کاوشی در گزارش آژانس؛ ایران به زودی از سقف های مشخص شده در برجام عبور می نماید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، بر اساس آمارهای ارائه شده در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران با اضافه کردن تنها 29کیلوگرم اورانیوم به ذخایر فعلی خود از آستانه مشخص شده در برجام عبور خواهد نمود.

کاوشی در گزارش آژانس؛ ایران به زودی از سقف های مشخص شده در برجام عبور می نماید

گروه بین الملل خبرنگاران آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه گزارش خود در خصوص راستی آزمایی اجرای تعهدات هسته ای ایران در چهارچوب برجام و ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را منتشر کرد و برای پانزدهمین بار متوالی به طور رسمی بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه گذاشت.

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در واقع اولین گزارشی است که این نهاد پس از اعلام تصمیم ایران برای تعدیل بعضی تعهدات هسته ای خود ذیل برجام منتشر می نماید؛ گزارشی که نشان می دهد ایران اگرچه ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین خود را افزایش داده اما هنوز از حد مشخص شده عبور ننموده است.

ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران بر اساس آنالیز های ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 20 می (30 اردیبهشت) میزان آن 174.1 کیلوگرم بوده است که 10.3 کیلوگرم نسبت به دوره سه ماهه قبلی افزایش نشان می دهد، به عبارتی میزان ذخایر اورانیوم 3.67 درصد ایران در مقایسه با دوره قبلی بیش از 6 درصد رشد داشته است.

میزان ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد ایران، با توجه به تصمیمات اخیر کشور در رابطه با تعهدات هسته ای خود از اهمیت ویژه ای برای طرف های دیگر برجام برخوردار است زیرا برآورد می گردد که ایران با توجه به افزایش چشمگیر فراوری اورانیوم در سایت نطنز قادر خواهد بود حداکثر تا سرانجام تیر ماه از آستانه مشخص شده در برجام عبور کند.

در روز دوشنبه 30 اردیبهشت سخنگوی سازمان انرژی اتمی به نقل از مدیر سایت غنی سازی نطنز بیان کرد که در پی مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی از امروز فراوری مواد غنی شده 3.67 درصد ایران به 4 برابر افزایش یافته است. از طرفی بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، در دوره سه ماهه اخیر روزانه به طور متوسط 114 گرم اورانیوم 3.67 درصد به ذخایر ایران اضافه شده است که اگر این میزان را مبنای افزایش 4برابری فراوری قرار دهیم، به رقم 456 گرم در روز می رسیم.

از آنجا که ایران طبق برجام حداکثر مجاز به نگهداری 202.8 کیلوگرم اورانیوم 3.67 درصد است و بر اساس آمارهای ارائه شده در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی کمتر از 29 کیلوگرم با این عدد فاصله دارد، با فرض اضافه شدن روزانه 456 گرم اورانیوم 3.67 درصد به ذخایر فعلی، ایران حداکثر تا روز 31 تیر (کمتر از دو هفته بعد از سرانجام ضرب الاجل در نظر گرفته شده برای طرف های دیگر برجام) از آستانه مشخص شده عبور خواهد نمود.

البته طی ماه های گذشته ایران بخشی از اورانیوم غنی شده فراوریی را در سالن بلندینگ یا همان اختلاط به اورانیومهای با غنای متفاوت (کمتر از 3.67 درصد) تبدیل و از آن استفاده نموده بود، لذا اگر این بهره گیری ها را نیز متوقف و تمام اورانیوم 3.67 فراوریی را انباشت کند، قطعاً بسیار زودتر از سرانجام تیر ماه هم به سقف برجام خواهد رسید و از آن عبور می نماید.

اگر این اتفاق رخ دهد گزارش فعلی آژانس بین المللی انرژی اتمی آخرین گزارشی است که در آن ایران سقف مجاز در توافق هسته ای برجام برای نگهداری ذخایر اورانیوم 3.67درصدی را رعایت نموده و پس از آن، ایران طبق هشدارهایی که به طرف های برجام داده از این سقف عبور خواهد نمود.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت طی بیانیه ای خطاب به طرف های دیگر برجام اعلام نموده است جمهوری اسلامی ایران تعهدات هسته ای خود ذیل برجام را کاهش خواهد داد. تهران به همین دلیل 30 اردیبهشت ماه بیان کرد میخواهد میزان فراوری اورانیوم 3.67درصدی خود را به 4 برابر میزان فعلی افزایش دهد.

با این تفاسیر به نظر می رسد اروپا مهلت خیلی زیادی برای اجرای شروط ایران ندارد و اروپا و آمریکا اگر می خواهند ایران همچنان به همه تعهداتش در برجام پایبند بوده و از حقوق خود ذیل همین برجام (بند 26) برای کاهش تعهدات استفاده نکند، باید این شروط را محقق نمایند. بازگشت فروش نفت ایران به پیش از شروع تحریم های جدید آمریکا (چیزی حدود 2 میلیون و 800 هزار بشکه در روز) و برطرف مشکل تبادلات بانکی مهمترین شروط ایران در این برهه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 151

به "کاوشی در گزارش آژانس؛ ایران به زودی از سقف های مشخص شده در برجام عبور می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوشی در گزارش آژانس؛ ایران به زودی از سقف های مشخص شده در برجام عبور می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید