از زیرزمین خانه پدری تا فراوری 12 تن صنایع دستی در ماه

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، هنر سفالگری یکی از مهارت های بسیار ارزشمند با ابزار مناسب و در دسترس است که می توان از آن برای خلق آثار هنری بسیار زیبا و بی نظیر بهره برد، آثاری که هر یک نماد فرهنگ و تاریخ اقوام مختلف هر دیار است.

از زیرزمین خانه پدری تا فراوری 12 تن صنایع دستی در ماه

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

محسن خدابخشی از فعالان عرصه صنایع دستی خراسان شمالی است که برای تبادل نظر با او راستا چند کیلومتری از بجنورد تا روستای بیدک را طی کردیم تا به کارگاه سفال و سرامیک او برسیم.

هنرمندی که با سفالگری در دانشگاه و به واسطه چند واحد درسی آشنا شده و به دلیل علاقه مندی، پرداختن به هنر و فراوری سفال را در زیرزمین 10 متری خانه پدری شروع نموده است، کیمیای هنر با چاشنی هدف و پشتکار، اکنون کارگاه سفال گری آقای خدابخشی را به یک سوله عظیم تبدیل نموده است.

او در شرح کار خود با بیان اینکه سفال گری در این کارگاه از مرحله خاک، گل و تا پخت نهایی انجام می گردد، می گوید: به صورت تکنیکال، زیر لعابی، غرقابی و میناکاری روی سفال را انجام می دهیم.

این فعال صنایع دستی که دبیر هنر است، می افزاید: با واحد سفال گری در دانشگاه آشنا شدم و بعدازآن بر اساس علاقه ای که داشتم، کار با سفال را در زیرزمین 10 متری خانه پدرم شروع کردم.

او اظهار می نماید: به شهرهای مختلف ایران سفر و سال ها در کارگاه های سفال زندگی کردم تا تجربه کسب کنم، شروع کارم با مجسمه سازی و نقش برجسته های سفالی بود اما کم کم کار ظرف هم به آن اضافه شد.

این هنرمند صنایع دستی تصریح می نماید: کار را با تجربه و آزمون وخطا و تمرین بسیار یاد گرفتم و در ابتدای راستا و سال های اول، دوستان و اطرافیانم تصور نمی کردند که در کارم بتوانم تا این حد پیشرفت کنم و پیروز شوم.

خدابخشی، داشتن هدف، ممارست و کوشش را عامل پیروزیت خود می داند و می گوید: اکنون آن کارگاه کوچک در زیرزمین خانه پدری تبدیل به سوله ای 900 مترمربعی شده است.

او با بیان اینکه اکنون تمام آثار قابل فراوری در صنعت سفال و سرامیک ازجمله ظرف، کاسه، بشقاب، گلدان، عناصر تزئینی و... را فراوری و وارد بازار کار می کنیم، می افزاید: حجم فراوری ما تا اسفندماه گذشته و قبل از شیوع کرونا، بیش از 12 تن صنایع دستی در ماه بود.

او با اشاره به 106 نیروی فعالی که تا به امروز در این کارگاه مشغول به کار بودند، عنوان می نماید: در دو ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش حجم فراوری، تعدادی از نیروها به ناچار خانه نشین شدند که در کوشش هستیم تا قبل از تابستان آن ها را دوباره به کار و چرخه فراوری بازگردانیم.

این فعال صنایع دستی بیان می نماید: بجنورد و اسفراین ازجمله شهرهایی است که در آن شعبه داریم و بازار فروش فراوریات ما ملی است که بیشتر به شهرهای تهران، بابلسر، ساری، همدان و اصفهان، ارسال بار داریم.

خدابخشی، بازاریابی و به کارگیری تکنیک های درست آن را مهم ترین عامل در فروش محصولات خود می داند و تصریح می نماید: عرصه رقابت در کار سفالگری بیشتر شده چراکه هم فراوریکنندگان و هم کیفیت محصولات فراوریی افزایش یافته است.

او برای این هنر و صنعت، انتهایی را متصور نیست و می گوید: در این زمینه هرچقدر فعالیت کنیم بازهم به انتهای آن نمی رسیم، روزی که این سوله راه افتاد در ابتدای کار فقط سفال زیر لعابی و میناکاری به مقدار کم و برای یک مغازه فراوری داشتیم و کار می کردیم اما به مرور، تکنیک های رو لعابی اضافه شد و پیشرفت کردیم و حجم سفارش و فروش و فراوری ما بالاتر رفت.

این هنرمند صنایع دستی اکنون به بازار فروش جهانی فکر می نماید و در کوشش است تا روزی بتواند به بازارهای ثابت جهانی دست پیدا و فراوریات خود را به خارج از مرزهای کشور صادر کند.

خدابخشی می گوید: درزمینهٔ صادرات تا حدودی کارهایی صورت گرفته است، فروش هایی هم در کشورهای ترکیه، ترکمنستان و... داشتیم اما هنوز به بازار ثابت نرسیده ایم که دستیابی به این مهم را در اهداف و برنامه های خود داریم.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 938

به "از زیرزمین خانه پدری تا فراوری 12 تن صنایع دستی در ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زیرزمین خانه پدری تا فراوری 12 تن صنایع دستی در ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید