کشف مجسمه حیرت انگیز دو هزار ساله در اعماق دریا، مجسمه مرمرین متعلق به کشتی کالیگولا است؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مجسمه مرمرین باستانی خیره کننده ای در اعماق دریاچه ای در ایتالیا پیدا شد. ممکن است این مجسمه مرمرین متعلق به کشتی کالیگولا، امپراتور روم در حدود 2 هزار سال پیش باشد.

کشف مجسمه حیرت انگیز دو هزار ساله در اعماق دریا، مجسمه مرمرین متعلق به کشتی کالیگولا است؟

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از گریک ریپورتر، مجسمه ای باستانی از جنس مرمر اخیرا در اعماق دریاچه نِمی ایتالیا کشف شد. کارشناسان معتقدند که این مجسمه ممکن است بخشی از کشتی ساخته شده به وسیله کالیگولا، امپراتور روم، حدود دو هزار سال پیش باشد.

این اثر باستانی زمانی پیدا شد که کارگران تحت نظارت حفاظت شهری شهرداری نِمی مشغول تمیز کردن دریاچه بودند. این مجسمه برای آنالیز دقیق به متخصصان تحویل داده شد. مقامات شهر هنوز اطلاعات خاصی از جمله قدمت این مجسمه ارائه نکرده اند. با این حال، درباره اهمیت تاریخی آن برآورد هایی شده است.

اهمیت دریاچه نِمی

دریاچه نِمی، که درست در جنوب رم واقع شده، به مکانی قابل توجه برای باستان شناسی زیر آب مشهور است. در قرن اول پس از میلاد، در آن جا به سفارش کالیگولا دو کشتی بزرگ غرق شدند و بقایای زیادی مانند سازه های چوبی، پارچه های پوشیده از قیر، اشیاء مرمری، موزاییک های زیبا و سایر مصنوعات از خود به جای گذاشتند.

سال ها ساکنان محلی از وجود کشتی های غرق شده در دریاچه مطلع بودند. با این حال، تا اواخر دهه 1920 و 1930، به دستور بنیتو موسولینی، دریاچه ها تخلیه و کشتی ها در نهایت جمع آوری شدند. مسئول این کار در آن موقع، تصمیم گرفت بقایای این ظروف را در موزه به نمایش بگذارد. متاسفانه در جریان بمباران جنگ جهانی دوم، موزه بر اثر آتش سوزی از بین رفت.

از آن موقع تا به امروز بار ها آثاری از این کشتی ها در دریاچه کشف شده است. یکی از موارد خاص و محبوب موزاییکی است که در ابتدا برای استفاده در یک زمین پایکوبی طراحی شده بود. با کمال تعجب، پس از گذراندن 45 سال به عنوان میز قهوه در آپارتمانی در شهر نیویورک، این موزاییک در نهایت در سال 2021 به ایتالیا بازگردانده شد.

هدف کشتی های کالیگولا

هدف خاص دو کشتی که به وسیله کالیگولا سفارش داده شد، مانند بسیاری از جنبه های دیگر سلطنت او، همچنان یک راز به جای مانده است. بعضی می گویند با توجه به اینکه دریاچه نِمی زمانی مکانی مقدس محسوب می شد، احتمالا اهمیت مذهبی داشته اند.

هر دو کشتی فوق العاده خوش ساخت بودند، اما ظاهرا در تجملات یکی از آن ها زیاده روی شده بود. این کشتی در اصل یک قصر شناور بود که با ویژگی های مجلل مانند بادبان های ابریشمی، فواره ها و حتی حمام های مجهز به سیستم لوله کشی آب تزئین شده بود.

هنوز تعیین نیست که آیا نیم تنه مرمری اخیرا کشف شده، یکی از عناصر تزئینی در این کشتی قابل توجه بوده یا خیر. آلبرتو برتوچی، شهردار نمی، نسبت به این کشف ابراز خوش بینی کرد. او در مصاحبه ای گفت که ممکن است این یافته بینش جدیدی در خصوص تاریخ کالیگولا ارائه دهد و به درک بهتر میراث او یاری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1402 بروزرسانی: 17 تیر 1402 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 2184

به "کشف مجسمه حیرت انگیز دو هزار ساله در اعماق دریا، مجسمه مرمرین متعلق به کشتی کالیگولا است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمه حیرت انگیز دو هزار ساله در اعماق دریا، مجسمه مرمرین متعلق به کشتی کالیگولا است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید