نانوکاتالیستی ارزان برای تجزیه گاز های گلخانه ای به مواد مفید فراوری شد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، برای حذف دی اکسیدکربن و متان از اتمسفر، محققان نانوکاتالیست ارزان قیمتی ساختند که دوام بسیار بالایی دارد و می تواند با کارایی قابل توجهی گاز های گلخانه ای را به مواد مفید تبدیل کند.

نانوکاتالیستی ارزان برای تجزیه گاز های گلخانه ای به مواد مفید فراوری شد

جهت دریافت خدمات اجرای درخت مناسب پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه فناوری پایگاه اینترنتی مأوا، دانشمندان گام مهمی به سوی توسعه کاتالیست های بادوام و مقرون به صرفه برداشتند، کاتالیست هایی که می توانند گاز های گلخانه ای را به اجزا قابل استفاده به عنوان سوخت، گاز هیدروژن یا دیگر مواد شیمیایی تبدیل نمایند. به گفته محققان، نتایج این پروژه می تواند انقلابی در کوشش برای حل مشکل گرم شدن زمین ایجاد کند.

کافیر یاووز از محققان این پروژه در KAIST می گوید: ما تصمیم گرفتیم کاتالیزوری موثر بسازیم، کاتالیزوری که قادر به تجزیه مقدار زیادی دی اکسیدکربن و متان باشد.

کاتالیزوری که در این پروژه ساخته شده ارزان قیمت بوده و از موادی نظیر نیکل، منیزیم و مولیبدن فراوری شده است. این کاتالیزور سرعت واکنش تبدیل دی اکسید کربن و متان به گاز هیدروژن را تسریع می نماید. این کاتالیزور قادر است بیش از یک ماه دوام داشته باشد.

به این تبدیل، در اصطلاح، تبدیل خشک گفته می گردد جایی که گاز مضر مانند دی اکسید کربن برای فراوری مواد شیمیایی مفیدتر استفاده می گردد. محصول این فرآیند موادی هستند که می توان از آن ها در فراوری سوخت، پلاستیک یا حتی دارو استفاده کرد. پیش از این برای انجام چنین فرآیندی از فلزات نادر و گران بها نظیر پلاتین و رودنیم استفاده می شد.

پیش از این نیز نیکل به عنوان کاتالیست برای تجزیه دی اکسیدکربن استفاده شده بود، اما مشکلاتی نظیر تغییر در ترکیب شیمیایی و ساختار کاتالیست موجب کاهش کارایی می شد. در این پروژه محققان از نانوذرات مولیبدن نیکل در حضور تک بلور های اکسید منیزیم استفاده کردند. زمانی که این اجزا در حضور گاز های فعال گرم شدند، این نانوذرات روی سطح بلور به دنبال نقطه ای برای تجمع رفته و جاگیری می نمایند. در نتیجه نانوذرات روی سطح کاتالیست نقاطی را پیدا می نمایند و در آنجا تثبیت می شوند. به این کاتالیزور، نانوکاتالیست روی لبه تک بلور لقب دادند که در آن نقص ساختاری وجود ندارد و امکان واکنش یکنواخت و قابل پیش بینی در آن وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 705

به "نانوکاتالیستی ارزان برای تجزیه گاز های گلخانه ای به مواد مفید فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوکاتالیستی ارزان برای تجزیه گاز های گلخانه ای به مواد مفید فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید