنگاران آخرین اطلاعات از جشنواره تئاتر فجر در گام 39" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آخرین اطلاعات از جشنواره تئاتر فجر در گام 39"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید