آنچه باید درباره پالایشگاه گاز بیدبلندخلیج فارس بدانید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس؛ پروژه ای ملی با ظرفیت پالایشی 2 فاز پارس جنوبی با جمع آوری گازهای همراه نفت و تصفیه آن، تحول عظیمی را در کاهش آلایندگی های زیست محیطی خوزستان و توسعه صنعت پتروشیمی به ویژه در منطقه گچساران محقق می کند.

آنچه باید درباره پالایشگاه گاز بیدبلندخلیج فارس بدانید

* طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه نفت کشور با سرمایه گذاری 3.4 میلیارد دلاری روز پنجشنبه (دوم بهمن ماه) با فرمان رئیس جمهوری به عنوان یکی از طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی به بهره برداری می رسد. در شرایط ایجادشده به دلیل شیوع ویروس کووید-19، افتتاح ها به صورت آنلاین انجام می شود، اما اهمیت این طرح به قدری بالاست که وزیر نفت بشخصه برای برگزاری آیین افتتاح در این پالایشگاه حاضر خواهد شد.

* این ابرپروژه سال 1382 مصوبه شورای اقتصاد را دریافت کرد. طی اتفاق هایی از محدودیت های بین المللی تا واگذاری از شرکت ملی گاز به شرکت انرژی سپهر و تداوم نداشتن تزریق نقدینگی، این پروژه پیشرفت چشمگیری نداشت تا اینکه در سال 93، اجرای آن به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد. پروژه در خرداد سال 95 حدود 19 درصد پیشرفت داشت، اما از اسفند 95 با گشایش اعتبارات اسنادی از طریق صندوق توسعه ملی و سندیکایی بانک های پارسیان، صنعت ومعدن، ملت و تجارت به عاملیت بانک سپه و تزریق نقدینگی و تداوم تأمین مالی به عنوان موتور محرک قوی شتاب بالایی گرفت، به طوری که پیشرفت پروژه در طول سه سال بسیار چشمگیر بود و به 98 درصد در اسفندماه 98 رسید و پس از 17 سال تکمیل شد.

* مگاپروژه بیدبلند خلیج فارس، ظرفیت فرآورش روزانه بیش از 56 میلیون مترمکعب گازهای همراه نفت را دارد، به طوری که سالانه 13.5 میلیون تن گاز ترش از ان جی ال 900 و 1000 و 2.25 میلیون تن گاز شیرین از ان جی ال 1200 و 1300 دریافت خواهد کرد و در صورتی که این مجتمع با ظرفیت کامل فعالیت کند، سالانه 700 میلیون دلار برای کشور درآمدزایی خواهد داشت.

* بیدبلند خلیج فارس از لحاظ میزان ظرفیت تولید، بزرگ ترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش در تاریخ صنعت نفت ایران و یکی از بزرگ ترین پالایشگاه های گازی خاورمیانه یا غرب آسیاست که سالانه 10.4 میلیون تن متان، 1.5 میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، 0.5 میلیون تن بوتان، 0.6 میلیون تن میعانات گازی، 0.9 میلیون تن گاز اسیدی تولید خواهد کرد. این پروژه، افزون بر مجتمع پالایشگاهی شامل بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله و تأسیسات ذخیره سازی در ماهشهر است؛ 1.4 میلیون اینچ لوله، نصب 7 هزار تن تجهیزات دوار، نصب 30 هزار تن تجهیزات ثابت، نصب 10 هزار تن مخازن ذخیره، 3500 کیلومتر کابل کشی، 20 هزار تن سازه فلزی و یک هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز در این پروژه اجرا شده است.

* متان تولیدی به شبکه سراسری گاز تزریق می شود و اتان نیز خوراک پتروشیمی گچساران خواهد بود که تأمین کننده خوراک صنایع پتروشیمی جهت خط لوله اتیلن دناست و مازاد آن به منظور تأمین خوراک برخی از مجتمع های پتروشیمی به منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر انتقال داده خواهد شد، اما با توجه به اینکه پتروشیمی گچساران هنوز آماده نیست، کل اتان تولیدی به منطقه ویژه منتقل می شود و بحث کمبود خوراک این منطقه تا زمانی که ان جی ال 3200 وارد سرویس شود برطرف می شود. محصولات پروپان و بوتان نیز به منظور انجام صادرات به اسکله ماهشهر منتقل می شوند.

* یک قطره پساب پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از سایت خارج نمی شود و پساب خروجی این مجتمع صفر است. حوضچه های تبخیری احداث شده است که پساب ها در آن تبخیر می شود و افزون بر آن به منظور صیانت از کمبود آب در کشور، روزانه حدود یک میلیون لیتر آبی که باید به حوضچه های تبخیر وارد شود با استفاده از سیستم های جدید بازیابی ZDL (zero discharge liquid) دوباره فرآوری و استفاده می شود که مصرف آب مجموعه کاهش می یابد.

* گاز اسیدی بیدبلند خلیج فارس به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست فلر نمی شود. 85 درصد از خوراک پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گاز ترش است. با استحصال و فرآورش گاز ترش، گاز اسیدی از آن جدا می شود که گوگرد را باید از آن جدا کرد. بیش از 65 میلیون یورو به این منظور هزینه شده است که این گاز اسیدی را دوباره تا حدی شیرین و به ایستگاه های تقویت گاز آغاجاری برای تزریق به چاه های نفت ارسال کند.

* از مجموع سرمایه گذاری که در این پروژه از پیمانکاران، سازندگان، مشاوران، تأمین تجهیزات و همه عوامل اجرایی در این پروژه به کار گرفته شده بیش از 65 درصد سهم ساخت داخل است. این پروژه ملی، در دوران ساخت و اجرا برای بیش از 15 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال زایی کرده است و پس از بهره برداری هم حدود یک هزار نفر در مجموعه مشغول به کار خواهند بود که بیش از 75 درصد از مجموع این یک هزار نفر از نیروهای بومی استان خوزستان به ویژه شهرستان بهبهان هستند. نکته حائز اهمیت در اجرای این پروژه، 63 میلیون نفر کارکرد بدون حادثه منجر به فوت است که از رکوردهای بسیار خوب این مجموعه است.

* قرارداد طرح توسعه ای جمع آوری گازهای مشعل در شرق کارون به مبلغ 1.2 میلیارد دلار بین هلدینگ خلیج فارس و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در سال 97 امضا شد که اجرای این طرح ازسوی بیدبلند خلیج فارس ضمن اینکه به خاموش کردن مشعل های منطقه کمک می کند، خوراک این پالایشگاه را هم تثبیت می کند و افزایش می دهد. واحد شیرین سازی میعانات گازی یا همان پنتان پلاس نیز طرح توسعه دیگر این مجموعه به نام واحد PDH است که میعانات گازی تولیدی مجتمع را به عنوان خوراک پالایشگاه ها برای تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت استحصال می کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1354

به "آنچه باید درباره پالایشگاه گاز بیدبلندخلیج فارس بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید درباره پالایشگاه گاز بیدبلندخلیج فارس بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید