8 ماده شیمیایی خطرناک و سمی در لوازم آرایشی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، فارس/ بر طبق گزارش های مختلف پلیس، مرکز حقوق مالکیت و دستگاه های قضایی کشورهای مختلف ، ورود لوازم آرایشی و عطرهای تقلبی مرتب در حال افزایش است. طبق گزارش اف بی ای در ایالات متحده شرکت ها وافراد دخیل در این صنعت باعث رشد فروش لوازم آرایش تقلبی هستند . بر طبق آمار از سال 2010 تا 2017 میانگین رشد هر ساله صنعت لوازم آرایش 2/4 بوده است. در سال 2017 این لوازم آرایش تقلبی با رشد 05/0 نسبت به فروش در سال های گذشته روبرو شده است. بدیهی است که فرایند رشد محصولات تقلبی در ایران هم بسیار شدید است و لوازم آرایشی مهمترین آنهاست . خطر این لوازم بر سلامتی قابل اندازه گیری نیست و فقط می توان گفت بی اندازه زیاد است.

8 ماده شیمیایی خطرناک و سمی در لوازم آرایشی

با گسترش تجارت الکترونیک ، بسیاری از مصرف نمایندگاه لوازم آرایشی در حال خرید این محصولات به صورت آنلاین هستند. این شیوه فروش کالا های بهداشتی و آرایشی نیز می توانند جمعیت مختلف مشتریان را مورد هدف قرار دهند. در شیوه فروش اینترنتی لوازم بهداشتی وآرایشی شناسایی آنها از اصل بسیار سخت است و شکایت ازآن نیز پیچیدگی های خودش را دارد.

*مواد اولیه خطرناک در لوازم آرایشی

سرب یکی از رایج ترین موادی است که در لوازم ارایش تقلبی یافت می گردد که بر روی کلیه ها - کبد- اندام های حسی و قلبی عروقی تاثیر می گذارد که برای سلامت انسان بسیار خطرناک است.

آرسنیک یکی دیگر ازمواد خطرناکی است که در لوازم ارایش تقلبی یافت می گردد. این فلز مستقیما باعث به وجود آمدن سرطان در مراتب بالا می گردد و برای زنان حامله نیز بسیار خطرناک واثر گذار بر جنین است.

مس دارای تاثیرات مخرب شیمیایی بر روی پوست بوده، جذب آن از پوست بسیار مضر است.

جیوه یکی دیگر از موارد خطرناکی است که در لوازم آرایش استفاده می گردد و می تواند بر روی سیستم عصبی و همچنین سیستم ایمنی بدن تاثیرات جبران ناپذیری می گذارد.

برلیم یک ماده سمی است که در لوازم آرایش تقلبی یافت می گردد . این فلز روی سیستم عصبی و همچنین سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می گذاردو باعث مسمومیت می گردد.

کادمیوم در دوزهای سمی آن که باعث تاثیرات مختلفی شامل کمبود کلسیم آهن زینک در انسان می گردد.

آلومینیوم: آلومینیوم با مواد سمی بسیار زیادی ترکیب شده است که برخی از انها باعث به وجود آمدن مسمومیت و همچنین سرطان می شوند.

باکتری ها: انواع باکتری ها در لوازم آرایش تقلبی یافت می گردد. آنها باعث مسمومیت، التهاب پوست و عکس العمل های آلرژی زا می گردد.یکی از انواع باکتری موجود در لوازم آرایشی، (Escherichia coli) است که باعث اسهال شدید، مشکل کلیه و کم خونی می گردد.

از میان ترکیب های مضر موجود در لوازم آرایش، پارابین ها یکی از رایج ترین ها هستند که در 23 درصد محصولات استفاده می شوند. بعد از این ترکیب ها، سیکلوپنتاسیلوکسان در 15 درصد و در نهایت تریکلوسان در 1.3 درصد محصولات موجود است. گاهی این ترکیب ها همگی در یک محصول جمع هستند و این موضوع احتمال تاثیر منفی این مواد روی سلامت را بالا می برد. غیر از این 4 مورد، ترکیب های دیگری هم وجود دارد که عوارض مربوط به خود را دارند. مثلا بنزوفنول ها که در لاک ناخن، دئودورانت ها، ژل های شستشو و صابون ها موجود است، بوتیل پارابن که در شامپوها، کرم ضدآفتاب، شامپو مخصوص شوره سر، رژ لب و در نهایت متیل پارابن و اتیل پارابن که در کرم های بدن و صورت به وفور یافت می شوند، سرطان زا هستند.

دیگر مواد مضر و سمی که در لوازم آرایش تقلبی یافت می شوند عبارتند از مدفوع حیوانات، ادرار، سیانید، نوار نقاشی (موادی که در ریمل و یا پودرهای مخصوص صورت) می باشد که برای سلامت پوست بسیار خطرناک است.

*مکان های خرید نامناسب

بیشتر محصولات لوازم آرایش تقلبی که در آنها مواد خطرناک یافت می گردد، لوازمی است که در خیابان ها و مترو توسط دستفروش ها و یا در فروشگاه های آنلاین به صورت قیمت های ویژه به فروش می رسد. بر روی جعبه آنها هم مثل نوع اصل نوشته شده است: تست اجرا شده .

*نحوه تشخیص لوازم آرایش جعلی

نکته های مختلفی به شما یاری می نمایند تا محصول تقلبی را تشخیص دهید. به عنوان مثال محصولات تقلبی ممکن است با گرامراشتباه نوشته شده باشند یا اندازه نوشته ها متفاوت باشد و یا حتی یکی از کلمات در آن جا افتاده باشد. بر روی قیمت، کیفیت، بسته بندی، چگونگی فروش و روش پرداخت پول.نیز دقت گردد.

یک نکته ضعف وضربه پذیر در فرهنگ ایران، تمایل به مصرف محصولات آرایشی خارجی است. بسیاری از محصولات ایرانی وصاحب نام به دلیل رعایت استاندارهای مناسب وحفظ آبروی برند خود از مواد معتبر استفاده می نمایند.بر این موضوع تاکید می گردد که در انتخاب مکان فروش و شرکت مربوط به لوازم آرایش دقت گردد.فروشنده های دوره گردی که به طور موقت در یک مکان لوازم بهدشتی و آرایشی را به فروش می رسانند، به وجه مناسب برای خرید این گونه لوازم نیستند. بی دقتی در خرید لوازم آرایش از مکان ها وافراد غیر معتبر وآشنا می تواند فرد را به سوی نتایج جبران ناپذیری بکشاند به طوری که هیچ شکایتی هم نتوانند انجام دهند.

*لوازم آرایشی چگونه کنترل و تنظیم می گردد؟

در هر کشور موسسات و مرجعی برای آنالیز این محصولات وجود دارد. در ایران وزارت بهداشت و موسسه ملی استاندارد مسوول این کار است. در آمریکا هم لوازم آرایشی و هم داروها توسط اف دی ای کنترل می شوند. برای داروها سازمان اف دی ای محصولات جدید را در جهت امن بودن و تاثیر گذاری آن قبل از این که اجازه فروش به آنها بدهد، کنترل می نماید در خصوص لوازم آرایشی این چنین نیست. اگر چه اف دی ای بر معتبر بودن لوازم آرایشی اطمینان می دهد اما آنها قدرت آن را ندارند که با آزمایش، این محصولات آرایشی را وارد بازار نمایند.

همچنین سازمان امنیتی هوم لند، و سازمان بهداشت جهانی WHO نظارت ها وفعالیت هایی در این زمینه دارند.

*ریسک بالای استفاده از لوازم بهداشتی وآرایشی جلعی

باید مراقب باشیم در این ایام که مسایل مالی سخت شده است، با خریدهای لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی خطرناک خودمان را درمعرض خطرات مختلف جانی قرار ندهیم. خرید لوازم و وسایل تقلبی وغیر اصل دیگر مثل لباس هم خطرزا هست، اما ریسک استفاده از لوازم بهداشتی وآرایشی جلعی خیلی بالا است. زمانی که دستفروشان دوره گرد مترو و کوجه و خیابان قصد دارند شما را با برند های لوازم آرایشی تقلبی و با قیمت کم شما را وسوسه نمایند، دقت کنید که سلامتی و زیبایی ذاتی شما هرگز ارزش ریسک کردن را ندارد. از مخفی کردن لوارم آرایشی مشکوک و تقلبی که در کمد وکیف تان دارید ، خود داری کنید و آنها را در زباله دان بیندازید.

منبع: همگردی
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 971

به "8 ماده شیمیایی خطرناک و سمی در لوازم آرایشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 ماده شیمیایی خطرناک و سمی در لوازم آرایشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید