10 انیمیشن معروف دیزنی که حتما باید آن ها را تماشا کنید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، برای بیش از 100 سال، دیزنی انیمیشن ها و شخصیت های محبوب و پرطرفداری در تاریخ سینما خلق کرده است. این شرکت سازنده فیلم فهرستی طولانی از شاهکار های فوق العاده دارد که مورد علاقه مردم در سراسر جهان است و آن ها را نه فقط یک بار، بلکه چندین بار می توان تماشا کرد و لذت برد.

10 انیمیشن معروف دیزنی که حتما باید آن ها را تماشا کنید

به گزارش همشهری به نقل از Collider، بسکمک از انیمیشن های برگزیده در دوره طلایی دیزنی (از 1989 تا 1999) اکران شدند؛ انیمیشن هایی که با اقتباس های موسیقایی موفقی از داستان ها و افسانه های پریان ساخته و بسیار پرطرفدار و پرفروش شدند.

در اینجا 10 انیمیشن کلاسیک دیزنی را که جزو بهترین ها هستند، آورده ایم. (هرچند ممکن است برخی هم با این لیست موافق نباشند!)

لیلو و استیچ (2002)

لیلو و استیچ در سال 2002 منتشر شد و در طول این سال ها یکی از بهترین و احساسی ترین انیمیشن های کلاسیک دیزنی بوده است. داستان درباره یک دختر جوان اهل هاوایی به نام لیلو است که پس از مرگ والدینشان در یک تصادف رانندگی، از طریق خواهر بزرگ ترش نانی بزرگ شد. لیلو بعداً یک موجود فرازمینی شبیه سگ را به فرزندی پذیرفت که اسمش را استیچ گذاشت.

استیچ که برای لیلو و خانواده اش ناشناخته است، بخشی از یک آزمایش در یک سیاره دیگر است که از آنجا فرار کرده و قبل از اینکه آن ها پیدایش کنند، روی زمین سقوط کرده است. استیچ با عشق و مراقبتی که از لیلو می بیند، معنای واقعی خانواده را درک می کند.

بانو و ولگرد (1955)

فیلم عاشقانه موزیکال کلاسیک Lady and the Tramp که در سال 1955 اکران شد، یکی از فیلم های محبوب دیزنی، در آن زمان محسوب می شود. جیم در روز کریسمس یک سگ از نژاد کوکر اسپانیل به نام لیدی را به همسرش هدیه می دهد. در حالی که لیدی با آن ها زندگی آرامی دارد، یک ولگرد وارد داستان می شود که تنها زندگی می کند و باقیمانده غذا های رستوران تونی را می خورد.

لیدی که پس از برخورد بد صاحبانش تصمیم می گیرد خانه اش را ترک کند، با ولگرد برخورد می کند. این دو به همدیگر علاقه مند می شوند و زمانی که صاحبان لیدی سعی می کنند آن ها را از هم جدا کنند، با مشکلاتی روبه رو می شوند.

پری دریایی کوچک (1989)

پری دریایی کوچک که در سال 1989 منتشر شد، بر اساس افسانه دانمارکی سال 1837 هانس کریستین اندرسن به همین نام ساخته شد. داستان حول محور زندگی یک پری دریایی به نام آریل است که رویایش تبدیل شدن به یک انسان است و در نهایت عاشق یک شاهزاده به نام اریک می شود. به همین دلیل آریل با اورسولای شرور معامله می کند و صدای زیبایش را در ازای انسان شدن به او می دهد.

این فیلم جوایز بسکمک را برای بهترین آهنگ اصلی از اسکار، گلدن گلوب، گرمی و جشنواره های دیگر دریافت کرد. از آنجا که پری دریایی کوچک اولین افسانه پریان متحرک پس از زیبای خفته (1959) بود، به یک فیلم مهم در تاریخ انیمیشن تبدیل شد، زیرا فیلم های انیمیشن بلند را دوباره به عرصه سودآوری بازگرداند. این انیمیشن الهام بخش بسکمک از انیمیشن های کلاسیک موزیکال دیزنی بود، مانند دیو و دلبر (1991)، علاءالدین (1992)، و شیرشاه (1994). یک اقتباس لایواکشن با همین نام در ماه می 2023 منتشر خواهد شد.

صد و یک سگ خالدار (1961)

فیلم پویانمایی ماجراجویی صد و یک سگ خالدار، بر اساس رمان دودی اسمیت در سال 1956 به همین نام ساخته شده است. راجر رادکلیف صاحب یک سگ اهلی دالماسی به نام پونگو است که متوجه می شود سگش به پردیتا، سگ خالدار خانم آنیتا، علاقه مند شده است. بعد از آن، راجر و آنیتا هم به همدیگر علاقه مند می شوند. پردیتا توله های زیادی به دنیا می آورد، اما بحران زمانی آغاز می شود که دوست مدرسه قدیمی آنیتا، کرولا دی ویل، می خواهد همه توله ها را بخرد تا برای خودش یک کت خز بسازد!

این فیلم یکی از پرطرفدارترین فرنچایز های دیزنی بوده است که اقتباس های مختلفی از آن شده از جمله نسخه لایواکشن صد و یک سگ خالدار (1996) با بازی گلن کلوز و اخیراً فیلم کروئلا (2021) که، اما استون نقش اصلی را در آن بازی کرده است.

علاءالدین (1992)

علاءالدین بر اساس یک داستان فولکلور عربی به همین نام از مجموعه داستان های هزار و یک شب ساخته شده است. این فیلم با شخصیت های به یادماندنی اش مانند خود شخصیت علاءالدین، پرنسس یاسمین، جعفر، ابو و جن، تا به امروز به یکی از معروف ترین و محبوب ترین فیلم های دیزنی تبدیل شده است.

علاءالدین جوایز بسکمک را از اسکار، گلدن گلوب، گرمی و دیگر جشنواره ها دریافت کرده است.

شیر شاه (1994)

شیر شاه از زمان اکرانش به عنوان یکی از پدیده های دیزنی مطرح بوده است. این فیلم بر ماجرا های سیمبا، شاه موفاسا، نالا، تیمون، پومبا و دشمن اصلی آنها، اسکار که حکومت شاه موفاسا را سرنگون می کند، تمرکز دارد. سیمبا وقتی بزرگ می شود، تلاش می کند با کمک دوستانش سرزمین پدری خود را پس بگیرد.

این فیلم به دلیل انیمیشن زیبا و شخصیت های پخته اش بسیار تحسین شده است. صحنه های تماشای و آهنگ های گوشنوازش باعث می شود شما بار ها و بار ها بخواهید این فیلم را تماشا کنید.

پینوکیو (1940)

پینوکیو داستانی به قدمت زمان است. این فیلم بر اساس رمان ماجرا های پینوکیو نوشته کارلو کلودی نویسنده ایتالیایی در سال 1883 ساخته شده است. این دومین انیمیشن بلند دیزنی پس از سفیدبرفی و هفت کوتوله (1937) است.

پینوکیو داستان یک نجار به نام ژپتو را دنبال می کند که پس از مشاهده یک ستاره در حال سقوط، آرزو می کند عروسک چوبی کنده کاری شده اش به یک پسر واقعی تبدیل شود. پری آبی آرزوی ژپتو را برآورده می کند، اما با این شرط که پینوکیو برای تبدیل شدن به یک پسر واقعی باید صادق بماند. صداقت پینوکیو با بینی چوبی او سنجیده می شود که هر بار که دروغ می گوید بلندتر می شود.

از آنجا که پینوکیو در سال 1940 اکران شد، بیشتر با انیمیشن قبلی و اولین انیمیشن بلند دیزنی، یعنی سفیدبرفی و هفت کوتوله مقایسه شد.

مولان (1998)

مولان با الهام از افسانه چینی هوآ مولان ساخته شده است. این انیمیشن از این نظر برای دیزنی تاریخ ساز شد که داستان اولین شاهزاده خانمی که از خانواده سلطنتی به دنیا نیامده یا با شاهزاده ای ازدواج نکرده بود و همچنین اولین شاهزاده آسیایی تبار، را روایت کرد. داستان این انیمیشن سفر مولان را دنبال می کند که در ارتش چین جای پدرش را می گیرد که در شرایط بدی واقع شده است. اگرچه صلاحیت خدمت را ندارد، اما خود را به عنوان یک مرد در می آورد و به همراه اژدهایش، موشو، به آموزش نظامی می پیوندد.

این فیلم در میان جوایز متعدد، نامزد دریافت جوایز اسکار، گلدن گلوب و جوایز گرمی شد.

فانتازیا (1940)

با وجود اینکه بیش از 80 سال پیش اکران شد، فانتازیا هنوز یکی از جسورانه ترین و دوست داشتنی ترین فیلم های انیمیشن دیزنی است. این انیمیشن گلچین موزیکال به عنوان آزمایشی برای بالا بردن محبوبیت میکی موس ساخته شد. والت دیزنی پس از تماشای فیلم A Color Box (1935) لن لی به انیمیشن های انتزاعی علاقه مند شد.

در حوالی زمان اکران، این فیلم طرفداران زیادی را به خود جلب کرد و تحسین دنیای را از سوی منتقدان فیلم دریافت کرد. این فیلم نقطه عطف بزرگی در صنعت انیمیشن محسوب می شد و هنوز هم یک موفقیت تاریخ ساز محسوب می شود.

دیو و دلبر (1991)

شاهزاده ای که تبدیل به یک هیولا می شود، باید یاد بگیرد که چگونه دوست داشته باشد تا خود را از طلسم شیطانی که تحت اسارت آن واقع شده است رها کند. خدمتکاران قلعه او نیز به اشیا و لوازم خانه تبدیل شدند، مانند لومیر که شمعدانی شد، کوگزورث که ساعت مانتل شد و خانم پوتس و چیپ، مادر و پسری که تبدیل به قوری و فنجان چای شدند. این فیلم داستان بل را دنبال می کند که می خواهد پدرش را از قلعه هیولا آزاد کند، اما در طول راه به هیولا می آموزد که چگونه دوباره دوست بدارد.

دیو و دلبر نامزد دریافت جایزه شد و جوایزی را از اسکار، گلدن گلوب و گرمی دریافت کرد. آهنگ های دیو و دلبر تا امروز هم از مشهورترین آهنگ های دیزنی به جای مانده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2018

به "10 انیمیشن معروف دیزنی که حتما باید آن ها را تماشا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 انیمیشن معروف دیزنی که حتما باید آن ها را تماشا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید