مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید!

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، روزنامه جام جم - پونه شیرازی: هفته گذشته بیش از نیمی از همکلاسی های پسر من در مقطع سوم دبستان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا در اورژانس بیمارستان یا در خانه بستری شده بودند. از آنجا که بچه ها از آسیب پذیرترین گروه ها در روبرو با ویروس آنفلوآنزا هستند، می توان دریافت شیوع موج دوم این بیماری که معمولا در انتها دی ماه اتفاق می افتد، شروع شده است.

مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید!

گرچه در پاییز سال جاری نیز به دلیل شیوع موج اول آنفلوآنزا از این بیماری و نکاتی برای پیشگیری و درمان موثر آن گفتیم، ولی شیوع دوباره آن را بهانه قرار دادیم و در گفت و گویی با دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال دوباره بر نکات مهمی که برای پیشگیری و درمان این بیماری به ویژه در بچه ها باید دانسته گردد، مروری داشته باشیم.

آنفلوآنزا به سه تیپ بی، ای و سی تقسیم می گردد که آنفلوآنزای نوع ای مشترک بین انسان و طیور است و دو نوع دیگر فقط بین انسان ها شیوع دارد. آنفلوآنزا یکی از عفونت های تنفسی شایع است که به شدت قابلیت همه گیری دارد. به طوری که ویروس آنفلوآنزا به تنهایی می تواند حدود 15 درصد افراد جامعه را مبتلا، اما سایر ویروس های بیماری های تنفسی در مجموع 2 درصد افراد جامعه را در بر می گیرند.

خطر ابتلا با موج دوم آنفلوآنزا

به گفته دکتر شیروانی، موج های ابتلا به آنفلوآنزا در صورت درگیری جهانی آن تعریف می گردد. چنان که در اپیدمی جهانی آنفلوآنزا در سال 1297/ 1918 موج اول بیماری در پاییز و موج دوم در زمستان و موج سوم بیماری ابتدای اواخر 1297/ ابتدای 1919 رخ داد. در حال حاضر با توجه به آغاز موج اول آنفلوآنزا در کشور ما یک ماه زودتر از معمول خود و با توجه به شدت درگیری و بیماری ایجاد شده توسط آن، احتمال آغاز موج دوم بیماری در کسانی که بار قبل مبتلا نشده بودند، وجود دارد.

البته در صورت رعایت بهداشت و تزریق واکسن به طور گسترده می توان شدت و گسترش این موج را کاهش داد. این متخصص می افزاید:، چون ویروس آنفلوآنزا دارای سوش های متعدد است ابتلا با یک سوش فرد را در مقابل ابتلا با سوش دیگر مصون نمی نماید؛ ولی در صورتی که یک سوش در گردش باشد احتمال ابتلا با همان سوش در عرض چند ماه در افراد سالم کمتر است، ولی در افراد با نقص ایمنی وبیماری های زمینه ای این موضوع متفاوت است.

ابتلا با وجود تزریق واکسن

واکسیناسیون در بسیاری از مطالعات نشان داده که می تواند شدت بیماری را در افراد واکسینه کم کند.

دکتر شیروانی با اشاره به این مطلب می افزاید: در افراد واکسینه، ایمن شدن صددرصد نداریم و ایمنی در حد 50 تا 95 درصد است، ولی در صورت ابتلا در افراد واکسینه، بیماری خفیف است و خطری ندارد. به علاوه درصورت تزریق واکسن، احتمال احتیاج به بستری درصورت ابتلا به بیماری و نیز عوارض بیماری کاهش می یابد.

این متخصص بیماری های عفونی تاکید می نماید: در بچه ها زیر هشت سال که دو بار واکسن نزده اند و یک بار را تزریق نموده اند نیز ممکن است میزان ایمنی کم باشد و این افراد هنوز در معرض ابتلا قرار دارند.

نگذارید بچه ها آنفلوآنزا بگیرند

برای پیشگیری از آنفلوآنزا بار ها به موارد تاکید شده که باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد:

 • شست و شوی دست با ژل ضد عفونی کننده و آب و صابون
 • خوردن میوه و سبزیجات کافی و تازه
 • واکسیناسیون، به ویژه در شهریور و پیش از آغاز پاییز
 • استراحت کافی هنگام بیماری در منزل
 • حضور نیافتن در محیط های شلوغ
 • عدم مواجهه با فرد بیمار و رعایت فاصله با فرد مبتلا
 • در صورت عطسه باید در یک دستمال ترشحات جمع شده و بلافاصله دور انداخته گردد.
 • برای بهبود موثر در دوره نقاهت، استراحت کافی، غذای سالم و مقوی، کنترل توسط پزشک برای درمان عوارض ریوی و غیر ریوی آنفلوآنزا لازم است.

زنگ خطر آنفلوآنزا

دکتر شیروانی با تاکید بر این که در صورت بروز تب ناگهانی با یکی از علائم سرفه، گلودرد، درد عضلات و آبریزش بینی باید به احتمال ابتلا به آنفلوآنزا شک کرد، می گوید: البته همه موارد این بیماری در مبتلایان شدید نیست، ولی موارد شدید بیماری ممکن است با عوارض ریوی و کلیوی و دستگاه گوارش و مغزی در بچه ها مبتلا اتفاق افتد. وی می افزاید: از قلم نیاندازید که اقدام اولیه درمانی، مصرف نکردن دارو به صورت خودسرانه و مراجعه به مراکز درمانی است. ولی در صورت تب شدید می توان با نظر پزشک استامینوفن را به کودک داد.

آموزش اصول ایمنی در برابر آنفلوآنزا به بچه ها

موارد زیر را به فرزندانتان آموزش بدهید:

 • رعایت بهداشت و شست و شوی دست
 • دفع ترشحات بینی و دهان با دستمال
 • جلوگیری از تماس دست آلوده به ترشحات به وسایل یا بدن و لباس دیگران
 • حضور نیافتن در محلی که فرد بیمار در آن حضور دارد
 • اجتناب از بغل کردن و دست دادن و بوسیدن افراد
 • نماندن زیاد و طولانی در هوای سرد به ویژه در حیاط مدرسه
منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 992

به "مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب موج دوم آنفلوآنزا باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید