فرایند تهیه پیش نویس در مذاکرات وین در حال اجرا است

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی امروز شنبه در پیامی توییتری اظهار داشت که مذاکرات وین آخر این هفته (به وقت محلی) نیز ادامه دارد.

فرایند تهیه پیش نویس در مذاکرات وین در حال اجرا است

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره ادامه داد: تا اینجا همه چیز خوب است؛ اما کار آسانی نیست. کار در خصوص احیا برجام از جمله در این آخر هفته (به وقت محلی) ادامه دارد.

وی در توییت دیگری در این ارتباط اضافه نمود: مذاکرات وین در موقعیت های غیررسمی متعددی انجام می گردد و کارگروهایی نیز درباره مباحثی ازجمله برطرف تحریم ها، مسائل هسته ای و اقدامات عملیِ احیای برجام به بحث می پردازند.

اولیانوف اضافه نمود: فرایند تهیه پیش نویس در حال اجرا است. در صورت احتیاج می توان کمیسیونی مشترک برای این مسئله نیز ترتیب داد.

میخائیل اولیانوف چهارشنبه نیز در پیامی توییتری اظهار داشت: به نظر من تمدید احتمالی تفاهمنامه ها بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در خصوص راستی آزمایی نشانه بعید بودن توافق بازگشت به برجام نیست. یکی (از تفاهم نامه ها) دیگری را مستثنی نمی کند.

به گزارش خبرنگاران، توافق موقت و سه ماهه جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 31 اردیبهشت به خاتمه می رسد.

طبق این توافق، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل مشخص نموده، دسترسی بازرسان را به سایت های مهم هسته ای قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

پیشتر نیز اولیانوف گفته بود به احتمال زیاد تفاهمی که در ماه میلادی فوریه (میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی) حاصل شد؛ از شانس خوبی برای تمدید شدن برخوردار است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم می گوید در صورت عدم توافق در وین، به طور مستقیم با ایران وارد مذاکره می گردد تا از تمدید بازرسی ها اطمینان حاصل کند.

چهارمین دور از مذاکرات احیای برجام از آدینه گذشته در وین شروع شد با این حال به دلیل عدم تفاهم کافی در باب لغو تحریم های آمریکا، با پیشرفت اندکی همراه بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1595

به "فرایند تهیه پیش نویس در مذاکرات وین در حال اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند تهیه پیش نویس در مذاکرات وین در حال اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید