چرخش یک سیاره شبه نپتون به دور یک کوتوله سفید

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، پژوهشگران اخیرا برای نخستین بار مشاهده نموده اند که یک سیاره غول پیکر شبه نپتون در حال چرخش به دور یک ستاره کوتوله سفید است.

چرخش یک سیاره شبه نپتون به دور یک کوتوله سفید

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا و به نقل از دیلی میل، کوتوله سفید مذکور 2000 سال نوری از زمین فاصله دارد. اندازه سیاره مذکور چهار برابر کوتوله سفید است و پژوهشگران می گویند این سیاره غول پیکر هر 10 روز یکبار به دور این ستاره میچرخد و پس از هر بار چرخش نیز این ستاره دنباله ای از گاز متشکل از هیدروژن ، اکسیژن و گوگرد منتشر می نماید.

کوتوله های سفید تقریباً 40 برابر گرمتر از خورشید هستند.

کوتوله سفید گونه ای از اجرام فضایی است. در طی زندگی یک ستاره در دوران پیری بعضی از ستارگان که از حد 1.4جرم خورشید پر جرم تر باشند به ستاره نوترونی یا سیاهچاله(3برابر جرم خورشید و اگر از این حد کم جرم تر باشند تبدیل به کوتوله سفید می شوند. ماده تشکیل دهنده کوتوله های سفید به اندازه ای به هم فشرده است که یک فنجان از آن صدها تن وزن دارد. کوتوله های سفید، که تعدادشان در کهکشان ما نسبتاً زیاد است، آخرین مرحله تکامل بسیاری از ستاره ها هستند.

این کشف توسط اخترشناسان دانشکده فیزیک دانشگاه وارویک صورت گرفته و این ستاره کوتوله سفید WDJ1914 1914 نام دارد و توسط تلسکوپ نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون (Sloan Digital Sky Survey) شناسایی شده است.

ستاره شناسان دانشگاه وارویک برای شناسایی عناصر موجود در اطراف ستاره ، تغییرات ظریف در نور ساطع شده از سیستم را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آنها پس از تجزیه و تحلیل متوجه حضور بسیار کمی هیدروژن ،اکسیژن و گوگرد در آن اطراف شدند.

آنها با استفاده از تلسکوپ وی ال تی رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی دریافتند که شکل گازها نشانگرهای معمولی حلقه گاز است.

دکتر بوریس گان سیک (Boris Gaensicke) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه وارویک گفت: در ابتدا ، ما فکر کردیم که این یک ستاره دوگانه با یک قرص برافزایشی است. با این حال ، مشاهدات ما نشان می دهد که این یک کوتوله سفید با یک قرص در اطراف آن است که تقریبا 10 برابر اندازه خورشید ما است و فقط از هیدروژن ، اکسیژن و گوگرد ساخته شده است.چنین سیستمی قبلاً دیده نشده است .

یافته های این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 536

به "چرخش یک سیاره شبه نپتون به دور یک کوتوله سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش یک سیاره شبه نپتون به دور یک کوتوله سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید