درخواستی برای بازدید عمومی از خانه نویسنده بوف کور

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، دیوار بیرونی خانه پدری صاق راهنمایی از نقاشی های مهدکودک پاک شد و حالا امیدواریم خیلی زود با تعامل مسئولان شهرداری و بیمارستان امیراعلم به عنوان مالک خانه راهنمایی، امکان بازدید دائمی عموم از این خانه تاریخی فراهم گردد.

درخواستی برای بازدید عمومی از خانه نویسنده بوف کور

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط خانه ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

ایسنا:سال هاست سرنوشت خانه صادق راهنمایی را مانند گره های کور یک کلاف، سردرگم می دانند، گرهی که سرنوشت این خانه را به بوف کور مغموم راهنمایی تشبیه نموده. هر چند در همان سال ها چند بار امکان انجام بازدیدهایی از این بنای تاریخی فراهم شد و تشابه خانه را بعد از دیدنِ دیوارهای طبله زده و ترک خورده حیاط خانه، ستون های موریانه خورده، تنه درختان سر بریده و ته مانده وسایل بازیِ مهد کودکِ سال های قبل بیشتر به همان بوفِ کور نسبت دادند.

و بعد از آن خبر چندانی از سرنوشتِ این خانه به گوش نمی رسید به جز ساخت وسازهایی که در عرصه و حریم این بنای تاریخی انجام می شد و صدایی از خانه در نمی آمد، ولی اکنون بعد از حدود یک دهه از شروع انتشار آن دل نگرانی ها و هشدارها، حالا گویا خبرهای خوبی از رسیدگی بیشترِ مالک به این بنای تاریخی خبر می رسد.

او در پست اینستاگرامی خود علاوه بر یادآوری خاطرات چند سال قبل خود در زمان مواجهه شدن با این بنای تاریخی نوشته است: چند سال پیش در حال عبور از خیابان تقوی بودم که خانه صادق راهنمایی را به دوستانی که همراهم بودند نشان دادم. خانه ای که در اختیار بیمارستان امیراعلم است و امکان بازدید از آن برای عموم وجود ندارد و تنها تابلویی که در کنار در ورودی نصب شده نشان می دهد مالک خانه نابغه معاصر ادبیات کشورمان، صادق راهنمایی است.

آن روز طرح روی دیوار خانه، حسابی تو ذوق مان زد که اصلا چرا باید خانه ای با چنین قدمتی که احتمالا بسیاری از شاهکارهای راهنمایی در آن خلق شده و محل رفت وآمد روشنفکران و نویسندگان زیادی بوده، این طور به سبک مهدهای کودک نقاشی شده باشد. البته بعد از تعاملاتی که در دوره فعلی مدیریت شهری با بیمارستان داشتیم، چند وهله این خانه برای بازدید عموم باز شد.

بهمن ماه سال نود و هفت و در آستانه صد و شانزدهمین زادروز صادق راهنمایی بود که بازدیدی از خانه این نویسنده داشتم. رئیس بیمارستان امیراعلم که در این بازدید همراه ما بود گفت: که دلیل نقاشی های بچگانه روی دیوار خانه راهنمایی، کاربری مهد کودک این خانه در سال های قبل بوده است و من هم تاکید کردم این نقاشی، آن هم با کیفیتی که در پی باران و تابش آفتاب و … رنگ و رو رفته هم شده تناسبی با این خانه ندارد و بهتر است اصلاح گردد. خوشبختانه مسئولان بیمارستان هم استقبال کردند و با همکاری شهرداری منطقه 12 اقداماتی شروع شد.

چند روز پیش بود که شصت و نهمین سالمرگ صادق راهنمایی را پشت سر گذاشتیم و همین بهانه ای شد که پیگیر موضوع شوم و آگاه شدم که چند وقتی است آن نقاشی از روی دیوار بیرونی خانه پاک شد و دیوار به حالت عادی برگشته است. امیدوارم خیلی زود با تعامل مسئولان شهرداری و بیمارستان امیر اعلم به عنوان مالک خانه راهنمایی، امکان بازدید دائمی عموم از این خانه تاریخی فراهم گردد و در کنار دیگر خانه ـ موزه ها، خیلی زود خانه ـ موزه راهنمایی هم در تهران داشته باشیم.

خانه پدری صادق راهنمایی در سال 1323 توسط اعتضادالملک پدر راهنمایی فروخته شد؛ اما تا سال 1353 این خانه خالی ماند. بعد خریده و قرار شد به موزه راهنمایی تبدیل گردد؛ اما در سال های بعد، لوازم این خانه از موزه رضا عباسی سر درآورد و این خانه هم به بیمارستان امیر اعلم داده شد و بعد به مهد کودک صادقیه تبدیل شد، هر چند این کار با واکنش هایی روبه رو شد و به همین دلیل، آن را به کتابخانه تبدیل کردند.

هر چند مدت زمانِ کمی نقاشی های بچگانه روی دیوار مخاطب داشتند و سر و صدای بچه ها کارمندان بیمارستان امیر اعلم به گوش می رسید، اما همان کاربری هر چند اندک نیز خود تاریخچه ای از این خانه تاریخی محسوب می گردد که به نظر می رسد با پاک کردن نقاشی های خانه - هر چند آن را به اصالت خود نزدیک تر می نماید، اما در واقع چند سال از عمرِ این خانه تاریخی را در تاریخ گم می نماید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 732

به "درخواستی برای بازدید عمومی از خانه نویسنده بوف کور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواستی برای بازدید عمومی از خانه نویسنده بوف کور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید