اول مهر به نام شجریان روز ملی موسیقی می گردد، مدیرعامل خانه موسیقی: درخواست ثبت روز تولد شجریان به عنوان روز ملی موسیقی را به شورای فرهنگ عمومی ارسال کردیم

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران: مدیرعامل خانه موسیقی اعلام نموده است که با تصویب شورای فرهنگ عمومی اول مهر (زادروز استاد محمدرضا شجریان) روز ملی موسیقی نام گذاری می گردد.

اول مهر به نام شجریان روز ملی موسیقی می گردد، مدیرعامل خانه موسیقی: درخواست ثبت روز تولد شجریان به عنوان روز ملی موسیقی را به شورای فرهنگ عمومی ارسال کردیم

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

حمیدرضا نوربخش که خود یکی از پیشنهاد دهندگان نامگذاری روز تولد استاد محمدرضا شجریان به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم رسمی کشور است در این گفت وگو اعلام نموده است که خانه موسیقی با ارسال نامه ای به شورای فرهنگ عمومی کشور این موضوع را درخواست نموده و درصورت پذیرش این پیشنهاد و تصویب آن از سال آینده اول مهر ماه به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم ملی کشور ثبت می گردد.

او گفته است این پیشنهاد هم اکنون از سوی خانه موسیقی عنوان شده و باید دید از سوی دیگر مسئولان نیز مورد پذیرش قرار خواهد گرفت یا خیر؟

به گزارش خبرنگاران، موضوع تدفین پیکر استاد محمدرضا شجریان در آرامگاه فردوسی و همچنین انتخاب روز اول مهرماه سالروز تولد استاد شجریان به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم رسمی کشور پیشتر با واکنش هایی روبرو شد و جمعی از کنشگران فرهنگی شامل هنرمندان و دوستداران میراث فرهنگی در نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دفن استاد شجریان در آرامگاه فردوسی اعتراض کردند. همچنین در بخشی از این نامه خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده بود که موسیقی یک میراث معنوی است و به بلندای تاریخ ایران پیشینه دارد و ستارگانی همچون باربد، اسحاق موصلی، فارابی، صفی الدین ارموی و عبدالقادر مراغی در آسمان آن درخشیده اند. بدیهی است اگر قرار باشد روزی به نام موسیقی ایران در تقویم رسمی کشور ثبت گردد، شایسته است این روز به بهانه پاسداشت موسیقیدانان کهن این مرزوبوم که نقشی بی بدیل در ماندگاری هویت تاریخی موسیقایی ایرانیان به عنوان یک میراث ناملموس و معنوی داشته اند در تقوم رسمی کشور به ثبت برسد.

هم اکنون نیز براساس اطلاع خبرنگاران بین هنرمندان موسیقی با خانه موسیقی درخصوص ثبت روز اول مهر به پاسداشت سالروز تولد محمدرضا شجریان استاد آواز ایران به عنوان روز ملی موسیقی در تقویم رسمی کشور، اختلافاتی وجود دارد و بعضی هنرمندان معتقدند این روز باید به نام میراث داران کهن موسیقی ایران در تقویم ملی کشور ثبت گردد.

منبع: صدای میراث
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1222

به "اول مهر به نام شجریان روز ملی موسیقی می گردد، مدیرعامل خانه موسیقی: درخواست ثبت روز تولد شجریان به عنوان روز ملی موسیقی را به شورای فرهنگ عمومی ارسال کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اول مهر به نام شجریان روز ملی موسیقی می گردد، مدیرعامل خانه موسیقی: درخواست ثبت روز تولد شجریان به عنوان روز ملی موسیقی را به شورای فرهنگ عمومی ارسال کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید