شروع سال نو میلادی 2020 در ایران و دنیا

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، اگر از محله های ارمنی نشین یا محل زندگی مسیحیان رد شده باشید حتماً درختان کریسمس تزئین شده را هم دیده اید و حال و هوای خرید کردن های سال جدید و آماده شدن برای هزاران ثانیه پیش رو را حس نموده اید.

شروع سال نو میلادی 2020 در ایران و دنیا

در ایام کریسمس هستیم و امشب شب ژانویه است، آغاز سال نو میلادی 2020. اما بسیاری از مردم کریسمس را با سال نو میلادی اشتباه می گیرند. در صورتی که این دو تقریباً از هم جدا هستند اما در دوره ای با هم ادغام شده اند. یک هفته تا ده روز هم برای تعطیلات کریسمس در نظر گرفته شده که از 24 دیسمبر آغاز شده و تا ششم ژانویه ادامه می یابد. این تعطیلات برای کسانی که دوست دارند مراسم سال نو را به کشورهای دیگر سفر نمایند و در خیابان هایی که بادرخت کریسمس و تزئیناتش پر شده قدم بزنند، بسیار موقعیت خوبی است. با خبرنگاران بمانید تا برای سال نو میلادی آماده شویم.

سال نو میلادی

همه مسیحیان دنیا آغاز سال نو میلادی را در نیمه شب 31 دیسمبر زمانی که دوازدهمین ضربه ساعت نواخته می گردد، سال به قول خودمان تحویل می گردد و مردم کشور های مختلف با آتش بازی و جشن و شور و شادی سال نو میلادی را جشن می گیرند. فرقی هم ندارد شما از کدام فرقه مسیحیت باشید و یا پیرو کدام دین و آیین خاصی؛ بلکه جشن های سال نو میلادی برای همه کشورهایی که آغاز تقویم سال شان از زمستان است یکی است.

زمان دقیق آغاز سال 2020 میلادی

سال جاری مراسم آغاز سال نو میلادی و شب ژانویه مصادف شده است با شب چهارشنبه، بامداد 11 دی ماه 1398 هجری خورشیدی و برابر با 5 جمادی الاول 1441 هجری قمری. در این تاریخ برای مسیحیان و کسانی که تقویم میلادی را قبول دارند، تاریخ تغییر و تحول و آغاز یک سال پربار همراه با همه خوبی ها، سال محبت محبت محبت است.

اگر از محله های ارمنی نشین یا محل زندگی مسیحیان رد شده باشید حتما درختان کریسمس تزئین شده را هم دیده اید و حال و هوای خرید کردن های سال جدید و آماده شدن برای هزاران ثانیه پیش رو را حس نموده اید.

سال نو میلادی در ایران

ارامنه و مسیحیان ساکن کشورمان، ایران هم هر سال کریسمس و سال نو میلادی را جشن می گیرند. شاید فکر کنید این جشن ها فقط در کلیسا بر پا می گردد اما نه همه آن ها تک تک در خانه هایشان درختان کریسمس را تزئین نموده و کلی شیرینی ها و شکلات های رنگارنگ و انواع کیک های خوشمزه را تدارک دیده اند تا سال نو میلادی را آغاز نمایند.

بابانوئل برگرفته از یک شخصیت واقعی است در قرن چهارم میلادی. او یک کشیش به نام سن نیکولاس بود که در بیزانس زندگی می کرد. در کودکی والدین خود را از دست داده بود ولی ثروت قابل توجهی داشت که همواره به فقیران و نیازمندان، هدایای فراوانی می داد. او جوراب آن ها را پر از کادوهای مختلف می کرد، در نتیجه آویختن جوراب به لبه شومینه نیز از همین داستان نشات گرفته است.

این آداب در همه شهر های مختلف ایران هم انجام می گردد و دقیقاً می توانید شور و شوق یک اتفاق تازه را در محل زندگی مسیحیان به خوبی ببینید. شاید هم اگر در نیمه شب به این مناطق سر بزنید حتماً لحظه جشن آغاز سال نو را هم خواهید دید و با شخصیت دوست داشتنی بابانوئل آن پیر مرد مهربان و ریش بلند، ملبس در جامه ای سرخ و چکمه های مشکی روبرو خواهید شد.

رسم و رسوم سال نو

آداب و رسوم در شب 31 دیسمبر در کنار نماد آن درخت کریسمس که با تزئینات و هدایایی که دور تا دورش قرار داده شده، متفاوت است و ممکن است در سفر های کریسمس خود گاهی اتفاقات عجیبی را هم در هنگام تحویل سال نو میلادی شاهد باشید که بسیار هم دیدنی ست. بعضی کشور ها در این شب رسومی دارند که شاید کشور همسایه شان تابع آن نباشد و رسم دیگری را در این شب اجرا کند.

مثلاً این شاید طبیعی باشد که همه به ملاقات خانواده هایشان می فرایند و با آن ها خوش می گذرانند، دور هم جمع می شوند و ساعت های پایانی سال قدیم را در کنار هم و در خیابان ها می گذرانند. این را هم شاید دیده باشید که ثانیه های آخر سال قدیم را آغاز به شمارش می نمایند 10 ، 9 … 3، 2، 1 و صدای زنگ ساعت و ناقوس کلیسا ها همه جا را پر می نماید و سال نو میلادی آغاز می گردد. آتش بازی ها و جشن و پای کوبی تا پاسی از شب ادامه دارد و هیچ کس حتی متوجه سرمای زمستان هم نیست.

سال نو میلادی در کشوهای دنیا

اما جشن های سال نو میلادی در کشورهای مختلف، به شیوه متفاوت آن برپا می گردد. مثل رسمی در کشور سوئد که مردم سال را با انداختن بستنی روی زمین آغاز می نمایند و اعتقاد دارند با این کار سالی خوش یمن و با برکت خواهند داشت.

در انگلستان مردم درِ پشتی خانه خود را باز می گذارند و از در ورودی اصلی جوانی با موهای مشکی و خوش سیما وارد می گردد، با سبدی از نمک و شمع و نان که به معنی برکت است و اعتقاد دارند با آمدن این جوان، سال قدیمی بیرون می رود.

در یونان هم با انار زدن به دیوار سال نو را آغاز می نمایند؛ خوردن 12 دانه انگور به نیابت از 12 ماه سال در اسپانیا مرسوم است و آن را با نیت خوشبختی و سلامتی در همه کافه رستوران ها هم سرو می نمایند.

در ایتالیا با پوشیدن لباس قرمز سال نو را جشن می گیرند و رسم نخوردن گوشت پرندگان در مجارستان هم در شب سال نو انجام می گردد.

در صفحه گردشگری خبرنگاران قبلاً هم مطالب دیگری در خصوص این ایام منتشر شده که با سرچ کلمه کریسمس در صفحه اصلی می توانید آن ها را بیابید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 702

به "شروع سال نو میلادی 2020 در ایران و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع سال نو میلادی 2020 در ایران و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید