استولتنبرگ: توافق دوحه به شرایط افغانستان بستگی دارد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، به گزارش خبرنگاران، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم اکنون در نشست مطبوعاتی حاضر شد و به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

استولتنبرگ: توافق دوحه به شرایط افغانستان بستگی دارد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در پاسخ به سئوالی درباره دستور نشست امروز وزرای دفاع این نهاد گفت: متحدان در ناتو معتقدند که باید مفاهیم راهبردی ناتو را مورد آنالیز قرار دهیم؛ موضوع کریمه و تهدیدات روسیه، مسأله چین و نفوذ این کشور از جمله مسائل مهم هستند.

وی در ادامه حمله راکتی به اربیل را محکوم کرد و به ترکیه در مورد کشته شدن شهروندانش در شمال عراق تسلیت گفت.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون توافق آمریکا با طالبان درباره خروج همه اشغالگران خارجی از افغانستان گفت: توافق دوحه در سال گذشته میان آمریکا و طالبان امضاء شد. این توافق به شرایط بستگی دارد؛ طالبان باید به تعهداتش پایبند باشد. ما فقط در زمان مقتضی از افغانستان خارج می شویم. ما به افغانستان رفتیم و در زمان مقتضی نیز برای خروج از این کشور تصمیم می گیریم. فردا در این باره با هم تصمیم گیری می کنیم. طالبان خشونت را کاهش داده و با تروریست های بین المللی مانند القاعده باید قطع رابطه کند.

استولتنبرگ در ادامه اضافه نمود: ناتو پیغام آمریکا برای ادامه همکاری با اعضا را ارج می دهد. آمریکا وقتی به افغانستان رفت، تنها نبود، حدود دو دهه پیش به این کشور رفتیم، همه با هم به همراه آمریکا؛ پس با یکدیگر هم تجزیه و تحلیل نموده و با هم درباره خروج از این کشور تصمیم لازم را می گیریم. تمرکز کنونی ما تقویت مذاکرات صلح افغانستان است.

ینس استولتنبرگ پیرامون ترکیه و خرید سامانه موشکی اس- 400 ساخت روسیه نیز گفت: موضوع اس- 400 در نشست امروز مطرح نشد. ما پیشتر نگرانی خود در این باره را مطرح کردیم. پیشنهادهایمان درباره سیستم های اروپایی و یا سیستم موشکی پاتریوت را به ترکیه مطرح کردیم. در این باره با ترکیه گفتگوهایمان را ادامه می دهیم.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیرامون دستور نشست فردا نیز گفت: فردا درباره مأموریت مان در عراق هم بحث می کنیم. قرار است در مورد تمدید مدموریت خود در عراق تصمیم بگیریم. من با نخست وزیر عراق صحبت کردم و وی از حضور ناتو در کشورش حمایت کرد؛ زیرا بهترین راه مبارزه با تروریسم در عراق آموزش به نظامیان این کشور است تا خود با تروریسم و به ویژه با داعش مبارزه نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1355

به "استولتنبرگ: توافق دوحه به شرایط افغانستان بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استولتنبرگ: توافق دوحه به شرایط افغانستان بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید