روزنامه آمریکایی: شراکت ایران با چین راهی برای دور زدن اروپا است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی به آنالیز اهداف ایران برای شراکت بلند مدت با چین پرداخته است.

روزنامه آمریکایی: شراکت ایران با چین راهی برای دور زدن اروپا است

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، در گزارش وال استریت ژورنال آمده است: هدف ایران و چین از شراکت گسترده با یکدیگر، خنثی کردن فشارهای ایالات متحده است. این توافق نشان می دهد دو کشور گزینه های دیگری نیز در برابر غرب دارند. پیش نویس توافق اولیه ایران و چین که هنوز نهایی نشده و به تصویب مجلس شورای اسلامی ایران نرسیده، اما می تواند راه را برای سرمایه گذاری های چین در مناطق آزاد تجاری ایران و پروژه های مشترک در سایر کشورها مانند سوریه و عراق هموار می نماید و شکل گیری مذاکرات و گفتگوهای جدید میان ایران و چین نشان گر نگرانی های فزاینده دو کشور در رابطه با امریکا است.

در ادامه این مطلب آمده است: چین با ایالات متحده درگیر جنگ تجاری است، در حالی که اقتصاد ایران تحت فشار تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است. دینا اسفندیاری ، محقق ارشد بنیاد قرن و مؤلف کتابی درباره روابط ایران با چین و روسیه گفت: این توافق یک ابراز - هدف است. چین تا به امروز در برابر کوشش های ایالات متحده که می خواسته واردات نفت چین از خاورمیانه به صفر برسد، مقاومت نموده است. همچنین ایران بیشترین میزان نفت خام خود را به چین صادر می نماید. برای ایران، توسعه روابط با چین راهی برای دور زدن اروپا است چرا که تهران بارها عدم پایبندی اروپایی ها به تعهدات مالی شان در قبال ایران در توافق هسته ای را گوشزد نموده است.

وال استریت ژورنال در ادامه می نویسد: این توافق همچنین شامل ساخت راه آهن در ایران است و با انجام پروژه های صنعتی متقابل در چندین بندر در ساحل جنوبی ایران، دسترسی ترجیحی پکن را به بندرها در خلیج فارس می دهد. چین قبلاً نیز دارای روابط تجاری دیرینه با ایران که فراتر از فروش نفت است. براساس اعلام اداره کل گمرک چین ، این کشور بزرگترین شرکت تجاری ایران است، که حتی با کاهش تجارت دو جانبه، این رقم در سال 2019 به حدود 23 میلیارد دلار رسید.

مطلب می افزاید: شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سال 2016 وعده داد که تجارت دو جانبه بین دو کشور را طی یک دهه به 600 میلیارد دلار افزایش دهد، اما سطح تجارت هنوز به مراتب کمتر از آن است. اسفندیار باتمانقلیج گفت: چین و ایران برای اولین بار قصد ایجاد مشارکت 25 ساله در سال 2016 را اعلام کردند، ایران اینجا اهرمی دارد که در افزایش تنش ها با امریکا از آن استفاده می نماید تا با تحت فشار قرار دادن طرف مقابل ، او را به همکاری بلند مدت در چارچوب به یک متمایل توافق کند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1031

به "روزنامه آمریکایی: شراکت ایران با چین راهی برای دور زدن اروپا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه آمریکایی: شراکت ایران با چین راهی برای دور زدن اروپا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید