کبوتر، تنهایی و ترس از ناشناخته ها ، روایت نویسنده آلمانی از یک بحران

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، تنهایی، در روزهایی که شیوع کرونا در دنیا، مردم را از هم جدا نموده، بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. این روزها آدم ها می دانند که در احساس تنهایی با دیگران مشترکند و در این تجربه، تنها نیستند. تجربه زندگی به دور از جمع، می تواند درک یوناتان نوئل داستان کبوتر را برایمان آسانتر کند. آقای نوئل هم، از چیزهایی که نمی تواند کنترلشان کند، می ترسد.

کبوتر، تنهایی و ترس از ناشناخته ها ، روایت نویسنده آلمانی از یک بحران

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، یوناتان نوئل، مرد پنجاه ساله ای تنها است که ترجیح می دهد از آدم ها فاصله بگیرد. او که کودکی عجیبی را پشت سر گذاشته، در تمام سال های بزرگسالیش کوشش نموده همه چیز را کنترل کند و تا جای ممکن از مرگ فاصله بگیرد. خیلی ها می خواهند همه چیز را تحت کنترل بگیرند. چه کسی است که نخواهد؟ این میل کم و بیش در همه وجود دارد. واقعیت این است که زندگی، غیر قابل پیش بینی است و هرگز نمی توان همه چیز را کنترل کرد. چیزی که شاید این روزها بیشتر از گذشته به چشممان آمده باشد.

زندگی یکنواخت آقای نوئل، از جایی تغییر می نماید که یک روز کبوتری جلوی اتاق او می نشیند و آرامش ساختگی زندگی این نگهبان بانک منظم و مرتب، بر هم می خورد.

آقای نوئل در چاردیواریش خودش را از آدم ها جدا نموده است. آدم هایی که به باور او ناپایدار و نامتعادلند و راه دادنشان به زندگیش فقط برایش آشفتگی درست می نماید. کبوتری که جلوی در اتاق اجاره ای یوناتان نوئل ظاهر می گردد، و با سماجت همان جا می ماند، می تواند او را بکشد، یا زندگیش را نجات دهد.

یوناتان نوئل از چیزهایی که نمی داند، نمی تواند پیش بینی کند و با برایشان کاری کند، می ترسد. همین هم او را با وجود داشتن پول برای نقل مکان به یک خانه بهتر، به سال های سال زندگی در اتاقی اجاره ای راضی نموده است. او در اتاق کوچکش می تواند خیلی راحت به همه امور رسیدگی کند و بر همه چیز مسلط باشد، اما کبوتر مهمان ناخوانده ای است و کابوس هایش را زنده نموده است.

برای نوع بشر هم که سال های سال کوشش نموده همه چیز را کنترل کند، بیماری تازه، با قابلیت همه گیری و شیوع سریع حکم مهمان ناخوانده ای را دارد که زندگیش را بحران زده نموده است. بیماری ای که از یک سو می تواند نجات دهنده و از سویی دیگر، ویرانگر باشد. تنهایی روزهای شیوع کرونا، به عنوان تجربه مشترک، درک زندگی جاناتان نوئل را برای ما ساده تر نموده است. ما هم مثل او، و البته متفاوت با او، در تنهایی به سر می بریم و با عبور از بحران، رابطه مان با دنیا دوباره تعریف می گردد.

کبوتر، کتاب کم حجمی است از پاتریک زوسکیند، نویسنده آلمانی که اغلب او را با رمان معروفش عطر؛ قصه یک آدم کش می شناسند. از روی رمان عطر، در سال 2006 فیلمی به کارگردانی تام تیکور ساخته شده است که در آن بازیگرانی چون بن ویشاو، داستین هافمن، آلن ریکمن و ریچل هاردوود ایفای نقش نموده اند.

کتاب کبوتر، در لیست 1001 کتابی است که آمازون با عنوان کتاب هایی که باید پیش از مرگ خواند، منتشر نموده است. کبوتر را فرهاد سلمانیان ترجمه و نشر مرکز منتشر نموده است. البته از آن جایی که این کتاب چند سالی است تجدید چاپ نشده، شاید پیدا کردنش خیلی ساده نباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 872

به "کبوتر، تنهایی و ترس از ناشناخته ها ، روایت نویسنده آلمانی از یک بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کبوتر، تنهایی و ترس از ناشناخته ها ، روایت نویسنده آلمانی از یک بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید