هنرمندان صنایع دستی کرمان سامان دهی می شوند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: طرح شناسایی و سامان دهی هنرمندان صنایع دستی استان کرمان اجرا می گردد.

هنرمندان صنایع دستی کرمان سامان دهی می شوند

فریدون فعالی در دیدار با رئیس و تعدادی از اعضای اتحادیه صنایع دستی استان کرمان با بیان این که سامان دهی صنعتگران و هنرمندانی استان کرمان در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است، اظهار کرد: اجرای پیروز این طرح منوط به همکاری هنرمندان صنایع دستی و بخش خصوصی است.

وی به موضوع برون سپاری بعضی از فعالیت ها حوزه صنایع دستی به بخش خصوصی اشاره نمود و اضافه نمود: یکی از سیاست های دولت واگذاری بعضی از فعالیت های اجرایی به بخش خصوصی است.

فعالی با اشاره به اینکه صنایع دستی استان نیازمند حمایت های جدی از سوی بخش دولتی و خصوصی است، توضیح داد: ایجاد ثروت و بهبود عملکرد حوزه صنایع دستی در زمینه های فراوری، عرضه و اشتغال پایدار از مزیت های ورود بخش خصوصی به حوزه صنایع دستی است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، اضافه نمود: تنها نباید در حمایت از صنایع دستی، سخن گفت بلکه در عمل و رفتار نیز باید حامی واقعی بود و پلی دو سویه بین هنرمندان و مدیران برقرار کرد.

وی اعلام کرد: باید تمامی اقدامات حمایتی در کل استان توزیع گردد تا رشته های صنایع دستی تمام شهرستان های استان احیا و تقویت گردد که در این زمینه اتحادیه صنایع دستی می تواند نقش موثری را ایفا نماید.

فعالی به لزوم کاربردی کردن صنایع دستی در زندگی روزمره مردم اشاره نمود و اضافه نمود: در کنار فراوری صنایع دستی باید فرهنگ استفاده از این محصولات نیز در بین مردم رواج پیدا کند چراکه منسوخ شدن بسیاری از رشته های صنایع دستی به دلیل کاربردی نبودن آنها بوده است.

وی به احیای رشته های منسوخ شده صنایع دستی با همکاری بخش خصوصی اشاره نمود و گفت: باید با برنامه ریزی و زمان بندی مناسب در جهت احیای رشته های منسوخ شده و یا در حال منسوخ کوشش گردد.

فعالی به قدرت بخش خصوصی در آشکار ساختن توانمندی های هنرمندان صنایع دستی اشاره نمود و گفت: این اداره کل به عنوان بخش حاکمیتی، بستر و شرایط لازم را برای بخش خصوصی فراهم خواهد ساخت تا این بخش در بالقوه کردن استعدادهای صنایع دستی استان کرمان توانمندتر از گذشته عمل کند.

وی با بیان این که یکی از بزرگ ترین مسائل بخش صنایع دستی و مهم ترین مطالبه هنرمندان بحث فروش و بازاریابی محصولات صنایع دستی است، اضافه نمود: باید بازارچه دائمی صنایع دستی راه اندازی گردد تا گردشگران از نزدیک با صنایع دستی بومی مردم کرمان آشنا شوند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این که در حال حاضر بالغ بر هزار نفر عضو اتحادیه صنایع دستی استان کرمان هستند، اضافه نمود: امیدواریم با حمایت های این اداره کل شاهد افزایش روز افزون تعداد اعضای این اتحادیه در سنوات آینده باشیم.

فعالی به اهمیت ایجاد درآمد و توزیع عادلانه آن در بین هنرمندان به وسیله اتحادیه صنایع دستی استان اشاره نمود و گفت: توسعه و فراهم کردن زمینه اشتغال و کسب و کار پایدار به ویژه در روستاهای دورافتاده با همکاری اتحادیه صنایع دستی از اهداف عالی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان خواهد بود.

وی در خاتمه با تاکید بر ارتقای صندلی هنرمندان صنایع دستی استان کرمان اشاره و اعلام نمود: بخش دولتی با پرداخت تسهیلات با بهره مناسب برای حمایت از فراوری، تجهیز کارگاه های فراوریی، ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی برای فروش محصولات صنایع دستی، بازاریابی محصولات صنایع دستی در داخل و خارج از کشور سعی در حمایت از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 250

به "هنرمندان صنایع دستی کرمان سامان دهی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمندان صنایع دستی کرمان سامان دهی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید