6 روش درست فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، فریز کردن رب گوجه فرنگی برترین روش نگهداری آن است. یکی از مواد غذایی است که بسیاری افراد آن را به صورت یخ زده در غذاهای خود به کار می برند. شما از روش های فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی مدت از این چاشنی استفاده می کنید؟ برای فریز کردن رب گوجه از چه ظروفی می توان استفاده کرد؟ آیا اصلا فریز کردن رب، برای سلامتی خطر ندارد؟ ما در این مقاله از سرویس به همه این سوالات درباره روش های مختلف فریز کردن رب گوجه فرنگی پاسخ خواهیم داد. با همراه باشید.

6 روش درست فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی

روش فریز کردن رب گوجه روی کاغذ روغنی

در مجموع فریز کردن مواد غذایی یکی از برترین روش ها برای نگهداری بلند مدت آن ها بدون فاسد شدن است. البته که استفاده از مواد تازه برای سلامت مفیدتر است و در کنار آن، از کیفیت و طعم بهتر مواد غذایی هم می توانید بهره مند شوید ولی رساندن مواد غذایی به نقطه انجماد هم یکی از راه های مطمئن نگهداری از مواد غذایی است.

را ه های مختلفی برای وجود دارد که فریز کردن یکی از آن هاست و را هم افزایش می دهد. فریز کردن از روش های است. این در حالی است که روش های مختلفی هم برای فریز کردن رب گوجه وجود دارد که یکی از آن ها فریز کردن گوجه فرنگی روی کاغذ روغنی است.

مرحله اول

اگر برای هر بار مصرف، به مقدار یک قاشق غذاخوری یا چای خوری رب گوجه فرنگی استفاده می کنید، می توانید از این روش فریز کردن رب گوجه فرنگی بهره ببرید. در این روش، یک کاغذ روغنی را در یک سینی یا بشقاب بگذارید. سپس به مقدار 1 قاشق غذاخوری یا چای خوری از رب گوجه را روی کاغذ بریزید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که رب گوجه فرنگی تان تمام گردد.

مرحله دوم

رب گوجه ها را با فاصله از هم روی کاغذ روغنی قرار دهید و بعد کل کاغذ را به مدت 2 تا 3 ساعت در فریزر قرار دهید تا گلوله های رب گوجه یخ بزنند. البته این گلوله ها کاملا یخ نمی زنند ولی از حالت نرم و مایع خود خارج شده و سفت تر می شوند.

مرحله سوم

در مرحله بعد، کاغذ را از فریزر بیرون بیاورید و آن را بپیچید تا حجم کمتری بگیرد. کاغذ روغنی حاوی رب گوجه های یخ زده را در یک ظرف دربسته قرار دهید و در فریزر بگذارید. برای هر بار مصرف، کاغذ را کنار بزنید و یک یا چند گلوله از رب گوجه های فریزر شده را بهره ببرید.

فریز کردن رب گوجه در پلاستیک

این روش فریز کردن رب گوجه فرنگی هم مقرون به صرفه تر است و هم زمان زیادی از شما نمی گیرد. پاکت های پلاستیکی زیپ کیپ برای بسته بندی و فریز کردن رب گوجه فرنگی (یا دیگر رب ها مثل) بسیار مناسب هستند. فضایی هم که این کیسه های فریزر اشغال می نمایند، بسیار کم است. برای این کار، رب گوجه فرنگی را در پلاستیک بریزید و صاف کنید.

هر چه ضخامت رب داخل پاکت کمتر باشد، موقع باز شدن انجماد و یخ، این کار سریع تر اتفاق می افتد. با دست می توانید شیارهایی را روی پلاستیک ایجاد کنید (طوری که بریده نشوند یا خراش برندارند) تا هر بار برای خارج کردن رب از فریزر به مقدار کافی از آن بهره ببرید.

نکته: در روش فریز کردن رب گوجه فرنگی حتما از پلاستیک های سالم و بدون سوراخ بهره ببرید چون در صورت سوراخ بودن یا نشتی، کل فریزر کثیف خواهد شد.

آیا ظروف نوشابه ای برای نگهداری رب گوجه فرنگی مناسب است؟

استفاده از بطری های نوشابه و دلستر برای نگهداری ترشی، آبلیمو، آبغوره و انواع رب و بسیار متداول است. این ظروف به خاطر این که در ب های محکمی دارند و امکان نفود و ورود هوا به آن ها بسیار کم است، گزینه های مناسبی برای نگهداری مواد غذایی مستعد کپک زدن، به شمار می فرایند.

اما این ظروف یک مشکل مهم دارند و آن این است که گاز ایجاد شده ناشی از نگهداری رب گوجه فرنگی در این ظروف و بطری ها جمع می گردد و هنگام باز کردن درب بطری، مواد با شتاب و همراه با گاز زیاد از بطری به بیرون پرتاب می شوند.

بنابراین هنگام باز کردن در(ب) و استفاده از آن ها باید مراقب باشید. ضمناً قبل از استفاده از این ظروف حتما باید آن ها را بشویید و کاملا خشک کنید تا از کپک زدن مواد جلوگیری گردد.

بطری های شیشه ای برای فریز کردن رب گوجه فرنگی

علاوه بر کارخانه ای ،ظروف شیشه ای تمیز و در دار برای نگهداری از رب گوجه فرنگی بسیار مناسب هستند. از طرفی بطری های شیشه ای با مواد داخل آن، واکنش شیمیایی نشان نمی دهند. به همین دلیل طعم، رنگ و کیفیت رب گوجه فرنگی در این ظروف تغییر نمی نماید. همه این ها در صورتی است که درب این ظروف سوراخ یا زنگ زده نباشد.

اگر برای فریز کردن رب از ظروف شیشه ای استفاده می کنید نباید آن ها را کاملا و کیپ تا کیپ پر کنید. چون انجماد رب گوجه باعث افزایش حجم آن می گردد و اگر درب ظرف را محکم بسته باشید، احتمال شکستن بطری ها در اثر فشار، زیاد است.

بهتر است درب این بطری ها پلاستیکی یا فلزی ضد زنگ باشد تا در اثر رطوبت و انجماد زنگ نزند. ضمناً تا جای ممکن از بطری های با سایز کوچک تر بهره ببرید تا مواد داخل آن ها زود تمام گردد.

فریزر کردن رب گوجه فرنگی با قالب یخ

قالب های یخ پلاستیکی هم به عنوان گزینه های بسیار مناسب برای فریز کردن رب گوجه فرنگی شناخته می شوند. در این روش مکعب های قالب را با رب گوجه پر کنید و قالب را در فریزر بگذارید. برای هر بار استفاده یک یا چند قالب را از فریزر خارج کنید. اگر قالب را در پاکت فریزر بگذارید تا بوی دیگر مواد غذایی به آن نفوذ نکند، بهتر است.

فریز کردن رب گوجه فرنگی در قالب مافین

قالب های شیرینی پزی و مافین هم برای فریز کردن رب گوجه بسیار مناسب هستند. اگر از قالب های سیلیکونی برای فریز کردن رب بهره ببرید، فضای کمتری هم اشغال می نماید.

چرا رب گوجه فرنگی در فریزر کاملا یخ نمی زند؟

هم در خصوص رب گوجه و هم در خصوص رب انار این موضوع صدق می نماید که این چاشنی های آبکی به طور کامل در فریزر یخ نمی زنند. علت آن هم این است که نقطه انجماد رب، از دمای فریزر کمتر است. به همین دلیل رب کاملا یخ نمی زند و سفت نمی گردد، مگر آن که آب رب زیاد باشد و این آب دچار انجماد گردد.

آیا رب گوجه فرنگی فریزر شده برای سلامتی مضر است؟

این سوال یکی از رایج ترین سوالاتی است که درباره فریز کردن رب گوجه فرنگی پرسیده می گردد. متخصصان تغذیه توصیه می نمایند که تا جای ممکن از رب گوجه فرنگی و مواد غذایی تازه و غیر فریز شده بهره ببرید. ولی در صورتی که حجم رب گوجه خریداری یا رب گوجه خانگی زیاد است، فریز کردن برترین راه است چون باعث غیر فعال شدن باکتری های مضر می گردد و از فساد و تغییر رنگ و مزه رب گوجه فرنگی پیشگیری می نماید.

روش استفاده از رب گوجه فریزر شده

برای این که از رب گوجه فرنگی فریز شده بهره ببرید، قبل از این که رب را در غذا به کار ببرید، آن را از فریزر بیرون بیاورید و اجازه دهید یخ آن باز گردد. کمی از آن را در بطری شیشه ای بریزید و در یخچال بگذارید. این مقدار از رب گوجه را سریع تر بهره ببرید تا از بین نرود و بعد سراغ رب گوجه های فریز شده بریزید.

زمان ماندگاری رب گوجه فرنگی فریز شده

از آنجایی که رب گوجه فرنگی بسیار غلیظ است، احتمالا مدت زیادی در فریزر بدون خراب شدن باقی می ماند. به علاوه، کاغذ روغنی و ظرف نگهداری مهر و موم شده به آن یاری می نماید تا از پیشگیری گردد و رب بدون فاسد شدن، در فریزر دوام بیشتری داشته باشد. توصیه می گردد رب گوجه فرنگی های فریز شده را در مدت 3 تا 6 ماه مصرف کنید.

سوالات متداول

زمان مناسب استفاده از رب در فریزر چقدر است؟

حداکثر زمانی که می توانید رب گوجه فرنگی را در فریزر نگهداری کنید، 3 تا 6 ماه است.

برترین ظرف برای فریزر کردن رب گوجه چه ظرفی است؟

بطری های شیشه ای نشکن و مقاوم به سرما برترین ظروف برای نگهداری از رب گوجه است. چون این بطری ها با مواد داخل بطری، واکنش نشان نمی دهد و رنگ و طعم رب گوجه تغییر نمی نماید.

منبع: sweetpeasandsaffron

منبع: افق کوروش
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1999

به "6 روش درست فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "6 روش درست فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 روش درست فریز کردن رب گوجه فرنگی برای نگهداری طولانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید