70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، دانشگاه فنی و حرفه ای یکی از مراکز آموزشی و مهارتی است که نقش مهمی در حوزه اشتغال و کارآفرینی دارد.

70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند

به گزارش خبرنگار از ، دانشگاه فنی و حرفه ای یکی از مراکز آموزشی - مهارتی است که نقش مهمی در حوزه اشتغال و کارآفرینی دارد و حدود 70 درصد از فارغ التحصیلان این دانشگاه جذب بازار کار می شوند.

انتخابی که موجب تحصیل و اشتغال شد

یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان که توانسته برای 16 نفر شغل ایجاد کند، با بیان اینکه فارغ التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان است، گفت: 15 سال است که دانش آموخته این دانشگاه هستم و در روز های اول یک کارگاه تعمیرات خودرو با حدود 100 متر مربع وسعت و 2 نیروی کار شروع کردم و الان توانسته ام این کارگاه را به 500 متر مربع گسترش دهم و زمینه اشتغال 16 نفر را نیز فراهم کنم.

جذب بازار کار بلافاصله پس از فارغ التحصیلی

یکی دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای گفت: تحصیل در رشته های فنی می تواند در جذب بازار کار بسیار مفید باشد.

وی افزود:حدود 5 سال پیش از دانشگاه فنی و حرفه ای فارغ التحصیل شدم به محض فارغ التحصیلی در این کارگاه مشغول به کار شدم.

این دانش آموخته دانشگاه فنی و حرفه ای شرح داد: خوبی حرفه و رشته ما این است که بعد از یه مدت و کسب تجربه کافی می توانم برای خودم اشتغال زایی کنم و با ایجاد و راه اندازی همچنین کارگاهی برای چند جوان دیگر نیز شغل ایجاد کنم.

تلفیق علم و مهارت در راستای رونق تولید

یکی دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای که توانسته با تلفیق علم و مهارت خود و همچنین همت مضاعف کسب و کارش را رونق دهد.

وی، با بیان اینکه فارغ التحصیل رشته چوب از دانشگاه فنی و حرفه ای هستم، گفت: اول وسعت کارم اینقدر نبود از یک کارگاه کوچک با نیروی کار کمتر شروع کردم و الان توانستم هم نیروی کار و هم وسعت کارم را افزایش دهم.

یکی دیگر از دانش آموخته این دانشگاه گفت: همیشه دنبال این بودم که بتوانم علاوه بر تحصیل، همچنین به توسعه کشورم کمک کنم و بتوانم به عنوان یک جوان ایرانی نقشی در رونق تولید و ایجاد اشتغال جامعه ایفا کنم.

چرایی انتخاب دانشگاه فنی و حرفه ای برای تحصیل

سراغ چند نفر از دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای رفتیم و علت انتخاب این دانشگاه را برای تحصیل از آنان جویا شدیم.

یکی از این دانشجویان گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای را برای تحصیل انتخاب کردم، چون علاوه بر آموزش درس های دانشگاهی و دروس علمی در کارگاه و آزمایشگاه هم رشته های عملی و فنی را یاد می گیریم و با آموزش رشته های فنی می توانیم در آینده زمینه اشتغال و کارآفرینی خود و دیگران را نیز فراهم کنیم.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای که در رشته برق مشغول به تحصیل بود گفت: مشغول تحصیل و کارهستم، خدا را شکر رشته ما طوری است که بازار کار دارد.

البته وی با ابراز خرسندی از مهارت فنی خود افزود: حتی اگر بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار هم نشویم با آموزش مهارت فنی می توانیم حدااقل نیازمندی های شخصی خود را برطرف سازیم.

راه اندازی مرکز طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه فنی و حرفه ای

راستی آزمایی مهارت دانش آموختگان دانشگاه فنی و حرفه ای موجب راه اندازی مرکز طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در این دانشگاه شد.

علی صفاری، مدیر مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان، از راه اندازی مرکز طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی در این دانشگاه خبر داد و گفت: این مرکز با هدف راستی آزمایی مهارت دانش آموختگان ایجاد شده است.

وی افزود:ما با توجه به توانمندی های علمی دانشجویان و دانش آموختگان این مرکز را راه اندازی کردیم تا علاوه بر کسب مهارت، دانسته های خود را تولید و وارد بازار کار و سرمایه کرده و زمینه کارآفرینی و اشتغال را فراهم کنند.

طراحی و ساخت تولیدات با کیفیت در دانشگاه فنی و حرفه ای

مدیر مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان گفت: هم اکنون در این مرکز تابلوی آموزشی سلول خورشیدی، تابلوی آموزشی فیبر نوری، دوربین مدار بسته، اعلان حریق و دزدگیرطراحی و تولید شده است.

علی صفاری، با بیان اینکه کالا های تولید شده از نظر کیفیت با نمونه های خارجی مشابهت دارد، افزود: صفر تا صد این کالا ها توسط اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان طراحی و تولید شده است.

وی شرح داد: همچنین در مجتمع آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان، پکیج های آموزشی ویژه دانشجویان و دانش آموزان متناسب با کتاب های درسی طراحی و تولید می شود.

ظرفیت 15 هزار نفری دانشگاه فنی و حرفه ای گیلان برای تحصیل

رسول شمشادی، رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان گفت: دانشگاه فنی و حرفه ای یکی از مراکز آموزشی و مهارتی است و نقش مهمی در حوزه اشتغال و کارآفرینی دارد.

وی افزود: در حال حاضر 7 هزار و 700 دانشجوی دختر و پسر در 7 دانشکده و آموزشکده دانشگاه دانشگاه فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل هستند و این در حالی است که این دانشگاه تا 15 هزار نفر ظرفیت دارد.

افزایش رشته های فنی و حرفه ای در مقاطع کاردانی و کارشناسی

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان گیلان گفت: هم اکنون حدود 8 هزار نفر از دانشجویان دختر و پسر این استان در 55 کد رشته در مقطع کاردانی و 33 کد رشته در مقطع کارشناسی از جمله نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر، الکترونیک، حسابداری، صنایع شیمیایی، چوب، معماری، تاسیسات، نقشه کشی، تحصیل می کنند.

رسول شمشادی، از افزایش رشته های تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی خبر داد و افزود: بر اساس آمایش سرزمین استان در تلاشیم تا رشته های جدیدی در حوزه صنعت و نساجی در مقاطع کاردانی و کارشناسی راه اندازی کنیم.

وی افزود: همه گروه های آموزشی رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، فنی و حرفه ای و کاردانش می توانند وارد دانشگاه شوند.

حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و تربیت نیروی متخصص هدف مهم سازمان فنی و حرفه ای کشور است و آموزش مهارت های شغلی و تربیت نیرو های متخصص، از اولویت های اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای در جهت رشد و بالندگی جوانان است.

م.ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 165

به "70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای جذب بازار کار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید