خبرنگاران گوزن های زرد تابستان به خوزستان منتقل می شوند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، اهواز - خبرنگاران - معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: 15 تا 20 راس گوزن زرد ایرانی ، در صورت تامین اعتبار، تابستان سال جاری به خوزستان منتقل می شوند.

خبرنگاران گوزن های زرد تابستان به خوزستان منتقل می شوند

سید عادل مولا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران بیان نمود: بر اساس برنامه ای که سازمان حفاظت محیط زیست برای استان ها تدوین نموده، قرار است گوزن های مازاد کشور، با توجه به قابلیت های پارک ملی دز و پارک ملی کرخه، به خوزستان منتقل شوند.

وی اضافه نمود: هم اکنون استعلام گیری درباره تعداد گوزن های زرد در حال اجرا است و مرداد یا شهریور سال جاری که زمان مناسب زنده گیری است، به خوزستان منتقل می شوند مشروط بر اینکه اعتبار مورد احتیاج این طرح تامین گردد.

به گفته وی، هزینه زنده گیری گوزن ها بسیار بالاست و دارو و تجهیزات مورد احتیاج آن به دلیل تحریم ها، نایاب شده است؛ البته مشابه آن در بازار وجود دارد که قابل اطمینان برای استفاده نیست.

مولا اضافه نمود: قرار است گوزن های زرد از استان های ایلام و مرکزی به پارک های ملی کرخه و دز که شرایط مناسبی برای نگهداری این جانوران دارند، منتقل ، و در مناطق آزاد رهاسازی شوند.

وی با اشاره به آماده سازی مقدمات انتقال گوزن های زرد جدید به خوزستان، گفت: از مهمترین مقدمات، آموزش جوامع محلی در اطراف پارک های دز و کرخه است که نسبت به ارزش و حفاظت از این گونه مطلع شوند؛ این کار هم اکنون در حال اجرا است اما با توجه به شرایط شیوع کرونا نسبت به گذشته بسیار محدودتر شده است.

مولا ایجاد آتش برها و آتش بندها، کنترل ورود دام اهلی و ایجاد کانال آب را از دیگر اقداماتی برشمرد که برای انتقال این جانوران در حال آماده سازی است.

معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین گفت: نصب ردیاب بر روی گوزن های زرد نیز از برنامه های مورد نظر بوده اما به دلیل شرایط تحریم، نصب سه ردیاب خریداری شده، معطل مانده است.

وی شرح داد: ردیاب ها به صورت قلاده در گردن گوزن نصب شده و به ماهواره متصل می گردد که از این طریق می توان اطلاعاتی از گوزن ها اعم از قلمرو زندگی آنها به دست آورد و یا در صورت وقوع حادثه به سرعت از آن مطلع شد.

مولا در ادامه با تشریح شرایط گوزن های زرد موجود در پارک های ملی کرخه و دز اضافه نمود: گزارش های خوبی از گوزن های رهاسازی شده در این پارک ها دریافت شده است؛ البته گوزن جانوری است که به ندرت اجازه می دهد که دیده گردد.

وی اضافه نمود: هم اکنون 20 راس گوزن زرد در پارک ملی دز در محدوده فنس کشی شده وجود دارد و 2 سال پیش نیز 11 راس رهاسازی شده بود که پیش بینی می کنیم تعداد آنها بیشتر شده باشد.

مولا ادامه داد: پنج تا 6 راس گوزن زرد نیز در پارک ملی کرخه در محدوده فنس کشی شده نگهداری می شوند.

بر اساس این گزارش، بهمن پارسال، 17 راس گوزن زرد از ایلام به پارک ملی دز در خوزستان منتقل شده بودند. در این زمان تعداد گوزن های زرد پارک ملی دز20 تا 25 راس برآورد شده بود.

تا نیم قرن پیش تصور می شد نسل گوزن زرد در جهان، برای همواره منقرض شده است.اما حدود 50 سال پیش چهار راس گوزن زرد در دز و کرخه مشاهده شده و برای تکثیر بهتر در مناطق مختلف ایران پراکنده شدند.

گوزن زرد ایرانی طبق فهرست ارایه شده از طرف اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (که به فهرست سرخ معروف است)، در رده EN قرار گرفته است و در معرض خطر محسوب می گردد.

جنگل های کرخه و دز زیستگاه اصلی گوزن زرد به شمار می آیند. پارک ملی کرخه در حوزه شهرستان شوش و پارک ملی دز در حوزه جغرافیایی دزفول و شوش قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1483

به "خبرنگاران گوزن های زرد تابستان به خوزستان منتقل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گوزن های زرد تابستان به خوزستان منتقل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید