موفقیت طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالاها، همراهی کل زنجیره را می طلبد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، اعضای کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران با هدف بررسی پیامدهای ناشی از اجرای طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالا میزبان رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بودند. در این جلسه مقرر شد به منظور بررسی مجدد شرایط صنایع لوزام خانگی و فروشگاه های زنجیره ای، نشستی مجزا با عوامل این دو گروه همراه با ارائه مستندات، برگزار شود.

موفقیت طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالاها، همراهی کل زنجیره را می طلبد

در این بین نگرانی تولیدکنندگان نسبت به برخورد خرده فروشان با فرایند اجرای طرح به عنوان اصلی ترین چالش، مطرح شد و رئیس سازمان حمایت در واکنش به این نگرانی از نشستی با دبیرکل اتاق اصناف و مذاکره درباره رسیدن به ظریبی توافقی و همراهی خرده فروشان با اجرای این طرح خبر داد.

در ابتدای این نشست، خسرو فروغان گران سایه، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی به موضوغ قیمت گذاری در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه فرایند قیمت گذاری ها از گذشته به گونه ای بود که رضایت هیچ کدام از بخش ها را نه از سوی تولید و نه مصرف جلب نمی کرد.

او از پیش بینی سناریویی نو در راستای رسیدگی به اوضاع موجود خبر داد و گفت: کمیسیون بازرگانی داخلی معتقد است که می توان با رایزنی و تشریح مسائل احتاقتصادی درباره طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالا، پیش از اجرای کامل آن، زمینه اجرای بهتر را مهیا کرد به همین منظور این نشست را تریب دادیم.

این فعال اقتصادی از نگرانی های تولیدکنندگان کوچک، بنکداران، فروشگاه ها، شرکت های پخش کوچک و مجموعه هایی از این دست سخن گفت که باید موردتوجه قرار گیرد.

به اعتقاد فروغان ساختار توزیع و قیمت گذاری کالا در ایران از ابتدا ایراداتی داشته و این فرایند همچنان ادامه دارد. از سویی این طرح هم با مسائلی و نواقصی روبرو است، پس باید نمایندگان کل زنجیره پای کار بیایند و با همکاری هم، عوارض منفی آن را کاهش دهند.

طرح درج قیمت تولیدکننده منجر به شفافیت می شود

عباس تابش، رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز با بیان این مطلب که نباید خود را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، گفت: رفتار و فرهنگ مصرف در ایران متفاوت از سایر کشورهاست. در دیگر کشورها هر وقت کالایی 5 درصد گران شود، دیگر بازار تقاضا ندارد؛ اما در ایران صف طولانی تری برای خرید آن شکل می گیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه این طرح را با مطالعه کامل و به صورت صبورانه اجرا کردیم، گفت: هنوز نمی دانیم آثار ناشی از اجرای این طرح چیست. بخش های مختلف تولید و توزیع از بدتر شدن شرایط سخن می گویند؛ اما آثار واقعی طرح را هنوز شناسایی نکرده ایم. به نظر می رسد باید زمان بیشتری از شروع اجرای طرح بگذرد تا قضاوت دقیق تری نسبت به آن داشته باشیم. با این حال از هرگونه پیشنهاد کارشناسی درباره اجرای بهتر این طرح استقبال می کنیم.

بر اساس اظهارات تابش حتی در هیات های قیمت گذاری علاوه بر دستگاه های اجرایی با توجه به موضوع از تشکل ها و دستگاه های مربوط نیز دعوت می شود تا سیاستی اتخاذ شود که مشکل ساز نباشد.

او درباره برخی نگرانی ها نسبت به همراهی خرده فروش ها با این طرح نیز گفت: اگر اتاق اصناف به این نتیجه رسیده است که اجرای طرح مذکور فرایند فعالیت خرده فروشی ها را با چالشی روبرو می کند با مستندات رجوع کند تا با همکاری هم مسائل را برطرف کنیم. البته در این باره صورت جلسه ای تهیه کردیم و دبیرکل اتاق اصناف و رئیس اتحادیه بنکداران آن را امضا کردند و پای کار هستند. این طرح در پی شفافیت است و آمادگی داریم هر حلقه از این زنجیره که از حقش دور شده با ارائه مستندات مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد تا همه به حق خود برسند.

رئیس سازمان حمایت بزرگ ترین نتیجه اجرای این طرح را شفافیت دانست و ادامه داد: اینکه در خرده فروشی باید قیمت مصرف کننده روی کالا درج شده باشد از گذشته بوده است. امروز می خواهیم اطلاعات نوی به مصرف کننده ارائه دهیم و فرصتی فراهم کنیم تا فاصله بین تولید و مصرف مشخص شده و این جزو حقوق مصرف کننده است.

معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت به شفافیت ایجاد شده در حوزه پخش و عرضه کالا در فروشگاه های زنجیره ای اشاره و یکی از پیامدهای اجرای این طرح را شفافیت در این حوزه بیان نمود وگفت: تا به امروز 3003 قلم کالا مشمول درج قیمت تولیدکننده و از این تعداد 1700 قلم کالا مشمول کاهش قیمت شده است. به این معنا که در کنار شفافیت، کاهش قیمت رخ داده است و این ناشی از مشخص شدن ضرایب افزایش قیمت در هر بخش از فرایند تولید تا مصرف است.

ضرورت همراهی کل زنجیره از تولید تا مصرف

در ادامه محمدرضا مرتضوی، رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی ایران به نگرانی در حوزه خرده فروشی اشاره و شرح داد: باید توجه داشت که هنوز فرایند کاهشی قیمت کالاهایی که به دلیل شفافیت مشمول کاهش شده اند را لمس نکردیم شاید در سطح فروشگاه ها رخ داده باشد؛ اما در خرده فروشی هنوز کاهش قیمتی صورت نگرفته است. با این وجود اگر خرده فروشی همراهی لازم را نکند، بخش تولید دیگر ادامه نمی دهد. تولیدکنندگان با رایزنی هایی که کردند به نتیجه رسیدند و همراه هستند؛ باید خرده فروش ها و شرکت های پخش هم همراه شوند تا مسئله ای در فرایند فروش کالا های تولیدی پیش نیاید.

جمال رازقی، تولیدکننده و رئیس اتاق شیراز نیز شرح داد: توزیع کننده و سطح عرضه به دلیل برخی ابهامات با اجرای این طرح دچار مشکل هستند واگرنه تولید با مسئله ای روبه رو نیست. فرایند عرضه کالا ها باید در فروشگاه های زنجیره ای شفاف شود.

حسین مدرسی فر، عضو هیات مدیره اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای هزینه ها و ضرایب سودی که برای این بخش درنظر گرفته شده را ناکافی خواند و از سازمان حمایت خواست تا بررسی های لازم را درباره این این مسئله انجام دهد که با موافقت رئیس سازمان حمایت قرار شد ظرف 48 ساعت اسناد فروشگاه های زنجیره ای مجدد به صورت خاص بررسی شده و درباره آن تصمیم گیری شود.

سعید رضوانی، عضوهیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی نیز گفت: در این طرح شرایط کالاهای سرمایه ای از جمله لوازم خانگی دیده نشده است. وقتی کالای سرمایه ای از در کارخانه قیمت گذاری می شود با توجه به شرایط پش دچار چند قیمتی شده و این شرایط مطلوب تولیدکنندگان نیست چون ممکن است به بازار فروش محصولات لطمه بزند. از طرفی هرچقدر این طرح مزایایی داشته باشد؛ اما اجرای شتاب زده آن آسیب زاست.

نوید ایزدپناه، عضو دیگر انجمن صنایع لوازم خانگی به خواب کالای سرمایه ای اشاره کرد و گفت: ممکن است یک کالای سرمایه ای در فرایند فروش دچار مشمول زمان شود و در طول زمان قیمت آن افزایش پیدا کند پس نمی شود قیمت کارخانه را برای آن در نظر گرفت، باید تورم را هم منظور کرد.

به اعتقاد او درباره لوازم خانگی باید به شیوه گذشته عمل کرد؛ ضابطه تعریف شود و به جای قیمت گذاری، قیمت ها از سوی انجمن کنترل شود.

تابش در واکنش به آنچه در این نشست عنوان شد به زمان اجرای طرح اشاره و تاکید کرد: این طرح اگر درست است باید در یک زمانی شروع شود پس زمان آن فرقی ندارد. همان طور که شاهد هستیم هیچ کدام از بازیگران این زنجیره با اجرای طرح مخالف نیستند، بنابراین زمان اجرای آن در هز موقعیتی ممکن است شرایط خاص خود را در پی داشته باشد.

او مبنای اجرای این طرح را پرداخت نقد در کل زنجیره بیان نمود و گفت: اگر در این زنجیره پرداخت نسیه اتفاق می افتد باید هزینه آن را طرف قرارداد بپردازد نه اینکه از جیب مصرف کننده پرداخت شود.

رئیس سازمان حمایت در نهایت از برگزاری نشستی با اعضای انجمن صنایع لوازم خانگی به منظور بررسی مجزای شرایط این صنعت در روز دوشنبه این هفته خبر داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1986

به "موفقیت طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالاها، همراهی کل زنجیره را می طلبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت طرح درج قیمت تولیدکننده روی کالاها، همراهی کل زنجیره را می طلبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید