آمارهای مالی واقعی است؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، عضو انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به اعلام کاهش 1.3 درصدی نرخ بیکاری در بهار سال جاری، گفت: ارائه آمارهای دوگانه یا چندگانه توسط نهادهای مربوطه به شدت به فضای ذهنی جامعه پیرامون داده های مالی حوزه بازار کار آسیب زده است.

آمارهای مالی واقعی است؟

عباس علوی راد در گفت وگو با خبرنگاران، درباره نرخ بیکاری بهار سال جاری که از سوی مرکز آمار اعلام شده است، اظهار کرد: به نظر می رسد طی یک دهه اخیر، شکاف قابل ملاحظه ای میان برداشت های ذهنی جامعه و داده های مالی پیرامون بازار کار به ویژه در حوزه اشتغال نمایان شده است.

وی اضافه نمود: کاهش 1.3 درصدی نرخ بیکاری در بهار 1398 نسبت به بهار 1397 و رسیدن آن به 10.8 درصد در بین کارشناسان مالی نیز حساسیت ایجاد نموده است.

علوی راد اعلام کرد: یکی از دلایل وجود شکاف بین ادراک عمومی جامعه و داده های مالی در زمینه اشتغال، چند لایه بودن نرخ بیکاری در کشور است، بدین ترتیب که نرخ بیکاری در میان تحصیل نموده دانشگاهی و زنان و مردان بسیار متفاوت است.

این دانشیار اقتصاد بیان کرد: وقتی لایه تحصیل نموده در جامعه از آمارهای اشتغال زایی کمترین احساس منتفع شدن را داشته باشد، نسبت به داده ها دچار تردید می گردد.

وی علت دیگر این شکاف را استمرار مشکل بیکاری در کشور طی سال های پس از جنگ تحمیلی در دولت های مختلف و جنبه بلند مدتی بیکاری در ایران دانست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ابرکوه ابراز کرد: ارائه آمارهای دوگانه یا چندگانه توسط نهادهای مربوطه، تهیه و پردازش آمارها و عملکرد متولیان امور مالی کشور، به شدت به فضای ذهنی جامعه پیرامون داده های مالی حوزه بازار کار آسیب زده است.

وی اضافه نمود: باور عمومی این است که با توجه به دولتی بودن اقتصاد کشور و مداخله گسترده دولت در اقتصاد، بخش عمومی سهم بالایی در ایجاد شغل دارد اما این برداشت درست نیست لذا جامعه وقتی می بیند استخدام بسیار اندکی در بخش دولتی وجود دارد، نسبت به داده های اشتغال زایی حساسیت نشان می دهد.

علوی راد در انتها یادآور شد: به نظر می رسد سازمان های مرتبط با تهیه و پردازش آمارها، تحلیل گران مالی، متولیان امور مالی کشور، رسانه ها و فعالان شبکه های مجازی بهتر است ضمن توجه به حساسیت های جامعه، روی داده های اشتغال، برای کاهش شکاف ذهنی جامعه و آمارهای موجود کوشش نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 179

به "آمارهای مالی واقعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمارهای مالی واقعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید