کتابخانه های سیار روستایی، یار این روزهای بچه های روستایی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، کتابخانه های سیار، امکانی که می توان با استفاده از آنان فرهنگ کتابخوانی را در مناطق محروم گسترش داد.

کتابخانه های سیار روستایی، یار این روزهای بچه های روستایی

به گزارش از ، پس از انقلاب اسلامی بر تعداد روستا های دارای خدمات آب، برق و گاز اضافه نموده شده و جاده کشی و آسفالت به بسکمک از مناطق دور دست رسیده است، اما همه این اقدامات و ایجاد زیرساخت های مطلوب؛ از جمله وظایف تعیین و مقرر یک دولت برای برخورداری شهروندان از حداقلِ حقوق است. مسائل فرهنگی و ایجاد رفاه معمولا در روستا ها به آن کمتر توجه می شود و یا به هیچ وجه اهمیتی داده نمی شود.

کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خوزستان برای گسترش اوقات فراغت و فراهم آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای بچه ها روستایی کتابخانه های سیار را راه اندازی نموده است. کتابخانه های سیار روستایی باعث برقراری عدالت فرهنگی در مناطق محروم و دوردست می شود و کمبود های فرهنگی را جبران می نمایند. هر چند ممکن است در روستا ها با کمبود مکان مناسب یا نبود بودجه روبرو شود اما می توان با استفاده از ایده های خلاقانه، کمبود فضا و امکانات را جبران کرد.به سراغ یکی از کتابخانه های سیار روستایی رفته ایم و با آن ها همراه شدیم تا برای شما روایت آنان را بازگو کنیم.

سعی ما، خدمت رسانی بیش از اعداد و ارقام است

وحید کیانی مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار از ، با بیان اینکه کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان استان خوزستان 54 مرکز ثابت و 7 مرکز سیار دارد، گفت: مجموعه کتابخانه های سیار ما 7 مورد است که از این تعداد یک کتابخانه سیار روستایی و 5 کتابخانه سیار شهری در حال خدمت رسانی هستند. آنچه که برای ما مهم است ادامه توزیع برابر فرصت های فرهنگی برای بچه ها و نوجوانان خوب خوزستان است. ما توان حضور در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی را به واسطه همین کتابخانه های سیار داریم، اما همه ظرفیت کانون در واقع این نیست و ما نیرو بسیار بیشتری داریم تا بتوانیم آن را در اختیار علاقه مندان بگذاریم.

او اضافه نمود: می توان این ظرفیت را با برپایی برنامه های فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و اجتماعی عرضه کرد که لازمه آن کوشش مدیران ارشد استانی برای ارائه خدماتی نظیر ناوگان خودرویی به کانون پرورش فکری برای خدمت رسانی بهتر به سایر روستا ها و مناطق محروم است تا خدمات با کیفیت هر چه بهتر پیشکش شوند.

کیانی بیان داشت: آنطور که آمار ها نشان می دهد ما در طول 10 سال گذشته بیش از یکصد و 7 هزار عضو کودک و نوجوان را تحت پوشش برنامه های فرهنگی قرار داده ایم. اما همه این ها خدماتی نیست که ارائه می شود و در کنار ظرفیت های فرهنگی که در سطح شهرستان های استان خوزستان وجود دارد به شکل مداوم به بچه ها در قالب هفته های فرهنگی و طرح بزرگ امداد فرهنگی سر می زنیم و سعی می کنیم فراوان تر و بیشتر از اعداد و ارقامی که داده می شود به بچه ها و نوجوانان خدمات رسانی کنیم.

مدیرکل کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خوزستان در ادامه اظهار کرد: عمده کتابخانه های سیار ما در اهواز متمرکز هستند و محل آغاز این حرکت نیز همین کلانشهر بوده. اما احتیاج است که در سطح شهرستان ها و با توجه به تعدد و تکثر روستا ها در خوزستان در هر شهرستان یک کتابخانه سیار روستایی داشته باشیم. در خوزستان بیش از 4 هزار روستا، 70 نقطه شهری و حدود یکصد و 30 دهستان وجود دارد و این ها همه ظرفیت هایی هستند که می توانند فعال شوند. اگر که امکانات آن فراهم شود و به کانون نیز این امکان داده شود تا خودرو بخرد یا مشارکت های مردمی به کمک ما بیاید تا بتوانیم بچه ها را شایسته و بایسته تر برای ایران آینده تربیت کنیم.

این مقام مسئول در ادامه اذعان داشت: به شکل مستقر در هیچ روستایی از خوزستان کتابخانه سیار وجود ندارد و دلیل آن نیز کمبود امکانات است. اما این امکان وجود دارد تا روستا های بزرگ استان را با همکاری دهیاران، بخشداران و فرمانداران تجهیز کنیم و در هر دهستان یا بخش این امکان در اختیارمان باشد تا خدمات خوب کانون پرورش فکری را به سمت بچه ها احتیاجمند امکانات فرهنگی در روستا ها روانه کنیم.

عشق و علاقه به روستا و بچه ها، آسان نماینده کار است

عباس مستقیمی نژاد مسئول یکی از کتابخانه های سیار روستایی شهرستان اهواز، که 16 سال است در این بخش فعالیت می نماید و هدف اصلی خود را جا انداختن فرهنگ کتابخوانی و فراهم آوردن مکانی برای مطالعه بچه های روستایی می داند. در گفت وگو با خبرنگار از ،گفت: شور و اشتیاقی که بچه ها به کتابخوانی دارند بسیار امید بخش است. به من می گویند هفته ای یکبار به ما سر بزن. در حال حاضر هر 2 هفته یکبار به روستا ها می رویم. حدود 19 روستا تحت پوشش ما هستند و روزانه به 2 روستا سرکشی می کنیم. حدود یک هزار و 500 دختر و پسر عضو این کتابخانه سیار هستند؛ که عضویت دختران بیشتر است و به کتابخوانی علاقه بیشتری دارند. پسران نیز معمولا بازی، سرگرمی یا کاردستی دوست دارند.

او در ادامه اضافه نمود: کانون تجمع ما در مدارس است و هر 2 هفته یکبار که به مدرسه می رویم دانش آموزان 2 کتاب را با توجه به بلوغ سنی شان به امانت می برند. اما علاوه بر امانت دهی فعالیت های دیگری از جمله کارگاه عربی، نقاشی، کاردستی، قصه گویی، نمایش خلاق، خوش نویسی، معرفی شخصیت و مشاهیر وجود دارد. اما در کل اصل فعالیت ما ترویج فرهنگ کتابخوانی میان شهروندان است و خوشبختانه بچه های روستا به خصوص دختران هم علاقه مند هستند.

مستقیمی نژاد با اشاره به وضعیت آب و هوایی خوزستان درباره مسائل و مسائل کاری خود بیان داشت: مسائل این کار کم نیست. مانند فرسوده بودن خودروها، قدیمی بودن لب تاپ ها و یا انجام همه کار ها توسط یک مربی. و این در حالی است که در مراکز ثابت عملکرد به این شکل نیست. یک مسئول مرکز وجود دارد و 3 یا 4 مربی کمک رسان، اما مربی های سیار همه کار ها را خودشان انجام می دهند. از توزیع کتاب گرفته تا مربی گری برای بچه ها انجام می شود. (گفتنی است که بزرگسالان نیز می توانند از کتابخانه های سیار روستایی کتاب تهیه نمایند)

این مسئول کتابخانه سیار روستایی با اشاره به مسائل حمل و نقل کتابخانه هایی روستایی اظهار کرد: اگر یک روز خودرو مسئله ای پیدا کند، در این صورت به 2 روستا نمی رویم و فردا هم نمی توانیم برویم، زیرا هر روز به 2 روستا تعیین اختصاص دارد و طی این مدت یک ماه ممکن است کتاب ها گم شوند و بچه ها نیز شاکی می شوند. واقعیت ماجرا این است که در این کار تا عشق نباشد انجامش سخت است. باید بچه ها را دوست داشته باشیم، باید روستا را دوست داشته باشیم؛ و تنها چیزی که می تواند فرایند کار را هموار کند عشق و علاقه است.

لزوم گسترش فرهنگ کتابخوانی در مناطق محروم/ عزم و خلاقیت مسئولان لازمه کار است

در روستا های خوزستان با توجه به فرهنگ های سنتی و قومی بسکمک از خانواده ها ممکن است علاقه ای نداشته باشند تا فرزندان شان، به خصوص دختران به مکان های عمومی بروند که این موضوع لزوم گسترش کتابخانه های روستایی رو بیش از پیش می طلبد. خواندن کتاب موجب درک بهتر انسان از جامعه، مناسب رفتار کردن با مردم، دوری از یک جانبه گرایی و دیدگاه های افراطی و در نتیجه اتخاذ تصمیم های منطقی در مواقع حساس می شود. کما اینکه در جوامع محروم نیز بسکمک از مصیبت های موجود به دلیل سطح فرهنگ پایین در این افراد است و چه بهتر که با گسترش فرهنگ کتابخوانی در بین بچه ها بتوان به جامعه ای مفید و سالم دست یافت. البته این موضوع عزم استوار مسئولان برای کمک رساندن به کتابخانه های سیار را می خواهد و در صورت نبود بودجه، یافتن راه های کم هزینه و ایده های خلاقانه با استفاده از دانش افراد چابک را طلب می نماید.

گزارش از ساسان ناصری زاده

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 368

به "کتابخانه های سیار روستایی، یار این روزهای بچه های روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه های سیار روستایی، یار این روزهای بچه های روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید