پیگیری تحریم دارویی ایران، دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران، شهریار اسلامی تبار، در کارگاه آموزشی آنالیز آثار تحریم آمریکا بر دارو و تجهیزات پزشکی، فرصت ها و چالش ها، اظهارداشت: موضوع تحریم دارو و تجهیزات پزشکی و هر تحریمی که بر تامین این اقلام موثر بیفتد، در سازمان غذا و دارو با همکاری معاونت حقوقی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه، برای احقاق حقوق حقه مردم ایران از مراجع بین المللی پیگیری شد و همچنان ادامه خواهد داشت.

پیگیری تحریم دارویی ایران، دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا

وی اضافه کرد: در اقدام آغازین مستندات لازم از سوی معاونت های غذا و داروی سراسر کشور توسط سازمان غذا و دارو جمع آوری و در اختیار وزارت خارجه نهاده شده و به دادگاه لاهه ارائه شد.

مدیرکل دفتربازرسی و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به رای دادگاه لاهه، ادامه داد: مستندات ایران مسموع واقع شد و پیگیری های انجام شده باعث صدور دستور موقت از سوی دادگاه لاهه علیه آمریکا شد.

وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه آمریکا مستقیم و غیرمستقیم، تاثیراتی در حوزه سلامت داشته است، توضیح داد: در این کارگاه چالش های ایجاد شده به دنبال این تحریم ها و راه های برون رفت از آن و نیز فرصت های موجود با حضور مدیران و اساتید و حقوقدانان داخلی و بین المللی به بحث گذاشته شد.

اسلامی تبار اظهار کرد: این کارگاه بر سه حوزه آثار تحریم اقتصادی بر بخش بهداشت و درمان و وضعیت پیگیری حقوقی و آثار تحریم بر قراردادهای واردات دارو و تجهیزات و فرصت های موجود و فراهم آمده در این شرایط متمرکز شد و در هرکدام از آن ها مباحثی چون آثار زیست محیطی، شاخص های سلامت، اقتصاد دارو و تجهیزات و لوازم پزشکی و ... مطرح و ارزیابی شد.

به گفته وی، در حوزه وضعیت پیگیری حقوقی و آثار تحریم بر قراردادهای واردات دارو و تجهیزات، محورهایی چون مدیریت بحران ناشی از تحریم، عهدنامه 1955 مودت ایران و آمریکا و اعتبار قانونی آن، طرح شکایت در دیوان بین المللی دادگستری لاهه و قابلیت استناد به عهدنامه مودت و سایر ظرفیت های اقدام حقوقی بین المللی علیه اقدامات ضد بشری و خلاف موازین آمریکا مورد آنالیز نهاده شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 فروردین 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 28

به "پیگیری تحریم دارویی ایران، دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری تحریم دارویی ایران، دستور دادگاه لاهه علیه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید