شرایط نگران کننده هلی کوپتر ناسا در مریخ، عکس

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایسنا نوشت: مهندس ارشد پروژه نبوغ در یک توئیت نوشت که این بالگرد مریخی، 6 روز از ماه آوریل را در سکوتی دردناک گذرانده و اعضای گروه را نگران نموده است.

شرایط نگران کننده هلی کوپتر ناسا در مریخ، عکس

کنترل کنندگان بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) ناسا حدود دو ماه پیش با نگرانی هایی روبه رو شدند. تراویس براون (Travis Brown)، مهندس ارشد پروژه نبوغ، در یک توئیت نوشت: این بالگرد کوچک در اوایل ماه آوریل، حدود 6 روز با گروه ماموریت ارتباط نگرفت. در ابتدا دلیلی برای نگرانی وجود نداشت.

از ژانویه امسال که زمستان در محل حفاری های نبوغ در بستر دهانه جیزرو (Jezero Crater) مریخ شروع شد، این بالگرد مبتنی بر نور خورشید، در حالت زنده ماندن در شب نهاده شد. این امر منجر به بروز عدم قطعیت در خصوص زمان بیداری روزانه نبوغ شد که ارتباط گرفتن با آن و برنامه ریزی فعالیت های آن را سخت تر می کرد.

علاوه بر این، ظاهر شدن یک صخره در این شرایط، یک سایه ارتباطی را بین نبوغ و شریک رباتیک آن یعنی مریخ نورد استقامت (Perseverance) ایجاد کرد.

براون که در آزمایشگاه پیش رانش جت (JPL) ناسا در جنوب کالیفرنیا کار می نماید، نوشت: هنگامی که استقامت به محدوده ارتباطات بازگشت، اما خبری از بالگرد نبوغ نبود، شرایط نگران کننده ای پیش آمد.عملکرد ضعیف در مخابره، به عنوان یک شرح قابل قبول تلقی می شد، اما دلایلی برای شک کردن وجود داشت. در بیش از 700 روز مریخی که بالگرد تحت کنترل بود، یک بار هم خاموشی کامل رادیویی را تجربه نکرده بودیم. حتی در بدترین محیط های ارتباطی، همواره نشانه هایی از فعالیت را دیده بودیم.

خاموشی نبوغ در روز 755 مریخی معادل پنجم آوریل (نیمه دوم فروردین ماه) شروع شد و انتها در روز 761 مریخی سرانجام یافت. گروه ماموریت در آن موقع، سیگنالی را در طول پنجره بیداری مورد انتظار بالگرد مشاهده کرد.

براون نوشت: مشاهده سیگنال دوم در روز762 مریخی یک تسکین برای گروه بود.

نبوغ، پنجاهمین پرواز خود را روز بعد روی مریخ انجام داد که روز 763 مریخی معادل 13 آوریل بود. در آن پرواز، بالگرد مریخی به حداکثر ارتفاع 18 متر رسید که بالاتر از همواره بود. گروه ماموریت از تماشا پرواز موفقیت آمیز نبوغ در روز 763 مریخی، آسوده خاطر شدند.

بالگرد نبوغ دوباره در 22 آوریل پرواز کرد، اما از آن موقع تا به امروز روی سطح مریخ مانده است.

عکس مریخ نورد استقامت از بالگرد نبوغ

به گفته براون، تابستان به زودی به دهانه جیزرو خواهد رسید، اما مسائل ارتباطی ممکن است فراتر از تغییر فصل باشند، زیرا اندازه زیادی از گرد و غبار مریخ روی پنل های خورشیدی نبوغ وجود دارد که احتمالا بالگرد را برای مدتی در شرایط کنونی آن نگه خواهد داشت. این بدان معناست که هنوز بازی مخفیانه و پرمخاطره با بالگرد کوچک بازیگوش به سرانجام نرسیده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2171

به "شرایط نگران کننده هلی کوپتر ناسا در مریخ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نگران کننده هلی کوپتر ناسا در مریخ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید