تحلیل تبادلی در خودکشی چگونه است؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، شیرین سادات افراز مترجم تحلیل تبادلی در خودکشی که از سوی انتشارات ارجمند به تازگی منتشر شده در گفت وگو با خبرنگاران درباره این اثر شرح داد: همانطور که از نام کتاب تحلیل تبادلی در خودکشی تعیین است کتابی درباره خودکشی، کار با مراجعین متمایل به خودکشی با رویکرد تحلیل تبادلی است. اینجانب چون سال ها به طور تخصصی بر نظریه تحلیل تبادلی کار نموده ام و دوره دیده و برگزار نموده ام؛ لذا همه مطالب در این نظریه برایم جالب است. ضمن اینکه ارائه پروتکل های درمانی در رویکردی که در ایران نگاهی بیشتر عامه پسند به آن می گردد به نظر من لازم است.

تحلیل تبادلی در خودکشی چگونه است؟

او ادامه داد: نگاه عمیق تحلیل تبادلی و در عین حال بیان آن با زبانی ساده می تواند به بسیاری افراد از جمله درمانگران یاری کند تا درکی ژرف از مراجعین خود داشته باشند. این کتاب با تمرکز به دلایل و نوع تصمیماتی که افراد متمایل به خودکشی می گیرند، هدایت جامع برای درمانگران است. بعلاوه با دقت به نقص هایی که به لحاظ قانونی و اجتماعی و درمانی در مواجهه با این مساله پیش می آید و ممکن است باعث نادیده گرفتن اطلاعات مهمی در این زمینه گردد، می پردازد.

او با بیان اینکه مخاطبان اصلی کتاب درمانگران و مشاوران هستند اضافه کرد: با اینکه کتاب تخصصی است؛ اما با توجه به متن روان آن و شرحات کاملی که دارد علاقمندان این حوزه به راحتی می توانند از آن بهره ببرند. جامع بودن و دقت کتاب و زبان ساده آن توجه بسیاری از بزرگوارانی که آن را خوانده اند، جلب نموده است؛ اما مهم ترین نکته این کتاب این است که در زمینه تحلیل تبادلی یکی از معدود کتاب های ترجمه شده درباره یک مشکل خاص و درمان آن از این روش است.

افراز با تاکید بر اینکه تحلیل تبادلی تنها یک رویکرد درمانی نیست؛ بلکه زبانی است برای تبادل نظر و سبکی است برای زیستن، یادآور شد: با این حساب قطعا من هوادار عمومی سازی این دانش هستم. در زمینه خودکشی هم معتقدم جامعه ما با توجه به بحران های ویژه ای که دارد و البته آمار رو به رشد خودکشی نیازمند بالابردن اطلاعات در این رابطه است.

این مترجم درباره انگیزه خود از ترجمه این اثر شرح داد: مهم ترین علت من برای ترجمه این کتاب این بود تا نشان دهم تحلیل تبادلی چیزی بیش از تحلیل رفتار متقابل است. این دانشی جامع است که نباید واژگان ساده آن باعث گردد که ما کل این رویکرد را ساده نگاه کنیم این نگاه هم در قشر دانشگاهی و درمانگر ما ضروری است هم برای عموم افراد.

افراز در خاتمه گفت: به طور کلی در ترجمه این کتاب یکی از مهم ترین نکات مورد نظر من نشان دادن جامعیت نظریه تحلیل تبادلی بود. نظریه ای که بیشتر به اسم یک نظریه در حیطه ارتباطات و نظریه شخصیت شناخته می گردد، درحالی که حرفهای زیادی در خصوص حیطه های عمیق و مهم روانشناختی دارد و ریشه خیلی از نظریات به روز روانشناسی است. بعلاوه صاحب نظران این حیطه بدون داشتن تعصب از سایر نظریات هم بهره گیری می نمایند و از مفاهیم و تکنیک های آنان در روش های نو درمانی بهره می برند که می تواند الگوی خوبی برای درمانگران جوان ایرانی باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1724

به "تحلیل تبادلی در خودکشی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل تبادلی در خودکشی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید