افراد مشکوک به کرونا در ایران چگونه مراقبت می شوند؟ ، هشدار درباره ورود کرونا به کشور با غذای چینی ها

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، معاون وزیر بهداشت با بیان این که گوشت مار و خفاش عامل شیوع ویروس کرونا در چین است، از ابلاغ دستورالعمل مقابله با این بیماری به ورودی های کشور به ویژه فرودگاه ها اطلاع داد و در مورد مواجهه با افراد مشکوک به این بیماری در مبادی کشور شرح داد.

افراد مشکوک به کرونا در ایران چگونه مراقبت می شوند؟ ، هشدار درباره ورود کرونا به کشور با غذای چینی ها

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ دستورالعمل مقابله (تشخیص و درمان) با ویروس کرونا در کشور و مبادی مرزی اطلاع داد و گفت: تیم مراقبت مرزی در فرودگاه امام خمینی(ره) برای غربالگری مسافران چین مستقر شده است.

وی اضافه نمود: این دستورالعمل در واقع ترجمه آخرین دستورالعمل تشخیص، درمان، مراقبت و ارجاع ویروس کرونای سازمان بهداشت جهانی است که در ایران بومی سازی و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است و با همکاری سازمان های همکار شامل سازمان نظام پزشکی، سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و هلال احمر و نیز سازمان های دیگری مانند فرودگاه ها و گمرک اجرا می گردد.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: با توجه به تجربه ای که در کنترل بیماری های واگیر در مواقع خاص از جمله در زمان برگزاری مراسم حج در کشور وجود دارد، توان پیشگیری با این نوع بیماری ها در کشور بالاست و تیم های مراقبتی آموزش دیده در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات مهمی که بر اساس ابلاغیه جدید کنترل ویروس آنفلوآنزا در کشور انجام می گردد، غربالگری و کنترل مسافرانی است که از چین به ایران می آیند. بر این اساس، تمام مسافرانی که در فرودگاه امام خمینی(ره) از چین به ایران می آیند و نیز مسافرانی که به صورت غیرمستقیم با پروازهای کشورهای دیگر به فرودگاه های کشور می آیند، کنترل می شوند و در صورتی که تب یا سایر علائم بیماری تنفسی را داشته باشند، تحت معاینه و کنترل های بعدی قرار می گیرند.

رئیسی گفت: بر اساس این دستورالعمل، بروشور آشنایی با بیماری ویروس کرونا و روش های پیشگیری و مراقبت همراه با کارت پرواز در اختیار همه مسافرانی قرار می گیرد که به چین یا کشورهایی می فرایند که مواردی از این بیماری را داشته اند.

وی اضافه نمود: کسانی که از چین به ایران می آیند، در صورتی که علائم بیماری داشته باشند، اگر علائم بیماری آنها شدید باشد، از فرودگاه با آمبولانس به بیمارستان فرستاده می شوند و بعد از 24 و 48 ساعت از آنها آزمایش ویروس کرونا گرفته می گردد. اگر هر دو بار جواب آزمایش منفی بود، بعد از ارائه آموزش و هشدارهای لازم، اگر بیماری آنها بهبود پیدا نموده بود، مرخص می شوند اما از آنها خواسته می گردد در صورت تشدید علائم برای ادامه درمان مراجعه نمایند.

معاون وزیر بهداشت بیان نمود: در صورتی که علائم بیماری شامل تب، سردرد، سرفه، عطسه و علائم گوارشی در افراد ورودی از چین خفیف باشد، اطلاعات آنها در سامانه وزارت بهداشت و محل اقامتشان در هتل یا جای دیگر ثبت می گردد. آموزش های لازم به آنها برای مراقبت داده و از آنها خواسته می گردد اگر تا دو هفته بعد علائم بیماری در آنها شدید شد حتما با مراکز بهداشتی تماس بگیرند یا مراجعه نمایند، ضمن اینکه ماموران وزارت بهداشت نیز با آنها تماس می گیرند.

وی ادامه داد: هماهنگی های بین بخشی با فرودگاه ها، مسئولان حوزه گردشگری، نیروی انتظامی، اداره گذرنامه و گمرک صورت گرفته است.

  • گوشت مار و خفاش عامل ویروس کرونا

رئیسی گفت: هماهنگی با گمرک به این دلیل است که احتمال انتقال این بیماری به وسیله مواد غذایی نیز وجود دارد زیرا اگرچه هنوز به صورت رسمی علت بروز این بیماری در چین اعلام نشده، اما گفته می گردد اولین افراد مبتلا به ویروس کرونای جدید، بعد از خوردن گوشت مار یا خفاش به این بیماری مبتلا شده اند و چینی هایی که غذا همراه خود داشته باشند، ممکن است با آوردن غذای آلوده این ویروس را منتقل نمایند.

وی اضافه نمود: اولین علائم بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید در چین بین افرادی بوده که در شهر ووهان از یک فروشگاه بزرگ گوشت که غذاهای دریایی نیز می فروشد، گوشت خریده بودند و ظاهرا بیشتر آنها از گوشت مار و خفاش این فروشگاه مصرف نموده بودند.

این مسئول در وزارت بهداشت بیان نمود: خفاش همیشه یکی از مخزن های اصلی ویروس کرونا بوده است. در خصوص بیماری سارس و ویروس کرونای مرس (mers) که چند سال پیش در چین دیده شد نیز مخزن اصلی خفاش بود. در خصوص بیماری مرس گرچه از شتر به انسان منتقل شد و بعد از انسان به انسان انتقال یافت، قبل از آن از خفاش به شتر منتقل شده بود. سال 2002 که بیمار سارس در چین دیده شد نیز منشا آن گوشت خفاش و گربه بود.

  • مراقبت سختگیرانه در چین

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: شهر ووهان چین که اکنون بیشتر موارد ویروس جدید در آن مشاهده شده حدود 11 میلیون نفر جمعیت داد. نکته مهم این است که از 15 ژانویه همه مردم شهر ووهان و شهرهای اطراف که حدود 54 میلیون نفر هستند، تحت قرنطینه قرار گرفته اند و اجازه خروج از کشور را ندارند. سایر ساکنان چین نیز برای خروج از این کشور تحت غربالگری و مراقبت های سختگیرانه قرار می گیرند و به شدت کنترل می شوند و هر کس تب داشته باشد، اجازه خروج از چین را ندارد.

وی ادامه داد: موارد معدودی از ویروس کرونا که در کره جنوبی، ژاپن، آمریکا، استرالیا و فرانسه دیده شده است نیز همگی قبل از 15 ژانویه از چین خارج شده اند.

رئیسی گفت: نکته مهم برای پیشگیری از این بیماری این است که ممکن است فردی تب داشته و تب بر خورده باشد و به همین علت علائم بیماری را نشان ندهد، بنابراین باید مراقبت ها را جدی تر انجام دهیم.

وی اضافه نمود: میزان سرایت ویروس کرونا از آنفلوآنزا، مرس و سارس بیشتر است. هر فرد مبتلا می تواند سه یا چهار نفر را مبتلا کند در صورتی که هر فرد مبتلا به ویروس بیماری های آنفلوآنزا یا سارس و یا مرس می تواند 1.2 نفر را مبتلا کند، اما کشندگی این ویروس کمتر است. این ویروس تا به امروز 56 فوتی در چین داشته که همگی بالای 60 سال بوده اند و فقط یک نفر 37 ساله بوده که او هم بیماری زمینه ای قبلی داشته است.

  • شرایط شیوع آنفلوآنزا در کشور

این مسئول در وزارت بهداشت بیان نمود: باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که هنوز در فصل آنفلوآنزا هستیم و خطر این بیماری تمام نشده است. بهترین کار این است که در این شرایط اصول بهداشت فردی را رعایت کنیم یعنی مدام دست ها را با آب و صابون بشوییم، از روبوسی و دست دادن پرهیز کنیم، در صورت ابتلا به بیماری تنفسی در خانه بمانیم و اگر طول بیماری از سه یا چهار روز بیشتر شد به پزشک مراجعه کنیم.

وی گفت: بیشتر موارد آنفلوآنزا که در هفته های اخیر دیده شده، از نوع آنفلونزای بی (B) است. البته مواردی از آنفلوآنزای نوع ای (A) که خطرناک تر است و از اول مهر سال جاری در کشور شایع شد، هنوز هم دیده می گردد. موج اول آنفلوآنزا در کشور فروکش نموده اما احتمال موج دوم که معمولا خفیف تر است، منتفی نیست.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: در سه هفته گذشته تعداد موارد مبتلا به آنفلوآنزا به شدت کمتر شده و فقط 537 فرد مبتلا به بیماری های تنفسی در این مدت به بیمارستان مراجعه کردند و در این مدت فقط یک نفر فوتی ناشی از آنفلوآنزا از در کشور داشتیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 574

به "افراد مشکوک به کرونا در ایران چگونه مراقبت می شوند؟ ، هشدار درباره ورود کرونا به کشور با غذای چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد مشکوک به کرونا در ایران چگونه مراقبت می شوند؟ ، هشدار درباره ورود کرونا به کشور با غذای چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید