پایتخت کتاب ایران به چاپ چیان ادای احترام کرد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، هفتمین دوره جشنواره استانی بزرگداشت روز صنعت چاپ استان فارس که با حضور روسای اتحادیه صنف چاپخانه داران استان، امروز پنجشنبه 26 آذرماه در سالن سبز تالار حافظ برگزار گردید به تجلیل از پیشکسوتان، چاپخانه داران و چاپ چیان نمونه استان فارس اختصاص یافت.

پایتخت کتاب ایران به چاپ چیان ادای احترام کرد

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان فارس در ابتدای این مراسم یادی از همه کسانی کرد که چرخ صنعت چاپ را پررونق نگه داشته و به فعالان کنونی سپردند.

مهدی فرهنگ خاطرنشان کرد: بر کسی پوشیده نیست که تقریبا همه صنایع به صنعت چاپ وابسته اند. هر تولیدنماینده و صنعتگری وابستگی به چاپ دارد، درحالی که در بخش نشریات و کتاب، پیوند ناگسستنی با این صنعت وجود دارد.

40 درصد ظرفیت چاپخان های شیراز تکمیل نیست

وی افزود: خوشبختانه در شیراز 300 ورق ماشین آلات چاپ داریم و هیچ گونه کمبودی در این زمینه احساس نمی گردد، اما این چاپخانه ها نزدیک به 40 درصد از ظرفیت شان تکمیل نیست.

فرهنگ در ادامه گفت: از آغاز همه گیری کرونا به علت یابی مسائل پرداختیم که علل مختلفی پیدا کردیم؛ 2 علت قوی تر در این میان است.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته فارس، ورود اشخاص غیرمتخصص و ناآگاه به چاپ به صورت زیرزمینی را از معضلات این صنعت مطرح کرد و افزود: این اشخاص اقدام به کاریابی در فضای مجازی می نمایند و سفارش ها را به خارج از استان میبرند.

وی در ادامه با اشاره به سامانه ستاد، اظهار کرد: کارهای چاپی دولتی از این سامانه سفارش می گردد. در رابطه با مورد اول 2 رسته را با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به اتحادیه افزودیم و درحال ساماندهی آن هستیم و تعدادی را ساماندهی کردیم که کار را در شیراز انجام دهند. در خصوص سامانه ستاد هم از استانداری تقاضا دارم که سفارش های دولتی را در استان مدیریت نمایند.

فرهنگ، یکی از کاستی های استان در دوران کرونا برای صنعت چاپ را مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال های گذشته ارزیابی کرد و گفت: در سال گذشته راهکاری اندیشیده شد، اما همچنان مشکل باقی است. پیشنهاد می کنم با توجه به گرانی کاغذ و ملزومات چاپ و نازل بودن قیمت چاپ، مالیات را به صورت درصدی از قیمت تمام شده کار دریافت نمایند.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته فارس، همچنین به اعضای این صنف توصیه کرد که به تکالیف مالیاتی خویش عمل نمایند تا هیچ گونه دغدغه ای نداشته باشند.

وی توضیح داد: ما انتظاراتی از دستگاه های دولتی داریم که مهم ترین آن این است، همان طور که دیگر صنایع و تولیدات از وام های کم بهره استفاده و صنعت خویش را به روز می نمایند، سازمان ها بستری برای استفاده چاپخانه داران از وام های کم بهره فراهم نمایند تا حداقل این صنف هم بتواند کارگاه خود را بازسازی کند.

امسال قریب به 10 مجوز چاپخانه صادر شد

در بخش دیگری از این مراسم از 15 فعال حوزه چاپ استان فارس و خانواده زنده یاد محمدرضا منصوری؛ پیشکسوت صنعت چاپ شیراز که در اثر کرونا چشم از دنیا فروبست، تجلیل شد.

در ادامه معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، خاطرنشان کرد: علیرغم همه محدودیت های ناشی از کرونا، در 6 ماهه اول امسال، قریب به 10 مجوز چاپخانه در فارس صادر شد.

مهدی امیدبخش ضمن یادکردی از کوشش کادر درمان و شهدای سلامت، افزود: تعامل و همکاری اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته استان فارس، همواره زبانزد بوده است.

وی گفت: چاپخانه داران استان فارس جزو معدود صنوفی هستند که در چند ماه گذشته به واسطه شیوع کرونا که همه صنوف فرهنگی و هنری دچار تعطیلی شدند، همراهی شان جای تقدیر دارد. ما شاهد رکود و تعطیلی خیلی از مراکز فرهنگی و هنری بودیم، اما با اهتمامی که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده در تسهیلات کم بهره توانستیم به اصحاب فرهنگ و هنر یاری کنیم.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اعلام یک خبر خوب، اظهار کرد: ظرف روزهای آینده تسهیلات کم بهره برای چاپخانه داران با شرایط و آیین نامه هایی در اختیارشان قرار می گیرد تا چراغ چاپخانه ها به خاموشی نگراید.

وی ادامه داد: امروز 15 کارگر برگزیده تجلیل می شوند و برای تجلیل از زنده یاد محمدرضا منصوری، پیشکسوت صنعت چاپ شیراز یادمانی به خانواده ایشان اهدا خواهیم کرد.

امیدبخش همچنین خاطرنشان کرد: 384 مجوز در استان فارس صادر شده که از ابتدای سال 99 علیرغم همه محدودیت ها در 6 ماهه اول سال قریب به 10 مجوز صادر شده است.

این مسئول فرهنگی، گفت: اتحادیه چاپخانه داران و صنوف وابسته به عنوان یکی از بازوان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به شمار می رود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1247

به "پایتخت کتاب ایران به چاپ چیان ادای احترام کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایتخت کتاب ایران به چاپ چیان ادای احترام کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید