تامین مالی با اوراق نقدی از 71 هزار میلیارد تومان گذشت

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران : معاونت خزانه داری وزارت اقتصاد نتیجه هجدهمین مرحله از حراج اوراق بهادار دولتی در هفته منتهی به هشتم مهرماه 99 را گفت و افزود: تامین مالی از طریق انتشار اوراق نقدی از 71 هزار میلیارد تومان گذشت.

تامین مالی با اوراق نقدی از 71 هزار میلیارد تومان گذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، وزارت امور مالی و دارایی گفت: در ادامه اقدامات این وزارتخانه برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه داری کل کشور طی ماه های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری هجده مرحله حراج اوراق بدهی میان بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های تأمین مالی) و دو مرحله پذیره نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام نموده است.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه در هفته جاری مبلغ 5 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر و همچنین هجدهمین مرحله حراج اوراق مالی اسلامی در تاریخ 8. 7. 1399 برگزار شد که پس از اخذ سفارش های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه های بازار بین بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مبلغ 669 میلیارد تومان اوراق به شرح جدول شماره (1) به فروش رسید, در مجموع در طی هفته جاری مبلغ 5هزار و 699 میلیارد تومان برای مصارف بودجه عمومی از محل انتشار اوراق مالی اسلامی (اعم از اسناد خزانه اسلامی) تامین مالی شد.

این گزارش می افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تا به امروز مجموعاً 71 هزار و 193میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی تأمین مالی شده است.

این گزارش خاطر نشان می سازد، با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری هفده مرحله قبلی حراج اوراق بدهی دولت و دو مرحله پذیره نویسی اوراق تا تاریخ 1. 7. 1399 ، در مجموع معادل 92هزار و 224 میلیارد تومان شامل21 هزار و 700 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و70 هزار 524 میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده که جزئیات آن در جدول شماره (2) ارائه می شود:

گفتنی است، وزارت امور مالی و دارایی (معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع فرایند تحولات متغیرهای مالی و فرایند سنجه های پایداری بدهی های دولت در قالب سناریوهای مختلف و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با در نظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می نماید.

بدیهی است نتیجه رویکرد صدرالذکر حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین فاکتورهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1143

به "تامین مالی با اوراق نقدی از 71 هزار میلیارد تومان گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین مالی با اوراق نقدی از 71 هزار میلیارد تومان گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید