روشی کم هزینه برای شناسایی تومورهای سرطانی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، پژوهشگران سوئدی، روش جدیدی برای شناسایی تومورهای سرطانی ابداع نموده اند که نسبت به روش های کنونی، هزینه کمتری به دنبال دارد.

روشی کم هزینه برای شناسایی تومورهای سرطانی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی موسسه کارولینسکا، پژوهشگران، روش جدید و کم هزینه ای برای تشخیص تومور ابداع نموده اند که می تواند تومورهای ناهمگون حاد را شناسایی کند و احتیاج به درمان های تهاجمی را از بین ببرد.

یکی از ویژگی های معمول سلول های سرطانی، تغییر در تعداد کپی از کروموزوم یا ژن هایی است که در ژنوم وجود دارند. این پدیده، با نام تغییر تعداد کپی ها (CNAs) شناخته می گردد. ممکن است سلول های یک تومور، حامل تنوع بسیاری از تغییر تعداد کپی ها باشند. تومورهایی که تنوع تعداد کپی در آنها بالاست، معمولا بسیار تهاجمی تر هستند و اغلب حتی پس از درمان، تغییر شکل می دهند.

پژوهشگران موسسه کارولینسکا (KI) در سوئد برای حل این مشکل، یک روش ژنومی خاص ابداع نموده اند. این روش موسوم به کات سک (CUTseq) می تواند میزان و نوع تنوع تعداد کپی را در بسیاری از بخش های متفاوت ژنوم یک تومور مورد آنالیز قرار دهد. کات سک نسبت به فناوری های کنونی، هزینه بسیار کمتری دارد.

کات سک، کار خود را با آنالیز DNA استخراج شده از بافت هایی انجام می دهد که طی آزمایش بافت برداری جمع آوری شده اند و معمولا برای تشخیص سرطان، زیر میکروسکوپ مورد آنالیز قرار می گیرند.

نیکلا کروستو (Nicola Crosetto)، از پژوهشگران این پروژه گفت: انتظار ما این است که کات سک بتواند کاربردهای سودمندی در تشخیص سرطان داشته باشد. توالی تومور در مراحل تشخیص سرطان و شناسایی بیماران مبتلا به تومورهای ناهمگون که به درمان تهاجمی احتیاج دارند، بسیار مهم است. من باور دارم که روش ما می تواند نقش مهمی در این میان داشته باشد.

به گفته پژوهشگران این پروژه، کاربردهای کات سک فقط به تشخیص سرطان، محدود نمی گردد. مگدا بینکو (Magda Bienko)، از پژوهشگران این پروژه گفت: شاید بتوان کات سک را به عنوان پلتفرمی برای شناسایی سلول و آنالیز ثبات ژنوم در بانک های زیستی به کار گرفت.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 422

به "روشی کم هزینه برای شناسایی تومورهای سرطانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی کم هزینه برای شناسایی تومورهای سرطانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید