ساخت یونان مدرن با یاری 4 هزارپوندی لُرد بایرون

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، طبق این سند قدیمی، بایرون چکی با مبلغ 4 هزار پوند، معادل 332 هزار پوند امروزی، را در وجه جیووانی اورلاندو نماینده دولت موقت یونان نوشت که نگران از فرایند جنگ بین یونان و عثمانی برای یاری اقتصادی دست به دامن انگلیسی ها شده بود.

ساخت یونان مدرن با یاری 4 هزارپوندی لُرد بایرون

کشف یک چک قدیمی از لرد بایرون نشان می دهد سخاوت 200 سال پیش این شاعر رمانتیک بود که راه را برای ساخت یونان مدرن هموار کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین چاپ لندن، در تاریخ 18 آوریل 1824 لرد بایرون شاعر و ادیب عظیم انگلیسی در حالی که تب آلود و هذیان گویان در بستر مرگ افتاده بود، گفت: من زمان، دارایی و سلامتی خود را به او (یونان) هدیه نموده ام و حالا زندگیم را تقدیمش می کنم. چه کار دیگری از دستم برمی آید؟

بایرون روز بعد در شهر میسولونگی از پایگاه های اصلی نیرو های یونانی در جنگ با عثمانیان درگذشت و جامعه انگلیسی زبان را در شوک فروبرد. این شاعر پرآوازه که از مشاهیر روزگار خودش بود، 100 روز آخر عمرش را در سرزمینی گذرانده بود که با شور و حرارت از آزادی اش دفاع می کرد.

همزمان با آن که یونان دویستمین سالگرد استقلال خود را جشن می گیرد، برگ چکی که روزنامه آبزرور از بایگانی دولتی این کشور کشف نموده از یاری سخاوتمندانه عظیم لرد بایرون به یونان پرده برمی دارد.

طبق این سند قدیمی، بایرون چکی با مبلغ 4 هزار پوند، معادل 332 هزار پوند امروزی، را در وجه جیووانی اورلاندو نماینده دولت موقت یونان نوشت که نگران از فرایند جنگ بین یونان و عثمانی برای یاری اقتصادی دست به دامن انگلیسی ها شده بود.

این پول قرار بود برای برطرف احتیاج های اضطراری استفاده گردد که تامین بودجه برای شکستن محاصره میسولونگی مهمترینشان بود.

کریستین کنیون جونز که در زمینه آثار خطی بایرون تخصص دارد، می گوید: اسم و امضای بایرون به دلیل شهرتش زیاد جعل می شد، اما آن طور که به نظر می رسد امضایی که زیر دستخط منشی بایرون روی این چک زده شده، اصل است. دستخط بایرون مثل شخصیتش سریع و آزاد بود بنابراین بین دستخط دقیق و ظریف منشی و امضای بی پروا و مطمئن او تفاوت مشهودی وجود دارد.

به گفته کنیون جونز، این که چنین سندی این همه سال در بایگانی یونان خاک خورده و مورد توجه نگرفته خیلی عجیب است. بایرون در راه یونان و در جزیره سفالونیا که آن موقع از مستعمرات انگلیس بود، قبول کرد این مبلغ را به یونان قرض بدهد.

چک بایرون در مالت به دلار های نقره ای اسپانیا نقد و توسط شخص او در چمدان های عظیم به میسولونگی منتقل شد. این پول برای تامین بودجه کشتی های جنگی صرف شد که ساکنان سودجوی جزایر یونانی از آن ها استفاده تجاری می کردند.

بایرون از همان ابتدا از شهرت خود برای جهانی کردن نبرد یونانیان برای آزادی استفاده کرد و باعث شد گروه های خارجی چه در میدان جنگ و چه خارج از آن، به جبهه حمایت از یونان بپیوندند. وی به عنوان مهره مدرنی که از ارزش های روشنگری حمایت می کرد، در مشخص فرایند قیام مردم یونان نقش مشخص کننده ای داشت؛ قیامی که در غیر این صورت به دسیسه های جناحی و جنگ داخلی گرفتار می شد.

لرد بایرون، زاده ژانویه 1788 در لندن، یکی چهره های تأثیرگذار دوره رمانتیسم انگلستان بود. وی در سن 19 سالگی اولین مجموعه شعر خود را با عنوان ساعات فراغت منتشر کرد و با اعتراض منتقدانی، چون هنری بروم روبه رو شد. لرد بایرون جوان دو سال بعد با انتشار شعری طنز با عنوان شعرای انگلیسی و منتقدان اسکاتلندی پاسخ دندان شکنی به این انتقاد ها داد. وی در همان سال توانست یکی از جایگاه های مجلس اعیان انگلیس را نیز از آن خود کند.

از آثار این شاعر پرآوازه رمانتیک می توان به زندانی شیلان (1814) و نمایشنامه مانفرد (1817) اشاره نمود. مشهورترین اثر وی نیز شعر روایی بلند دون ژوان است که با مرگ او ناتمام ماند. این شاعر و سیاستمدار انگلیسی در سال 1824 میلادی در حالی که به یونانیان در نبرد با نیرو های امپراطوری عثمانی یاری می کرد، در 36 سالگی بر اثر بیماری درگذشت.

منبع: فرادید
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1529

به "ساخت یونان مدرن با یاری 4 هزارپوندی لُرد بایرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یونان مدرن با یاری 4 هزارپوندی لُرد بایرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید