افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به نیمه دوم سال کشید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، یکی از ماراتن های خبری در بازار کار ایران در چند ماه گذشته ماجرای افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان سازمان های دولتی بوده است. حالا رئیس سازمان برنامه و بودجه از افزایش 10 درصدی حقوق کارمندان بازنشستگان در نیمه دوم سال 1401 خبر داده است.

افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به نیمه دوم سال کشید

از ابتدای سال 1401 و در پی تصمیم های اقتصادی اتخاذ شده از سوی دولت، صحبت از ضرورت ترمیم دریافتی کارکنان دولت و بعلاوه بازنشستگان دولتی در میان بود. این موضوع اما همواره در حد مذاکرات مسئولان و نمایندگان مجلس باقی ماند تا به نیمه سال رسیدیم. اکنون سید مسعود میرکاظمی می گوید که در نیمه دوم سال ممکن است این مسئله به پایان برسد. به این ترتیب باید منتظر باشیم.

سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی کشور دو سازمان مهم دولتی هستند که درگیر تصمیم گیری در این زمینه هستند و با چالش هایی هم در این راه روبرو هستند. مهم ترین مشکل برای اجرای این تصمیم تامین منابع اقتصادی برای این افزایش دستمزد است.

میرکاظمی در این زمینه می گوید که دولت نهایتا توانسته منابعی حدود 40 تا 50 هزار میلیارد تومان تامین کند و به این ترتیب در نیمه دوم سال شاهد افزایش حقوق در این زمینه هستیم.

میرکاظمی در مورد این تاخیر در افزایش قیمت ها می گوید:

در 5 ماهه نخست سال، عایدیهای وصول شده با ارقام مصوب در قانون بودجه فاصله داشت. یکی از دلایل این موضوع آن بود که در لایحه بودجه سهم صندوق توسعه ملی از عایدی نفت 20 درصد بود که در نهایت به 40 درصد افزایش یافت. بر این اساس عایدی دولت از محل فروش نفت در بودجه کاهش یافت.

این اطمینان باید به وجود بیاید که ما از این جهت دچار کسری بودجه نشویم. هدف گذاری ما برای جلوگیری از خلق پول و تورم بوده است، و ممکن است این مسئله با یک تصمیم افزایش حقوق از بین برود.

سید محمد حسینی، معاون پارلمانی دولت هم در هفته گذشته با تأیید افزایش حقوق ها گفت:

اصل موضوع پذیرفته شده ولی هنوز جزئیاتش نهایی نشده است. در بودجه 1401، ده درصد افزایش حقوق در نظر گرفته شده بود، اما دولت کوشش می نماید تا حدی که مقدور است، حقوق ها را افزایش دهد. منابع این اقدامات هم از افزایش فروش نفت و بازگشت پول آن، بازگشت بخشی از اموال بلوکه شده کشور و افزایش صادرات تأمین می گردد.

کارگروه همسان سازی حقوق و دستمزد کارکنان دولت تشکیل شد

اوایل شهریور ماه امسال دولت از تشکیل کارگروه همسان سازی حقوق و دستمزد اطلاع داد. میثم لطیفی، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از اجزای این بازی است که اظهارنظرهایش در مورد افزایش حقوق دستمزد مورد توجه رسانه ها واقع شده است.

لطیفی می گوید که مجلس در تصمیم هایی که دولت برای افزایش حقوق گرفته تغییراتی ایجاد نموده است. ولی به هر حال ماجرای افزایش حقوق کارکنان دولت در بودجه سال 1401 دیده شده و با هر تغییری باید نهایتا اجرایی گردد.

آگهی های انواع مشاغل را در خبرنگاران ببینید

لطیفی بعلاوه از تشکیل کارگروهی برای همسان سازی حقوق و دستمزد اطلاع داده و می گوید:

برای ساماندهی الگوی پرداخت عادلانه در سازمان اداری و استخدامی کارگروهی با حضور چند دستگاه تشکیل شده است. کارکنان در نظام پرداخت حقوق و دستمزد از مسائلی رنج می برند که احتیاجمند اصلاح است؛ البته موضوع اصلی بحث تورم است و تا زمانی که مساله تورم حل نگردد، افزایش حقوق هر چند به طور مقطعی نشاطی را ایجاد می نماید اما در نهایت اثری نخواهد داشت.

افزایش حقوق ها در انتظار تصویب مجلس

گرچه مذاکراتی در دولت در مورد افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در جریان است اما این افزایش حتما باید به تصویب مجلس برسد. چرا که در بودجه سال 1401 بندی وجود دارد که براساس آن، شورای عالی حقوق و دستمزد اجازه افزایش حقوق در امسال را نخواهد داشت. در نتیجه افزایش حقوق ها حتماً باید به تصویب مجلس برسد.

در لایحه ای که دولت پیش از این به مجلس ارسال نموده است، علاوه بر بحث ترمیم حقوق، این موضوع مطرح شده که دولت اجازه پیدا کند در مواردی که احتیاج وجود دارد ترمیم حقوق انجام بدهد؛ در نتیجه اگر این لایحه به تصویب برسد دیگر احتیاجی به لایحه ترمیم حقوق نخواهد بود.

آگهی های انواع مشاغل را در خبرنگاران ببینید

***

اخبار استخدام را در بلاگ خبرنگاران بخوانید

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 13 شهریور 1401 بروزرسانی: 13 شهریور 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2049

به "افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به نیمه دوم سال کشید" امتیاز دهید

2 کاربر به "افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به نیمه دوم سال کشید" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به نیمه دوم سال کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید