در نوروز 1401 هتل ها افزایش نرخ نخواهند داشت

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایلنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، در نوروز 1401 هتل ها افزایش نرخ نخواهند داشت.

در نوروز 1401 هتل ها افزایش نرخ نخواهند داشت

بعضی فعالان صنعت گردشگری از در اختیار گرفتن چند هتل بزرگ در جزیره کیش، شیراز و اصفهان به وسیله بعضی اپلیکیشن ها خبر دادند. گویا این اپلیکیشن ها قصد دارند همزمان با نوروز 1401 که به تعبیر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سونامی سفر در ایران راه می افتد، اتاق ها را با قیمتی گرانتر به گردشگران نوروزی بفروشند اما از سویی هتل های کشور در همکاری با اپلیکیشن های مجازی تعدادی از اتاق های خود را در اختیار دفاتر خدمات مسافرتی قرار نمی دهند و به آنها می گویند درصورت درخواست هتل برای فروش پکیج تورها باید به اپلیکیشن های مجازی مراجعه نمایند و با آنها برای خرید اتاق هتل و فروش بسته سفرهای نوروزی به تفاهم برسند.

جمشید حمزه زاده (رئیس جامعه هتلداران ایران) در این خصوص گفت: هتل ها دارای قیمت مصوب هستند که هر سال دی اعلام می گردد و در نوروز نیز افزایش نخواهد داشت. البته نرخ هتل ها در منطقه ها آزاد با کشوری فرق دارد و البته بر روی نرخ آنها نیز نظارت هایی از سوی مسئولان وجود دارد.

او ادامه داد: در حوزه کشوری هتل ها نرخ مصوب دارند که می توانند تا آن نرخ قیمت ها را ارائه دهند و بیش از آن اجازه افزایش قیمت ندارند. اگر این امر مشاهده گردد تخلف خواهد بود و قابل پیگیری است و با آنها برخورد خواهد شد. آژانس داران و سامانه های آنلاین نیز اجازه گران فروشی هتل ها را ندارند و خلاف خواهد بود.

حمزه زاده توضیح داد: عموما اینگونه است که آژانسداران یا سامانه های فروش آنلاین درصدد رزرو اتاق هتل ها برای مدت معلوم مثلا 3 یا 6 ماه یا یک سال برمی آیند. از آنجایی که ممکن است در طول سال و روزهای کم مسافر با توجه به تخفیف هایی که ارائه می دهند قیمت ها کمتر گردد، عموما زمانی که در روزهای پر مسافر نرخ ها را به قیمت مصوب ارائه می دهند اینگونه به نظر می رسد که افزایش قیمت داشته اند این درحالی است که آنها همان قیمت مصوب را می دهند و در سایر روزهای سال تخفیف می دادند. حتی اگر بخواهند بیش از قیمت مصوب بفروشند در حق هتل اجحاف نموده اند، چرا که این گران فروشی به نام هتل اما به کام آنها تمام می گردد.

رئیس جامعه هتلداران ایران گفت: از آنجایی که آژانس داران سفر را در قالب بسته تور متشکل از اقامت، حمل و نقل، گشت، خوراک و… ارائه می دهند حتی اگر افزایش نرخ اعمال نمایند از آنجا که در قالب بسته ارائه می گردد بچشم نمی آید و معلوم نمی گردد افزایش رخ داده در نرخ کدام بخش ها بود. اما در تک فروشی ها این افزایش نرخ که شاید براساس نرخ مصوب هم اتفاق بیافتد بچشم می آید. با این وجود هر نوع افزایش قیمت خارج از ضوابط مصوب قابل پیگیری است.

او با اشاره به آنکه در سال های قبل با مواردی از گران فروشی هتل ها در نوروز روبرو شدند که جلوی آن گرفته شد، گفت: اکنون نیز اگر با موردی روبرو شویم و گزارش آن را دریافت کنیم با هتل مربوطه برخورد خواهیم کرد و جلوی فعالیت آن را می گیریم. در بیشتر موارد چارتر هتل ها در کیش و قشم و منطقه ها توریستی اتفاق می افتد از این رو به مسافران پیشنهاد میکنیم به شهرهایی سفر نمایند که هتل ها درصدد ارائه تخفیف برآمده اند.

او یادآور شد: از آنجایی که بیشتر سفرهای نوروزی به بعضی شهرهای معروف انجام می گردد نرخ ها نیز براساس بازار عرضه و تقاضا تعیین می گردد. اگر مسافران نوروزی به شهرهای کمتر شناخته شده اما پر جاذبه بروند قطعا با قیمت های مناسب تر روبرو خواهند شد. حتی بعضی از استانها مانند تهران، ایلام، چهارمحال و بختیاری در نوروز درصدد ارائه تخفیفات هنگفت و بعضا تا 40 درصد برمی آیند.

منبع: همگردی
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1935

به "در نوروز 1401 هتل ها افزایش نرخ نخواهند داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نوروز 1401 هتل ها افزایش نرخ نخواهند داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید