تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، سحابی نشری RCW 85 یکی از زایشگاه های ستاره ای پراکنده در کهکشان راه شیری است که بین ستارگان رجل القنطورس و حضار دیده می گردد. این سحابی را به خاطر شکل ظاهری اش، برج شیطان نامیده اند.

تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع

به گزارش خبرنگاران ، کاتالوگ نجومی راجرز، کمپبل و وایتوک که سال 1960 (1339) منتشر شد، به کاتالوگ RCW معروف است و منطقه نشری RCW 85 (هشتاد و پنجمین جرم در این کاتالوگ) که موضوع تصویر امروز است، در نیم کره جنوبی آسمان، بین ستارگان درخشان رجل القنطورس و حضار (آلفا و بتا قنطورس) دیده می گردد.

این سحابی نشری، ابر میان ستاره ای مه آلودی است که از گاز هیدروژن و غبار ساخته شده و حدود 5000 سال نوری با ما فاصله دارد. RCW 85 بسیار کم فروغ است؛ اما در این تصویر استادانه که طی 28 ساعت نوردهی با فیلترهای باریک و پهن باند تهیه شده، جزئیات ساختارهای مختلف در امتداد لبه های خوش تعریف به وضوح دیده می شوند.

این سحابی وسوسه انگیز را برج شیطان نامیده اند، زیرا شکل ظاهری آن به تغییرات دراماتیک دیگر زایشگاه های ستاره ای شباهت دارد که ابرهای گاز و غبارشان با بادهای پرانرژی و تشعشعات ستاره های تازه متولدشده تراشیده شده اند.

با توجه به فاصله 5000 سال نوری ما از سحابی، این قاب تلسکوپی گستره ای به پهنای 100 سال نوری را در محدوده این سحابی فرا گرفته است.

اعتبار تصویر: مارتین پوگ. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 خرداد 1403 بروزرسانی: 25 خرداد 1403 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2228

به "تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید